Odkurzacz, to urządzenie, bez którego utrzymanie domu w czystości może być prawdziwym wyzwaniem. Skuteczne usuwanie kurzu i drobnych okruchów z podłogi jest szybsze przy użyciu odkurzacza, niż przy wykorzystaniu szczotki. Jeszcze do niedawna na rynku dostępne były urządzenia do odkurzania, które różniły się od siebie jedynie wyglądem. Jednak obecnie dostępnych jest wiele urządzeń tego typu, które mają nie tylko inny wygląd, ale również wiele funkcji, które dodatkowo ułatwiają sprzątanie domu. Jaki odkurzacz jest najlepszy? Lepiej wybrać workowy, czy bezworkowy? Czym się różną od siebie i dlaczego warto mieć je w swoim domu? Jak działa odkurzacz bezworkowy? Takie pytania warto zadać sobie przed podjęciem ostatecznej decyzji i wybraniem odkurzacza domowego.

Zalety i wady odkurzaczy workowych

Jedną z największych zalet, jakie mają odkurzacze workowe, jest to, że skutecznie zbierają zanieczyszczenia, a jednocześnie wypuszczają czyste powietrze. Nowe modele wyposażone są nie tylko w worek, w którym zbierają się zanieczyszczenia, ale również w specjalny filtr, który dodatkowo filtruje powietrze wyprowadzane z odkurzacza. Dodatkowo zapewniają one wysoką higienę pracy. Podczas wymiany worka nie mamy żadnego kontaktu z zanieczyszczeniami. Mają one jednak swoje wady. Częste wymiany i konieczność kupowania worków to jedna z nich. Niestety to generuje kolejne koszty, które w skali roku są bardzo zauważalne i odczuwalne dla domowego budżetu. Dodatkowo trzeba pamiętać o regularnej wymianie worków. Jeśli dojdzie do przepełnienia worka, może się on rozerwać, przez co wszystkie zanieczyszczenia wydostaną się na zewnątrz. Mimo tego, że odkurzacze workowe wydają się jedną z najtańszych opcji, to jednak po latach, przez konieczność kupowania worków koszt ten może znacznie wzrosnąć. Dodatkowo nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale moc odkurzacza może zmniejszać się wraz z poziomem zapełnienia worka.

Zalety i wady odkurzaczy bezworkowych

Odkurzacze bezworkowe mają liczne zalety, które sprawiają, że zakup ten wydaje się bardzo atrakcyjny. Po pierwsze cena odkurzacz nie wzrośnie po latach, ponieważ nie trzeba dokupować worków. To pozwala nie tylko na oszczędność pieniędzy, ale i czasu. Warto zaznaczyć, że brak worka z zanieczyszczeniami oznacza również większe bezpieczeństwo dla planety. Odkurzacze bezworkowe są znacznie bardziej ekologiczne. To jednak propozycja idealna nie tylko dla ekologów, ale również alergików. Odkurzacze bez worka lepiej radzą sobie ze zbieraniem zanieczyszczeń, kurzu i pyłków, które dla alergików mogą być groźne dla zdrowia. Tego rodzaju urządzenia mają też swoje wady, o których należy pamiętać przy zakupach. Jedną z nich jest problem z utrzymaniem urządzenia w czystości. Pojemnik na zanieczyszczenia należy opróżniać i dokładnie myć, by nie pojawił się nieprzyjemny zapach. Ceny tego rodzaju odkurzaczy są zazwyczaj wyższe, niż w przypadku tradycyjnych urządzeń. Dodatkowo ich budowa sprawia, że przepływ śmieci i kurzu jest utrudniony, przez co mogą pojawić się problemy z zapychającym się wlotem.

Ile kosztuje odkurzacz bezworkowy i workowy?

Odkurzacze bezworkowe to propozycja idealna dla osób, które chcą zaoszczędzić. Początkowy koszt jest znacznie mniejszy, niż w przypadku odkurzaczy bezworkowych. Zazwyczaj ich cena nie przekracza tysiąca złotych. Najczęściej kupowane są odkurzacze workowe w cenie czterystu- pięciuset złotych. Trzeba jednak pamiętać, że do tej ceny dochodzi zakup worków, które muszą być regularnie wymieniane. Odkurzacze bezworkowe oferowane są w cenach powyżej tysiąca złotych. Najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane urządzenia tego typu mogą kosztować nawet dwa tysiące złotych. Jednak do tej ceny nie trzeba doliczać dodatkowych kosztów związanych z koniecznością wymiany worków.

