Aby móc w komfortowy sposób ogląda programy telewizyjne, które są nadawane satelitarnie, trzeba odpowiednio odbierać sygnał emitowany przez nadajniki. W tym celu wykorzystywane są zestawy satelitarne, które składają się z czaszy antenowej, tunera satelitarnego oraz konwertera.
Coraz więcej osób decyduje się na montaż w swoim domu anteny satelitarnej. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku wybranie odpowiedniej anteny, która zapewni stabilny odbiór sygnału. Na co zwrócić uwagę przy zakupie anteny satelitarnej? Jak ją zamontować?
Po co nam antena satelitarna?
Antena satelitarna służy do odbierania oraz skupiania sygnału programów satelitarnych w ognisku, a więc środkowej części urządzenia. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Im jest większa, tym silniejszy sygnał daje. W ten sposób odbiór jest dobry nawet w przypadku opadów deszczu czy śniegu.
Kluczowe znaczenie ma również to, z czego antena jest wykonana. Najczęściej spotkać się tutaj można z blachą stalową i aluminiową, stopami metali oraz tworzywem sztucznym. Blacha stalowa jest materiałem najpopularniejszym, ale i zarazem najcięższym. Takie anteny pokryte są dodatkowo składnikami, które zapewniają im lepszą ochronę przed szkodliwymi warunkami pogodowymi. Są to m.in. miedź, cynk czy tworzywa sztucznego. Czasze stalowe są ciężkie i raczej szybko korodują, ale z drugiej strony są najtańszym rozwiązaniem. Blacha aluminiowa jest już materiałem bardziej odpornym na korozję. Takie anteny są nieco droższe, ale za to lżejsze i bardziej żywotne. Zdecydowanie najdroższe są, co ciekawe, tworzywa sztuczne. To materiały w 100% odporne na niekorzystne czynniki pogodowe. Nie korodują i dają niemal takie same efekty odbioru jak czasze wykonane z aluminium. Ostatnią możliwością są anteny ze stopów metali. Pozwalają one czaszom na osiąganie naprawdę dobrych parametrów technicznych. Są także bardzo trwałe. Stosuje się je powszechnie np. w Skandynawii. Najczęściej wykorzystywanym stopem jest tutaj żeliwo.
Co ciekawe, anteny satelitarne montuje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Są modele uniwersalne, które sprawdzą się wszędzie i takie, które dedykowane są do jednego rozwiązania. W dużych miastach niekiedy wystarczająca okazuje się być antena satelitarna pokojowa. Często musi być ona zawieszona nad telewizorem. W większości przypadków stosuje się jednak anteny zewnętrzne. Są one niezbędne u osób, które mieszkają za miastem czy w trudniej dostępnym terenie. Montaż takiej anteny najlepiej jest zostawić profesjonalistom, którzy wiedzą jak obrócić czaszę, aby sygnał był idealny.
Antena satelitarna – czy wielkość talerza ma znaczenie?
Najważniejsza w całym zestawie satelitarnym jest czasza anteny. Służy ona do bezpośredniego odbierania i koncentrowania odbieranego sygnału w ognisku, a więc centrum talerza. Przy wyborze talerza, trzeba zwrócić uwagę m.in. na jego wielkość. To od tego w dużej mierze zależy skuteczność odbioru sygnału. Na ogół na rynku znaleźć można talerze satelitarne o szerokości rzędu 60-120 cm. Są jednak w Polsce miejsca, gdzie rozłożenie sygnału jest gorsze. Tak jest m.in. na wschodzie kraju. Dlatego, gdy wiadomo, że lokalizacja nie jest najlepsza i mogą pojawić się utrudnienia związane z odbieraniem sygnału z nadajnika, warto postawić na większą antenę satelitarną. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że im większa jest czasza, tym wymaga ona stabilniejszej i bardziej wytrzymałej konstrukcji mocującej.
Przyjmuje się generalnie, że w Polsce optymalna wielkość czaszy anteny satelitarnej to 85 cm. Jak już jednak wspomniano, we wschodniej Polsce sprawdzają się i modele szersze. Tam bowiem jakość odbieranego sygnału bywa często gorsza. Warto o tym pomyśleć już przy zakupie zestawu satelitarnego.
Sporo anten satelitarnych posiada wbudowany wzmacniacz. To podstawa, gdy jedna antena docelowo będzie obsługiwać kilka telewizorów. Tak jest w przypadku hoteli czy pensjonatów. Sygnał z takiej anteny jest niestety nieco słabszy, bo bardziej podatny na zakłócenia. Sprawdza się tylko wówczas, gdy antena jest ustawiona daleko od telewizora i siła sygnału po drodze może zanikać. Gdy telewizor jest jeden, lepiej postawić na antenę typu biernego. Innym rozwiązaniem jest antena satelitarna z zewnętrznym wzmacniaczem, który zawsze można wyłączyć, gdy ten okaże się niepotrzebny.
Rodzaje anten satelitarnych
Generalnie wyróżnia się w tym przypadku dwa typy talerzy antenowych – paraboliczne i offsetowe. Anteny paraboliczne spotkać można coraz rzadziej. To bowiem technologia tania, ale i przestarzała. Tego typu anteny odznaczają się tym, że konwertor znajduje się w centralnym miejscu i skierowany jest pionowo. Z tego powodu czasze paraboliczne są trudne w montażu, zwłaszcza gdy antena montowana jest do ściany budynku. W tym przypadku zastosować trzeba długie i bardzo solidne mocowanie, co zwiększa wagę całej konstrukcji. Dodatkowo talerze tego typu gromadzą wodę, śnieg i różnego rodzaju zanieczyszczenia. To w dużej mierze osłabia jakość odbieranego sygnału i powoduje, że urządzenie znacznie szybciej się starzeje.
Anteny satelitarne offsetowe są bardziej nowoczesne. Obecnie cieszą się większą popularnością i sukcesywnie wypierają z rynku modele paraboliczne. Zestawy tego typu mają pionową płaszczyznę czaszy. Tym samym są łatwe w montażu. Nie ma w tym przypadku problemu gromadzenia się na lustrze takiej anteny zanieczyszczeń. Konwerter nie zasłania wiązki sygnału i antena zapewnia sygnał dobrej jakości o znacznej stabilności. Dodatkowo montaż anteny offsetowej nie jest zbyt skomplikowany, gdyż maszt mocujący jest krótki.
Czasami wyróżnia się dodatkowo czasze panelowe. Takie anteny są proste w montażu, ale oferują mniejszy zysk energetyczny niż modele offsetowe. Za sprawą niewielkich wymiarów i nierozproszonego odbicia sprawdzają się wszędzie tam, gdzie z różnych względów nie można zamontować anteny offsetowej. Spotkać się z nimi można w kamperach czy domkach letniskowych.
Najlepsza antena satelitarna – ranking modeli
-
Triax 100 Td
-
Antena satelitarna Corab 900
-
TechniSat Tenidish 80 grafit