Regulator pokojowy to urządzenie sterujące pracą kotła na podstawie temperatury panującej w danym pomieszczeniu. To zapewnia odpowiedni przebieg procesu spalania i ekonomiczne wytwarzanie ciepła. Jest ono przekazywane wówczas, gdy faktycznie jest na nie zapotrzebowanie. Trafia dodatkowo w określone miejsce, aby wszędzie panowała ustawiona wcześniej temperatura. Przekłada się to na mniejsze zużycie prądu oraz oszczędność energii cieplnej.

Ranking: Najlepszy regulator pokojowy

  1. Regulator pokojowy Salus Internetowy, Bezprzewodowy Regulator Temperatury (Rt310I)

    Regulator pokojowy Salus Internetowy, Bezprzewodowy Regulator Temperatury (Rt310I)

    Wysokiej klasy regulator pokojowy z możliwością kontrolowania temperatury za pomocą aplikacji mobilnej. Posiada specjalne zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe oraz tryb wakacyjny. Odbiornik i nadajnik w tym przypadku sparowane są fabrycznie. Urządzenie wyposażone jest w czytelny ekran LCD z podświetleniem. Zasilane jest dwoma bateriami AA.

  2. Regulator Tech Sterownik St-292 V2 Z Czujką Zewnetrzną

    Regulator Tech Sterownik St-292 V2 Z Czujką Zewnetrzną

    Nowoczesny regulator pokojowy do sterowania urządzeniem grzewczym. Jego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu. Oferuje program dzień/noc oraz tygodniowy program ogrzewania. Na wyposażenie sterownika składają się m.in. wbudowany czujnik pokojowym, baterie, zasilacz z odbiornikiem sygnału czy opcjonalne czujnik zewnętrzny bezprzewodowy.

  3. Termet St-292 Regulator Temperatury [t9449110000]

    Termet St-292 Regulator Temperatury [t9449110000]

    Funkcjonalny regulator pokojowy pozwalający na sterowanie temperaturą w pomieszczeniach. Posiada wielofunkcyjny wyświetlacz czasu, godziny, dnia, temperatury czy realizowanego programu. Zasilany jest bateryjnie. Oferuje program ręczny czy program dzień/noc. Zakres sterowania znajduje się w zakresie od 5 do 35 stopni Celsjusza.

  4. Regulator pokojowy Auraton sterownik 2025

    Regulator pokojowy Auraton sterownik 2025

    Regulator pokojowy w kolorze białym, który nie sprawia większych problemów w obsłudze. Oferuje pięć poziomów temperatur i zakres pomiaru temperatury 0-35 stopni Celsjusza. Działa w temperaturze do 50 stopni Celsjusza. Posiada dwa cykle programowania – od poniedziałku do piątku oraz sobota i niedziela. Zasilany jest dwoma bateriami R6.

  5. Regulator Salus Controls 091Fl

    Regulator Salus Controls 091Fl

    Bardzo prosty w obsłudze sterownik temperatury o nowoczesnym designie. Posiada podświetlany wyświetlacz LCD i oferuje możliwość nastawienia temperatury w trzech zakresach – dziennym, nocnym i chroniącym przed zamrożeniem. To produkt łączący w sobie funkcję termostatu pokojowego oraz regulatora temperatury. Udzielana jest na niego czteroletnia gwarancja producenta. Sprzęt posiada wbudowanych 9 niezależnych programów.

Jaki regulator pokojowy kupić?

Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku kompatybilność urządzenia, gdyż nie każdy regulator współpracować będzie ze wszystkimi piecami czy kotłami. Kolejną istotną kwestią jest programowalność. Jeśli regulator jest programowalny, można ustawić wybraną temperaturę. W przypadku urządzeń nieprogramowalnych do wyboru są jedynie ustawienia fabryczne. Pod względem instalacji wyróżnia się z kolei regulatory przewodowe i bezprzewodowe. Te drugie składają się z odbiornika i nadajnika. Są łatwiejsze w montażu niż modele przewodowe, podtynkowe.

Jeśli mowa o komunikacji to wyróżnia się komunikację standardową i szeregową RS. Pierwsza związana jest z regulatorami przewodowymi. Regulatory z komunikacją RS oferują szerszy zakres sterowania pracą grzewczą. Są więc bardziej zaawansowane technologicznie. W przypadku dużych budynków spore znaczenie może mieć też zasięg działania urządzenia. Na koniec pozostają różne funkcje dodatkowe np. podświetlany ekran, funkcja kalendarza i budzika, tryb dzień/noc itd.

Ceny regulatorów pokojowych

Okazuje się, że najbardziej podstawowe regulatory pokojowe z prostymi pokrętłami zakupić można już za nie więcej niż 50 złotych. Bardziej zaawansowane urządzenia z wieloma zakresami pracy kosztują od 100 do 300 złotych. Na ogół posiadają one wyświetlacz sporych rozmiarów. Oczywiście zdecydowanie najdroższą propozycją są modele oferujące wiele funkcji dodatkowych. Ich koszt wynosi od kilkuset złotych wzwyż. W wielu przypadkach jest to nawet kwota powyżej tysiąca złotych.