Kocioł na pellet zwany także piecem pelletowym to urządzenie, które wytwarza ciepło ogrzewające dom czy wodę użytkową. Jednak w tym przypadku paliwo nie spala się na ruszcie w kotle, ale w specjalnym palniku. Palnik jest urządzeniem z paleniskiem i obudową. Palenisko znajduje się w kotle, a obudowa zlokalizowana jest na zewnątrz. Obok musi znajdować się też podajnik paliwa i jego zbiornik. Podajnik podaje paliwo – przenosi je ze zbiornika do palnika.

Ranking: Najlepszy kocioł na pellet

 1. Kocioł na pellet Kostrzewa EEI Pellets 24 kW

  Kocioł na pellet Kostrzewa EEI Pellets 24 kW
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości kocioł na pellet spalający pellety drzewne czy mieszankę pellet/owies. Produkt nie wymaga czasowego wygaszania palnika w celu oczyszczenia z zalegającego w nim żużlu. Czyszczenie odbywa się bowiem w trybie pracy ciągłej. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i bezpieczne w użytkowaniu. Cechuje się niską emisją zanieczyszczeń do atmosfery.

 2. Kocioł Defro Gamma 15 kW

  Kocioł Defro Gamma 15 kW
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalny kocioł stalowy z podajnikiem, który jest przeznaczony do spalania biomasy w formie pelletu. Sprawdza się w przypadku wodnych instalacji centralnego ogrzewania systemu zamkniętego lub otwartego. Regulacja procesu spalania odbywa się tutaj w oparciu o nowoczesny sterownik. Ceramiczne elementy obecne w komorze spalania zwiększają efektywność całego procesu. Zmniejszają też emisję zanieczyszczeń.

 3. Kotłospaw Kocioł Pelletowy Slimko 12 kW

  Kotłospaw Kocioł Pelletowy Slimko 12 kW
  Sprawdź aktualną cenę

  Niewielkich rozmiarów kocioł na pellet, który wyposażony jest w zautomatyzowany sterownik ecoMAX 860. Dzięki temu jest całkowicie bezobsługowy. Urządzenie spełnia wymagania 5 klasy i ECO Design. Jest prosty w obsłudze, energooszczędny i zarazem przyjazny dla środowiska naturalnego. Produkt posiada dodatkowo palnik pelletowy renomowanej marki KIPI z zapalarką automatyczną.

 4. Kocioł na pellet Kocioł Sas Compact 20 kW

  Kocioł na pellet Kocioł Sas Compact 20 kW
  Sprawdź aktualną cenę

  Spełniający wymagania 5 klasy kocioł na pellet o kompaktowych rozmiarach. Jest prosty w obsłudze i łatwy do utrzymania w czystości. Cechuje się także wysoką sprawnością na poziomie około 90% i efektywnością procesu spalania. To efekt zastosowania w konstrukcji wymiennika kanałów spalinowych w formie płomieniówek i paneli ceramicznych nad paleniskiem.

 5. Kocioł Zębiec Agat 10 kW

  Kocioł Zębiec Agat 10 kW
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny kocioł na pellet dla powierzchni do 120 metrów kwadratowych. Cechuje się bardzo wysoką sprawnością grzewczą na poziomie 95,5%. To innowacyjne urządzenie spełniające rygorystyczne normy 5 klasy emisji spalin. Produkt cechuje się dużą trwałością. Na uwagę zasługuje jego doskonała izolacja i zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w konstrukcji samego palnika.

Jaki kocioł na pellet kupić?

Przede wszystkim wybrać trzeba odpowiedni rodzaj pieca. Tych jest kilka – piece na pellet jednofunkcyjne, piece na pellet z zasobnikiem C.W.U., piece na pellet z podajnikiem czy piece na pellet z wbudowanym zasobnikiem. Są też piece wielofunkcyjne, które pozwalają zarówno na spalanie pelletu, jak i ekogroszku.

Bardzo istotnym parametrem jest moc, która dostosowana powinna być do potrzeb i wymagań. Eksperci przyjmują, że w dobrze ocieplonym budynku na każde 10 metrów kwadratowych przypadać powinna 1 kW mocy. Oczywiście moc trzeba zwiększyć, gdy piec ma też służyć do ogrzewania wody. Największa efektywność energetyczna uzyskiwana jest wtedy, gdy piec pracuje z mocą nominalną, co nie jest równoznaczne z mocą maksymalną.

Warto też zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe np. automatyczną zapalarkę czy mechanizm automatycznego czyszczenia palnika. Oprócz tego piec musi być dostosowany do wielkości posiadanej kotłowni. Na szczęście w tym zakresie wybór na rynku jest naprawdę spory.

Ceny kotłów na pellet

Ceny kotłów na pellet rozpoczynają się od około 8 tysięcy złotych. Tyle zapłacić trzeba za urządzenia o mocy nominalnej na poziomie 10 kW, które są odpowiednie do ogrzewania niedużych domów. Im większa jest moc, tym wyższa jest oczywiście cena kotła. Nowoczesne modele wyposażone w innowacyjne rozwiązania technologiczne, a więc np. z układem automatycznego sterowania kosztują już powyżej 9 tysięcy złotych. W tym przypadku jednak zdecydowanie warto dopłacić za wygodę użytkowania.