Po latach zapomnienia wentylatory sufitowe ponownie wracają do łask. Spotkać można je w coraz większej liczbie mieszkań i domów. Co warto na ich temat wiedzieć? Na jakiej zasadzie działają? Jakie są ich najważniejsze wady i zalety? I w końcu, jaki wentylator sufitowy wybrać dla siebie?

Wentylatory sufitowe większość osób kojarzy ze starych filmów i seriali, przede wszystkim rodem z USA. Jednak od kilku lat coraz częściej pojawiają się one również i w polskich domach czy mieszkaniach. Przy odrobinie fantazji, mogą stać się one efektownym elementem niejednego wnętrza, a przy okazji pełnią niewątpliwie funkcję bardzo praktyczną.

Jak działa wentylator sufitowy?

W upalne, letnie dni wiatrak powinien zapewnić powiew chłodnego powietrza. Wentylatory sufitowe, w przeciwieństwie od standardowych wiatraków stojących, które działają w sposób punktowy, zapewniają niższą temperaturę w całym pomieszczeniu. Montowane są w centrum sufitu, co sprawia, że powietrze kierowane jest ku dołowi i równomiernie rozchodzi się po całej powierzchni. Z uwagi na dość duży rozmiar łopatek wirnika, wydajność takiego urządzenia jest znacznie większa. Natomiast jesienią i zimą, chłodne powietrze jest kierowane w stronę sufitu. Doprowadza to do zepchnięcia masy powietrza ciepłego w dół. Tym samym ma miejsce wyrównanie temperatury w pomieszczeniu. Powietrze  przy podłodze jest bowiem o około 6  stopni Celsjusza cieplejsze. Nie dochodzi natomiast do kondensacji wilgoci np. na szybach. Powietrze jest wprawiane w ruch i nie powstają żadne grzyby czy pleśń. Podobny efekt latem i zima daje klimatyzacja. Jednak to wentylatory sufitowe są rozwiązaniem tańszym i prostszym w obsłudze. Nic więc dziwnego w tym, że po latach zapomnienia zdecydowanie wracają do łask.

Wentylator sufitowy – zalety i wady

Wprawdzie dzisiaj wentylatory sufitowe nie są tak popularne, jak kilkanaście lat temu, ale i tak powoli wracają do łask. W niczym nie przypominają one modeli sprzed lat. Nie są tak toporne i nieciekawe pod względem wizualnym. Pełnią jednocześnie funkcję praktyczną i dekoracyjną. Jakie są ich największe zalety?

Wiatraki sufitowe cenione są z uwagi na uniwersalność i funkcjonalność. Sprawdzają się doskonale, wbrew pozorom, nie tylko upalnym latem, gdy przynoszą ulgę w gorące dni. Znajdują się one w centrum pomieszczenia, a więc naprawdę skutecznie rozprowadzają po nim zimne powietrze. Mowa w tym przypadku o tych wentylatorach, których łopatki obracają się w stronę lewą. Modele bardziej zaawansowane, które pozwalają na zmianę kierunku obrotu skrzydeł, zimą wykorzystać z powodzeniem można do dogrzania mieszkania bądź domu. Łopatki, które obracają się w prawą stronę nawiewają powietrze ku górze i zwiększają efektywność ogrzewania. W ten sposób zaoszczędzić można na energii elektrycznej i to całkiem sporo. Nowoczesne wentylatory sufitowe potrafią zresztą o wiele więcej. Coraz częściej spotkać się można z połączeniem wentylatora z lampą sufitową. Czasami wentylatory łączone są z wiatrakami, które regulują poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Czy wentylatory sufitowe mają jednak i wady? Trudno się ich doszukać, chociaż w niektórych przypadkach można przyczepić się do pewnych niedostatków wyglądu. Z drugiej strony wybór na rynku jest coraz większy i każdy powinien znaleźć model odpowiedni do swoich potrzeb. Dodatkowo niektórym osobom przeszkadzać może fakt, że wentylator w czasie pracy, z uwagi na zamontowany w nim silniczek, wydaje pewne dźwięki. Nie są one zbyt głośne, ale bywają osoby, które irytują. Wentylatory sufitowe sprawiają także  pewne problemy w montażu. Nie są przeznaczone do wszystkich wnętrz – czasem lepiej postawić na standardowy wiatrak lub klimatyzator.

Wentylator z oświetleniem czy bez – jaki model wybrać?

Przy zakupie wentylatora sufitowego, warto zapoznać się z jego specyfikacją techniczną. Sporo zależy od wielkości danego pomieszczenia. Tylko wentylator dobrany odpowiednio do metrażu, spełnia należycie swoją rolę i pracuje w sposób ergonomiczny. Przyjmuje się, że w małym pokoju o wielkości około 9 metrów kwadratowych sprawdzi się model o rozpiętości 76 cm. Do wnętrz dużych (około 36 metrów kwadratowych) przeznaczone są już wentylatory o szerokości 132 cm. Kolejną istotną kwestią jest głośność pracy. W większości przypadków dobrze jest postawić na urządzenie jak najcichsze (40-45 dB). Wówczas nie przeszkadza ono w odpoczynku czy pracy.

Jeśli wentylator sufitowy ma pełnić nie tylko funkcję chłodzącą, warto zdecydować się na zakup urządzenia umożliwiającego zmianę kierunku obrotu płytek. Dzięki temu możliwe jest zarówno chłodzenie, jak i delikatne ogrzewanie. Dobry wentylator pozwala także na dopasowanie prędkości działania do aktualnych potrzeb. Spore znaczenie ma przy okazji to, na jakiej wysokości urządzenie zostanie zamontowane. Zazwyczaj jest to około 2,5-3 m. W żadnym wypadku wentylator nie powinien stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa domowników. Nie może więc znajdować się zbyt blisko podłogi.

Przy zakupie wentylatora sufitowego, dobrze jest zwrócić uwagę także na kwestie dodatkowe. Dużym zainteresowaniem od jakiegoś czasu cieszą się wentylatory połączone z oświetleniem, co jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. W końcu wentylator na ogół montowany jest na środku sufitu, jak lampa, a więc dobrze może być to urządzenie 2w1. Takie modele potrafią prezentować się naprawdę efektownie. Do wyboru są urządzenia kolorowe czy wykonane z różnorodnych materiałów np. drewna naturalnego. Oczywiście wymagają one regularnej konserwacji. Łatwiejsze do utrzymania w czystości są standardowe wentylatory plastikowe. Praktyczne są modele wyposażone w pilot do sterowania. W ten sposób bez wstawania z kanapy można ustawić odpowiednią prędkość obrotów czy uruchomić oświetlenie, o ile wentylator je posiada. Istnieją ponadto modele ze składanymi skrzydłami, na których nie zbiera się kurz. Niekiedy istnieje możliwość ustawienia wiatraka tak, aby ten samoistnie włączał się przy określonej temperaturze powietrza.

Najpopularniejsze wentylatory sufitowe

  1. Wentylator sufitowy Westinghouse Jet Plus z pilotem 72290

    Wentylator sufitowy Westinghouse Jet Plus z pilotem 72290

  2. Wentylator Westinghouse Alloy 78764

    Wentylator Westinghouse Alloy 78764

  3. Eglo Wentylator Antibes Silnik Dc 132Cm Czarny Z M I Pilotem

    Eglo Wentylator Antibes Silnik Dc 132Cm Czarny Z M I Pilotem