Najpopularniejsze odkurzacze workowe

 1. Odkurzacz Hoover Telios Extra TX52ALG

  Odkurzacz Hoover Telios Extra TX52ALG

  Nowoczesny odkurzacz workowy, w którym wykorzystana została technologia Hoover Telios Extra. Stosowana jest ona, by ułatwić sprzątanie w domu z dzieckiem. Wygodny, lekki i cichy odkurzacz sprawia, że codzienne sprzątanie staje się przyjemnością. Posiada mini szczotkę z jonami srebra, która skutecznie usuwa włosy i ścierać, ale również pomaga pozbyć się drobnoustrojów i alergenów. Zmywalny filtr EPA oczyszcza powietrze i zmniejsza ilość kurzu. Możliwość regulowania mocy sprawia, że można ją dostosować do swoich potrzeb.

 2. Electrolux Ultra Silencer EUSC62-DB

  Electrolux Ultra Silencer EUSC62-DB

  Cichy i lekki odkurzacz workowy, który wyróżnia się wysoką wydajnością pracy, przy czym nie hałasuje. Sekretem jego pracy jest technologia Silent Air Technology, dzięki której ruch powietrza jest optymalny, dzięki czemu praca urządzenia jest bardzo cicha. To zapewnia najwyższy komfort w trakcie sprzątania. Wyposażony jest w zmywalny filtr, dzięki któremu może zatrzymywać nawet najdrobniejsze cząstki kurzu i alergeny. Wyróżnia się również bardzo dużym zasięgiem sięgającym do 12 metrów, dzięki czemu możliwe jest sprzątanie większych pomieszczeń bez konieczności zmiany gniazdek.

 3. Odkurzacz Electrolux Silence PD82-ALRG

  Odkurzacz Electrolux Silence PD82-ALRG

  To cichy i wysoce wydajny odkurzacz tradycyjny. Zastosowana została w nim technologia Pure D8.2 SILENCE, która sprawia, że praca tego urządzenia jest bardzo cicha. Wyposażony został w zmywalny filtr, dzięki czemu zapewnia skuteczną ochronę przed kurzem, roztoczami i alergenami. Dba w ten sposób o to, by powietrze w Twoim domu było zdrowe, czyste i bezpieczne. Automatyczna regulacja mocy sprawia, że odkurzacz sam dobiera moc swojej pracy, by była ona skuteczniejsza.

Najpopularniejsze odkurzacze bezworkowe

 1. Odkurzacz Xiaomi I Mi Robot Vacuum Mop Pro

  Odkurzacz Xiaomi I Mi Robot Vacuum Mop Pro

  To innowacyjny odkurzacz bezworkowy, który posiada funkcję odkurzania i mopa. To urządzenie jest dość ciche. Wykorzystuje system nawigacji, dzięki czemu jest w stanie pracować nawet w całkowitej ciemności. Pojemnik na zanieczyszczenia jest wielokrotnego użytku. Wystarczy regularnie go opróżniać. W systemie można ustawić odkurzanie określonego pomieszczenia.

 2. Xiaomi Roborock S5 Max

  Xiaomi Roborock S5 Max

  Odkurzacz automatyczny bezworkowych, który jest w stanie umyć i odkurzyć wszystkie twarde powierzchnie. Bateria o pojemności 5200mAh, która sprawia, że odkurzacz może sprzątać przez trzy godziny na swoim najmocniejszym trybie. Cicha praca dba o komfort domowników, zaś duża moc ssania sprawia, że jest w stanie wyczyścić pomieszczenie z ogromną dokładnością.

To jaki odkurzacz najlepiej wybrać do domu zależy od indywidualnych potrzeb i upodobań. Dla alergików zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym wyborem są odkurzacze bezworkowe. Osoby, które za jednym razem nie chcą wydawać dużej sumy, powinny zdecydować się na odkurzacze workowe. Wszystko jednak zależy od potrzeb i oczekiwań domowników, a także możliwości finansowych.