Płyn do prania to środek chemiczny wykorzystywany do prania tkanin i usuwania z nich zabrudzeń. Zawiera anionowe oraz niejonowe środki powierzchniowo czynne, aromaty, barwniki i wodę. Płyny do prania przeznaczone mogą być do różnego rodzaju tkanin. Zazwyczaj sprzedawane są w butelkach wykonanych z tworzywa sztucznego. Są dobrym rozwiązaniem w przypadku trybów prania krótkiego, gdyż proszek do prania rozpuszcza się zbyt długo.

Ranking: Najlepszy płyn do prania

 1. Henkel Płyn Do Prania Tkanin Persil

  Henkel Płyn Do Prania Tkanin Persil

  Sprawdź aktualną cenę
  Skuteczny płyn do prania tkanin różnego rodzaju ze skoncentrowaną formułą Persil 360 Complete Clean. Jednocześnie jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Produkt nie nadaje się do prania wełny i jedwabiu. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku prania ręcznego, jak i w pralkach automatycznych. Jest skuteczny w różnych temperaturach prania.

 2. Płyn do prania Lovela Kolor

  Płyn do prania Lovela Kolor

  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej klasy produkt przeznaczony do prania bielizny, pieluszek i ubranek dziecięcych. Jest odpowiedni także dla osób o wrażliwej skórze czy cierpiących na atopowe zapalenie skóry AZS. Jest idealny do prania ręcznego oraz w pralkach automatycznych. Mleczko nie zawiera rozjaśniaczy optycznych i wykorzystuje bardzo delikatną kompozycję zapachową. Nadaje się do prania w każdej temperaturze.

 3. Płyn Biały Jeleń Hipoalergiczny Do Prania

  Płyn Biały Jeleń Hipoalergiczny Do Prania

  Sprawdź aktualną cenę
  Wydajny hipoalergiczny płyn do prania dla dzieci i osób o delikatnej skórze skorej do podrażnień. To produkt o bardzo prostym i krótkim składzie. Nie zawiera składników uczulających i mocnej chemii. Skutecznie radzi sobie z różnymi zabrudzeniami i nie powoduje blaknięcia kolorów. Sprawdza się zarówno przy materiałach bawełnianych, jak i syntetycznych.

 4. Płyn do prania Perwoll Renew Advanced

  Płyn do prania Perwoll Renew Advanced

  Sprawdź aktualną cenę
  Bardzo wydajny płyn do prania tkanin różnego rodzaju. Pielęgnuje kolory – zapewnia im intensywność, wygładza włókna, ogranicza zmiany kolorystyki w czasie prania i zapewnia odpowiednie odbijanie światła. Efekt widoczny jest doskonale na tkaninach bawełnianych i z bawełną w składzie. Produkt nadaje się do prania w pralce automatycznej oraz do prania ręcznego. Najlepsze rezultaty daje w temperaturze do 60 stopni Celsjusza.

 5. Płyn Woolite z Keratyną

  Płyn Woolite z Keratyną

  Sprawdź aktualną cenę
  Niezwykle skuteczny płyn do prania tkanin z keratyną w składzie. Pierze ubrania, chroniąc jednocześnie ich kolory oraz strukturę włókien. Dzięki temu odzież zachowuje przez długi czas swój pierwotny wygląd. Wchodząca w skład produktu keratyna wygładza włókna, nadając im jednocześnie blask. Płyn chroni ubrania przed blaknięciem i działa nawet w zimnej wodzie.

Jaki płyn do prania kupić?

Przede wszystkim w sklepach dostępne są trzy rodzaje płynów do prania – produkty do prania kolorów, do tkanin białych i do tkanin ciemnych. Na tym jednak nie koniec. Coraz częściej w sklepach spotkać się można z płynami dedykowanymi np. do odzieży sportowej, wełny czy jedwabiu. Dodatkowo są też płyny hipoalergiczne, a więc odpowiednie dla osób o skórze wrażliwej, podatnej na uczulenie.

Podczas wyboru płynu do prania większość osób kieruje się swoimi osobistymi preferencjami np. w zakresie zapachu. Duże znaczenie ma z pewnością wydajność produktu. Nie zawsze większe opakowanie oznacza większą wydajność. Sekret tkwi bowiem w tym, czy dany płyn jest skoncentrowany. Generalnie na ogół na opakowaniu producent informuje na ile prań dany produkt wystarcza.

Płynu do prania nie należy mylić z żelem, który jest bardziej gęsty pod względem konsystencji. Jednak mając na uwadze właściwości, oba produkty są do siebie bardzo podobne.

Ceny płynów do prania

Ceny płynów do prania tkanin są dość mocno zróżnicowane. Spore znaczenie ma w tym przypadku rodzaj produktu oraz pojemność opakowania. Generalnie za opakowanie o pojemności około 1,5l zapłacić trzeba średnio 20-25 złotych. Są jednak płyny zarówno tańsze, jak i droższe. Najtańsze produkty znaleźć można w supermarketach i dyskontach. Płyny od tzw. marek własnych kosztują często mniej niż 10 złotych. Pod względem skuteczności wcale jednak nie muszą ustępować płynom do prania od renomowanych producentów.