Obecnie w powietrzu unosi się wiele szkodliwych substancji, które negatywnie wpływają na zdrowie. Wydawać się może, że to smog, który obecny jest w powietrzu na zewnątrz jest najgroźniejszy, jednak w domach również czyhają zanieczyszczenia, które szkodzą naszemu zdrowiu. To alergeny, wirusy, bakterie, lotne związki organiczne oraz zarodniki pleśni, które mogą być obecne w powietrzu w pomieszczeniach domowych. Wszystkie te zanieczyszczenia wpływają prosto do naszych płuc każdego dnia, przez co pogarsza się samopoczucie, wygląd i zdrowie. W powietrzu wirować mogą drobne pyłki, a nawet substancje rakotwórcze. Warto więc zainwestować w oczyszczacz powietrza do domu, który sprawi, że powietrze, którym będą oddychać domownicy będzie świeże i bezpieczne dla zdrowia. Pojawia się jednak pytanie, jak wybrać oczyszczacz powietrza skoro na rynku jest tak wiele modeli do wyboru? Na co należy zwrócić uwagę w czasie zakupów? Czym kierować się podczas wyboru? Przekonaj się razem z nami i wybierz dla siebie urządzenie, które poprawi jakość powietrza w Twoim domu.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza dostępne są na rynku już od wielu lat. Nadal jednak są osoby, które nie tylko nie wiedzą, jak działają tego rodzaju urządzenia, ale mają również wątpliwości co do ich skuteczności. Warto jednak zaznaczyć, że oczyszczacze powietrza są urządzeniami, które są odpowiedzialne za filtrowanie powietrza w pomieszczeniach. W tych urządzeniach zamontowane są specjalne filtry, które oczyszczają powietrze zasysane do środka. W niektórych urządzeniach dochodzi również do jonizacji powietrza, a następnie do jego wyprowadzania na zewnątrz. Oczyszczacze mogą nie tylko usuwać zanieczyszczenia z powietrza. Coraz więcej urządzeń tego typu ma również możliwość nawilżania i jonizowania powietrza w pomieszczeniach domowych. Warto jednak pamiętać, że urządzenie to powinno być ustawione w odpowiednim miejscu Musi mieć dostęp do powietrza, dlatego nie można go stawiać w szafkach, na zamkniętych pólkach czy regale. Otaczać je musi otwarta przestrzeń, dzięki czemu będzie mieć swobodny dostęp do zanieczyszczonego powietrza i to zadba o najlepsze warunki do pracy.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza do domu dostępne są w wielu różnorodnych cenach. Wszystko zależy od tego, jakiej są wielkości, jakie mają funkcje, a także czy zachwycają designerskim wyglądem. Im nowocześniejsze i bardziej zaawansowane urządzenie, tym jego cena jest wyższa. Na rynku dostępne są małe oczyszczacze powietrza o bardzo podstawowym działaniu, które kosztują około 100 złotych. Jednak wielofunkcyjne oczyszczacze powietrza kosztować mogą nawet do 500 do 1000 złotych. Przy zakupach warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale również funkcje urządzenia. Warto wybrać nieco bardziej zaawansowany oczyszczacz powietrza, by mógł on skutecznie usuwać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia z powietrza z pomieszczeń domowych, a dodatkowo je nawilżać i jonizować.

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza pomagają zniwelować bakterie i alergeny w powietrzu w domu. Dzięki temu gwarantują lepsze warunki dla całego organizmu. Ich skuteczność jest naprawdę imponująca. Usuwają niemal wszystkie szkodliwe substancje z powietrza, co korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie wszystkich domowników. Jednak to nie jedyna zaleta urządzeń tego typu. Dzięki filtrom oczyszczacze powietrza niwelują nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu w domu zawsze jest świeże i czyste powietrze. Niszczenie alergenów i bakterii sprawia, że dom staje się bezpiecznym miejscem dla alergików i astmatyków. Wiele urządzeń tego rodzaju nie tylko oczyszcza, ale również nawilża powietrze. Jakość powietrza poprawia się zarówno latem i zimą. Nawilżanie jest bardzo ważne w tych porach roku. Latem wysokie temperatury wysuszają powietrze, przez co w pomieszczeniach może robić się duszno i parno. Zima ogrzewanie domowe również wysusza powietrze, co zwiększa ryzyko rozwoju zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Nawilżanie powietrza jest więc bardzo przydatną opcją, która korzystnie wpływa na zdrowie dróg oddechowych.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Na rynku wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów oczyszczaczy powietrza do domu:

 • Oczyszczacz powietrza węglowy – stosuje się w nim filtr węglowy. Pomaga niszczyć lotne związki organiczne. Dodatkowo pochłania nieprzyjemne zapachy.
 • Oczyszczacz powietrza wodny – filtr wody skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia, dzięki czemu powietrze w domu jest świeże i czyste. Trzeba jednak pamiętać o częstej wymianie wody w filtrze, by działanie tego urządzenia było skuteczne.
 • Oczyszczacz powietrza fotokataliczny – idealnie nadaje się do domów, w których mieszkają alergicy. Niweluje alergeny, bakterie i wirusy.
 • Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – to urządzenie tworzące jony ujemne, które osiadają na zanieczyszczeniach i usuwają je z powietrza. Pozostawia powietrze dokładnie oczyszczane. Niweluje nieprzyjemne zapachy.

Najpopularniejsze oczyszczacze powietrza

 1. Oczyszczacz powietrza Sharp FP-J60EU-W

  Oczyszczacz powietrza Sharp FP-J60EU-W

  Nowoczesny oczyszczacz powietrza wychwytuje kurz oraz duże cząsteczki zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Niweluje ilość nieprzyjemnych zapachów. Pomaga zmniejszyć ilość pyłków i pleśni, dzięki czemu powietrze staje się czyste i bezpieczne dla zdrowia. Monitorowanie jakości powietrza stale informuje, jaką jakość ma powietrze w Twoim domu.

 2. Oczyszczacz Sharp KC-A40EUW

  Oczyszczacz Sharp KC-A40EUW

  Zaawansowany oczyszczacz powietrza pomagający nie tylko usunąć zanieczyszczenia, ale również nawilżyć powietrze w domu. Pomaga niwelować nieprzyjemne zapachy z powietrza. Czujnik stężenia kurzu informuje o jakości powietrza domowego. Filtr HEPA chroni przed drobnoustrojami i pozwala na skuteczne usunięcie cząsteczek kurzu.
  Utrzymanie powietrza w dobrej jakości w pomieszczeniach domowych wcale nie jest takie łatwe, jak może się wydawać. Warto zainwestować w oczyszczacze powietrza, które usuwają zanieczyszczenia i nawilżają powietrze. Wpływają one na jakość powietrza w domu, a dzięki temu na zdrowie i samopoczucie domowników.

Utrzymanie powietrza w dobrej jakości w pomieszczeniach domowych wcale nie jest takie łatwe, jak może się wydawać. Warto zainwestować w oczyszczacze powietrza, które usuwają zanieczyszczenia i nawilżają powietrze. Wpływają one na jakość powietrza w domu, a dzięki temu na zdrowie i samopoczucie domowników.