Oczyszczacz powietrza to urządzenie filtrujące powietrze i usuwające z niego zanieczyszczenia. Za sprawą wbudowanego wentylatora wymuszają one obieg powietrza, które dostaje się do oczyszczacza. Tam ma miejsce jego filtracja, a niekiedy także jonizacja i nawilżenie. Po usunięciu zanieczyszczeń powietrze jest z powrotem wydmuchiwane do otoczenia. Schemat pracy oczyszczaczy powietrza jest tym samym bardzo prosty, chociaż poszczególne modele różnią się np. wydajnością.

Ranking: Najlepszy oczyszczacz powietrza

 1. Oczyszczacz powietrza Sharp FP-J60EU-W

  Oczyszczacz powietrza Sharp FP-J60EU-W

  Wysokiej klasy oczyszczacz powietrza, który finalnie zatrzymuje aż 99,97% zanieczyszczeń. Potem jony Plasmacluster emitowane razem z oczyszczonym powietrzem, poszukują oraz neutralizują zanieczyszczenia. Za sprawą specjalnych czujników urządzenie samodzielnie wybiera najlepsze dla siebie parametry pracy. Model ten sprawdza się w pomieszczeniach do 48 metrów kwadratowych.

 2. Oczyszczacz Samsung AX60R5080WD

  Oczyszczacz Samsung AX60R5080WD

  Bardzo wydajny oczyszczacz powietrza, który sprawdza się w pomieszczeniach o powierzchni do 60 metrów kwadratowych. Posiada nowoczesny wyświetlacz i skutecznie usuwa z powietrza 99,97% wszystkich zanieczyszczeń. Wbudowany czujnik gazów usuwa nieprzyjemne i szkodliwe dla zdrowa gazy. Urządzenie jest bardzo ciche i można nim sterować w sposób zdalny.

 3. Xiaomi Air Purifier Pro

  Xiaomi Air Purifier Pro

  Nowoczesny oczyszczacz powietrza z dedykowaną do jego obsługi aplikacją MiHome. Cechuje się dużą przepustowością powietrza i świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o powierzchni do 60 metrów kwadratowych. Dodatkowo posiada czytelny wyświetlacz LCD. Wyposażony jest w czujnik temperatury, czujnik wilgotności oraz czujnik jakości powietrza. Urządzenie cechuje się kompaktową budową i eleganckim designem.

 4. Oczyszczacz powietrza Philips AC1214/10

  Oczyszczacz powietrza Philips AC1214/10

  Funkcjonalny oczyszczacz powietrza, który usuwa aż 99,97% wszystkich zanieczyszczeń. Jego zasięg to aż 32 metry kwadratowe powierzchni. Urządzenie posiada tryb monitorowania jakości powietrza nocą. W ten sposób nie zakłóca snu domownikom – światła są przyciemnione lub całkowicie wyłączone, a oczyszczacz działa bardzo cicho. Urządzeniem można sterować zdalnie za pomocą specjalnej aplikacji.

 5. Oczyszczacz Samsung AX40R3030WM

  Oczyszczacz Samsung AX40R3030WM

  Oczyszczacz powietrza o wydajności do 40 metrów kwadratowych. Skutecznie usuwa aż 99,97% zanieczyszczeń z powietrza. Wyposażony jest w czujnik gazu i pyłu, a także czterokolorowy wskaźnik zanieczyszczeń (kolor niebieski oznacza powietrze czyste). Urządzenie jest bardzo ciche, a wiec nie zakłóca np. nocnego wypoczynku. Ma alarm wymiany filtra.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

Przy zakupie oczyszczacza powietrza ogromne znaczenie ma wydajność. Mówi ona o tym, jaką ilość powietrza urządzenie może przefiltrować w ciągu 60 minut. Znając kubaturę pomieszczenia, można sprawdzić czy dane urządzenie się w nim sprawdzi. Oczyszczacz generalnie dobiera się odpowiednio do pomieszczenia, a nie całego domu. Najlepiej mieć w każdej sypialni jedno takie urządzenie.

Trzeba również sprawdzić metodę filtracji – jak dany sprzęt oczyszcza powietrze i z jaką skutecznością. Istotny okazuje się być także poziom hałasu, gdyż oczyszczacze często wykorzystywane są w sypialniach. Na szczęście wiele z nich posiada tzw. tryb nocny cechujący się bardzo cichym działaniem. Dobrze jest zorientować się w jakie czujniki dane urządzenie jest wyposażone. Przydatnym rozwiązaniem jest też wskaźnik zużycia filtrów.

Obecnie coraz więcej oczyszczaczy powietrza obsługiwać można za pomocą aplikacji na telefon. To rozwiązanie bardzo wygodne, ale nie jest niezbędne.

Ceny oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza cieszą się na rynku coraz większą popularnością i jest to informacja dobra. Oznacza bowiem, że coraz więcej ludzi przykłada uwagę do tego, jakiej jakości powietrzem oddycha w swoim domu. Urządzenia tego rodzaju kosztować mogą zarówno kilkaset, jak i kilka tysięcy złotych. W teorii, im lepsze systemy oczyszczania dany sprzęt stosuje, tym wyższa jest jego cena. Więcej zapłacić trzeba też za urządzenia wielofunkcyjne, które nie tylko oczyszczają powietrze, ale i go nawilżają czy jonizują.