Kocioł na pellet zwany także piecem pelletowym to urządzenie, które wytwarza ciepło ogrzewające dom czy wodę użytkową. Jednak w tym przypadku paliwo nie spala się na ruszcie w kotle, ale w specjalnym palniku. Palnik jest urządzeniem z paleniskiem i obudową. Palenisko znajduje się w kotle, a obudowa zlokalizowana jest na zewnątrz. Obok musi znajdować się też podajnik paliwa i jego zbiornik. Podajnik podaje paliwo – przenosi je ze zbiornika do palnika.
Ranking: Najlepszy kocioł na pellet
-
Kocioł na pellet Kostrzewa EEI Pellets 24 kW
Wysokiej jakości kocioł na pellet spalający pellety drzewne czy mieszankę pellet/owies. Produkt nie wymaga czasowego wygaszania palnika w celu oczyszczenia z zalegającego w nim żużlu. Czyszczenie odbywa się bowiem w trybie pracy ciągłej. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i bezpieczne w użytkowaniu. Cechuje się niską emisją zanieczyszczeń do atmosfery.
-
Funkcjonalny kocioł stalowy z podajnikiem, który jest przeznaczony do spalania biomasy w formie pelletu. Sprawdza się w przypadku wodnych instalacji centralnego ogrzewania systemu zamkniętego lub otwartego. Regulacja procesu spalania odbywa się tutaj w oparciu o nowoczesny sterownik. Ceramiczne elementy obecne w komorze spalania zwiększają efektywność całego procesu. Zmniejszają też emisję zanieczyszczeń.
-
Kotłospaw Kocioł Pelletowy Slimko 12 kW
Niewielkich rozmiarów kocioł na pellet, który wyposażony jest w zautomatyzowany sterownik ecoMAX 860. Dzięki temu jest całkowicie bezobsługowy. Urządzenie spełnia wymagania 5 klasy i ECO Design. Jest prosty w obsłudze, energooszczędny i zarazem przyjazny dla środowiska naturalnego. Produkt posiada dodatkowo palnik pelletowy renomowanej marki KIPI z zapalarką automatyczną.
-
Kocioł na pellet Kocioł Sas Compact 20 kW
Spełniający wymagania 5 klasy kocioł na pellet o kompaktowych rozmiarach. Jest prosty w obsłudze i łatwy do utrzymania w czystości. Cechuje się także wysoką sprawnością na poziomie około 90% i efektywnością procesu spalania. To efekt zastosowania w konstrukcji wymiennika kanałów spalinowych w formie płomieniówek i paneli ceramicznych nad paleniskiem.
-
Nowoczesny kocioł na pellet dla powierzchni do 120 metrów kwadratowych. Cechuje się bardzo wysoką sprawnością grzewczą na poziomie 95,5%. To innowacyjne urządzenie spełniające rygorystyczne normy 5 klasy emisji spalin. Produkt cechuje się dużą trwałością. Na uwagę zasługuje jego doskonała izolacja i zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w konstrukcji samego palnika.
Jaki kocioł na pellet kupić?
Przede wszystkim wybrać trzeba odpowiedni rodzaj pieca. Tych jest kilka – piece na pellet jednofunkcyjne, piece na pellet z zasobnikiem C.W.U., piece na pellet z podajnikiem czy piece na pellet z wbudowanym zasobnikiem. Są też piece wielofunkcyjne, które pozwalają zarówno na spalanie pelletu, jak i ekogroszku.
Bardzo istotnym parametrem jest moc, która dostosowana powinna być do potrzeb i wymagań. Eksperci przyjmują, że w dobrze ocieplonym budynku na każde 10 metrów kwadratowych przypadać powinna 1 kW mocy. Oczywiście moc trzeba zwiększyć, gdy piec ma też służyć do ogrzewania wody. Największa efektywność energetyczna uzyskiwana jest wtedy, gdy piec pracuje z mocą nominalną, co nie jest równoznaczne z mocą maksymalną.
Warto też zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe np. automatyczną zapalarkę czy mechanizm automatycznego czyszczenia palnika. Oprócz tego piec musi być dostosowany do wielkości posiadanej kotłowni. Na szczęście w tym zakresie wybór na rynku jest naprawdę spory.
Ceny kotłów na pellet
Ceny kotłów na pellet rozpoczynają się od około 8 tysięcy złotych. Tyle zapłacić trzeba za urządzenia o mocy nominalnej na poziomie 10 kW, które są odpowiednie do ogrzewania niedużych domów. Im większa jest moc, tym wyższa jest oczywiście cena kotła. Nowoczesne modele wyposażone w innowacyjne rozwiązania technologiczne, a więc np. z układem automatycznego sterowania kosztują już powyżej 9 tysięcy złotych. W tym przypadku jednak zdecydowanie warto dopłacić za wygodę użytkowania.