Aromaterapia to doskonały sposób na zrelaksowanie się i zmniejszenie stresów dnia codziennego. Olejki eteryczne rozpylane są często za pomocą kominka, ale na skutek wysokiej temperatury tracą one niestety swoje cenne właściwości. Lepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego dyfuzora olejków. W jaki sposób działa tego typu urządzenia? Który model warto wybrać dla siebie? Czy dobry dyfuzor olejków musi być drogi?
Jak działa dyfuzor olejków?
Oczywiście wystarczy otworzyć butelkę z olejkiem eterycznym, aby móc rozkoszować się jego zapachem. Można także nalać na dłonie kilka kropli olejku i przyłożyć je do ust. Dość prostym sposobem na inhalację jest dodanie olejku do miski z gorącą, ale nie wrzącą wodą i wdychanie pary wodnej. Jednak tak naprawdę to dyfuzja, która pozwala na rozprowadzenie cząsteczek olejków eterycznych w powietrzu, jest najlepszym sposobem na zmaksymalizowanie ich wyjątkowych właściwości. Oczywiście pod warunkiem zakupu dobrej jakości olejku od sprawdzonego producenta.
Działanie dyfuzorów olejków jest w praktyce bardzo proste. Pompa powietrza wysyła w tym przypadku skondensowane powietrze do dyszy. Tym wytwarzana jest próżnia, która zasysa olejki, a następnie rozbija je na mikrocząsteczki w formie pary, która uwalniana jest do danego pomieszczenia. Jaki jednak dyfuzor olejków wybrać dla siebie?
Jakie są rodzaje dyfuzorów olejków?
Najprostszym i wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem w aromaterapii jest stosowanie kominków aromaterapeutycznych. Sprawdzają się one jednak tylko w przypadku olejków ciężkich np. goździkowego czy tymiankowego. Kominki działają na zasadzie podgrzewania wody. Wraz z parą wodną unoszą się frakcje olejków. Niestety część olejków jest przy tym niszczona przez zbyt duże podgrzewanie. Tracą one swoje wyjątkowe właściwości. Kominki służą w praktyce raczej do ozdoby. Są tanie, estetyczne, ale mało funkcjonalne i niezbyt wydajne. Mimo to ich popularność nie maleje.
Dyfuzory patyczkowe (trzcinowe) składają się z niewielkiej buteleczki wypełnionej olejkiem i trzcinami rattanowymi. Patyczki wciągają olejek i uwalniają przez cały czas do pomieszczenia, w którym znajduje się dyfuzor. Całość prezentuje się stylowo i raczej nie jest zbyt kosztowna. Jakość pozostawia jednak sporo do życzenia. Dodatkowo zapach uwalniany jest tylko w pobliżu dyfuzora, a nie w całym pomieszczeniu. Bywa więc w efekcie mało intensywny.
O wiele lepiej sprawdzają się w praktyce tzw. nebulizatory, które zasysają olejki, a następnie rozbijają je na mikrocząsteczki w formie pary wodnej uwalnianej do pomieszczenia. W tym przypadku nie dochodzi do nadmiernego podgrzewania olejków eterycznych, które zachowują dzięki temu swoje wyjątkowe właściwości. Nie ma miejsca również podniesienie poziomu wilgotności powietrza. Nebulizatory są proste w obsłudze, ale kosztują dość dużo. Dla niektórych osób są też zbyt głośne.
Dyfuzory ultradźwiękowe posiadają zbiornik wody z pokrywką. Na ich spodzie znajduje się elastyczna membrana wibrująca ultradźwiękowo. To ona rozbija cząsteczki wody, zmieniając ją w parę wodną przenoszącą w powietrzu lotne składniki olejków eterycznych. Te pozostają w powietrzu na długi czas. Taki sposób dyfuzowania jest ekonomiczny. Dodatkowo dyfuzor ultradźwiękowy podnosi poziom wilgotności w pomieszczeniu. Tym samym przy okazji pełni funkcję nawilżacza. Jest to urządzenie łatwe do utrzymania w czystości, które można ustawić na określony czas. Niektóre modele mają również kolorowe światełka.
Dyfuzor olejków szklany, czy plastikowy?
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne dyfuzory olejków wykonane ze szkła. Szkło jest materiałem, który nie reaguje z olejkami eterycznymi, w przeciwieństwie np. do tworzywa sztucznego. Szklane dyfuzory są proste pod względem budowy. Potrafią one dyfuzować olejek na przestrzeni nawet 60-80 metrów. Działają one w większości przypadków w tzw. trybie przerywanym. Tym samym działają przez kwadrans, wyłączają się i włączają ponownie. Szklane dyfuzory są jednak dość delikatne. Trzeba więc na nie uważać, aby się nie stłukły. Są one również nieco droższe niż modele wykonane ze standardowego plastiku. Dyfuzory z tworzywa sztucznego natomiast nie nadają się do stosowania razem z olejkami cytrusowymi. Te są bowiem silnie reaktywne i mogą z plastikiem czy farbą reagować, co pożądane nie jest.
Mały i elegancki dyfuzor olejków, to możliwe?
Obecnie wybór dyfuzorów olejków eterycznych na rynku jest naprawdę spory. Każdy więc może znaleźć urządzenie odpowiednie do siebie i swoich potrzeb. Nie ma problem z zakupem dyfuzora niewielkiego, który prezentuje się elegancko, stylowo. Urządzenie warto dobrać do wystroju wnętrza, w którym docelowo ma się ono znajdować. Szczególnie dużą popularnością od jakiegoś czasu cieszą się niewielkich rozmiarów dyfuzory wykorzystujące technologię ultradźwiękową. Wypełniają one pomieszczenie przyjemnym zapachem nawet na kilka godzin. Same w sobie nie zajmują zbyt wiele miejsca. Z powodzeniem niektóre modele pełnić mogą przy okazji rolę dekoracyjną. Wystarczy ustawić je na stole czy półce w widocznym miejscu.
Czy dyfuzor olejków hałasuje podczas pracy?
Generalnie dyfuzory olejków nie należą do urządzeń hałaśliwych, głośnych. Nie przeszkadzają więc z założenia w pracy czy odpoczynku. Z powodzeniem więc wykorzystać można je w różnego rodzaju pomieszczeniach, nawet pokojach dziecięcych. W przypadku dyfuzorów ultradźwiękowych poziom głośności nie przekracza 32-35 dB. Takie urządzenie nie stanowi tym samym przeszkody w codziennych czynnościach. Dodatkowo pełni ono bardzo często rolę nawilżacza. Nieco głośniejsze bywają tzw. nebulizatory, które dla niektórych osób są nawet zbyt hałaśliwe.
Coraz większą popularnością cieszą się natomiast dyfuzory wyposażone w nowoczesne, na ogół kolorowe oświetlenie ledowe. Dodają one urządzeniu uroku. Nowoczesne modele samoistnie wyłączają się, gdy tylko skończy się woda. To zasługa wbudowanego czujnika. Dzięki temu nie ma ryzyka przepalenia dyfuzora. Jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze.