Marzeniem wielu osób jest posiadanie zdrowego, mocnego i pięknego uzębienia. Białe zęby sprawiają, że każdy uśmiech jest pełen blasku, a to nie tylko wpływa na samoocenę, ale również to, jak postrzegają nas inni. Szczoteczka manualna nie jest w stanie przynieść tak zadowalających efektów, jak elektryczny model. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat elektrycznych szczoteczek do zębów i ustalić, jakie mają one wady i zalety. Dlaczego warto kupić szczoteczkę elektryczną, jak ona działa i jakie ma dodatkowe funkcje? Przed zakupem warto również zainteresować się tym, jakie są najpopularniejsze modele szczoteczek do zębów i czym się wyróżniają.

Czym jest szczoteczka elektryczna?

To urządzenie służące do automatycznego czyszczenia zębów. Elektryczna szczoteczka do zębów pomaga szybko i skutecznie wyczyścić zęby za pomocą ruchów zwrotno-obrotowych. Niewątpliwą zaletą tego urządzenia jest to, że jest bardzo łatwe w obsłudze. Głowica szczoteczki obracać się może na dwa sposoby – zgodnie ze wskazówkami zegara lub odwrotnie. Można nią czyścić zęby wykonując takie same ruchy, co przy korzystaniu ze szczoteczki manualnej. Jednak różnica polega na tym, że szczoteczka elektryczna jest w stanie dokładnie oczyścić zęby z każdej strony i nie trzeba się przy tym trudzić. Nowoczesne i innowacyjne szczoteczki do zębów mają silniczek napędzany baterią, którą można ładować, kiedy pojawi się taka potrzeba. Mimo tego, że myją i oczyszczają one zęby z ogromną dokładnością, to nadal nie są w stanie zastąpić płynu do płukania jamy ustnej, czyścików do języka, czy nici dentystycznej. Mają jednak liczne zalety, które przemawiają na ich korzyść.

Jak działa szczoteczka elektryczna?

Elektryczne szczoteczki do mycia zębów są bardzo nowoczesne i intuicyjne. To urządzenia, które składają się z wymienianych końcówek. Wyposażone są one w głowice z główką i szyjką. Wymieniane końcówki połączone są z wodoodporną rączką, w której znajduje się akumulator. Jednym z atutów szczoteczek elektrycznych jest to, że końcówki są wielokrotnego użycia, a należy je wymieniać dopiero po dłuższym czasie użytkowania. Ich wymiana jest konieczna po około trzech miesiącach szczotkowania. Na rynku dostępne są nowoczesne modele szczoteczek elektrycznych, które składają się z innowacyjnego włosia. Jego niezwykłość polega na tym, że zmienia ono kolor, dzięki czemu informuje o stanie zużycia. Raz naładowana bateria w szczoteczce najczęściej jest w stanie wytrzymać do pięciu dni. Jednak oferowane są również modele bardziej atrakcyjne, których akumulator po pełnym naładowaniu wytrzymuje nawet kilka tygodni. Szczoteczki elektryczne wyposażone są w głowice, która napędzana jest do ruchu przez wbudowany silniczek. Najczęściej szczoteczki mają okrągłe zakończenie, dzięki czemu ich ruch jest rotacyjny. Ruchy głowicy wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy na minutę. Im większa jest częstotliwość ruchów, tym dokładniejsze jest oczyszczanie zębów. Dodatkowo na rynku dostępne są modele, które mają ruch pulsacyjny, który dba o to, by szczoteczka dokładnie przylegała do zęba i pozwalała na jego precyzyjne oczyszczenie z każdej strony.

Czy szczoteczka elektryczna czyści zęby dokładniej, niż szczoteczka manualna?

Wiele osób zastanawia się, czy szczoteczka elektryczna jest w stanie czyścić zęby dokładniej, niż szczoteczka manualna? Warto podkreślić, że urządzenia elektryczne do czyszczenia zębów są znacznie bardziej zaawansowane, a do tego  przewyższają skuteczność sprzętów tradycyjnych. To więc oznacza, że szczoteczka elektryczna skuteczniej i dokładniej oczyści zęby. Jej ruchy i sposób działania sprawiają, że włosie głowicy dociera w trudno dostępne miejsca. Na korzyść tego rodzaju urządzeń działa również to, że pozwalają one na szybsze mycie zębów. Dodatkowo wiele nowoczesnych modeli posiada specjalne tryby, które informują o tym, że mycie zębów trwa dwie minuty, czyli tyle ile powinno trwać prawidłowe i zdrowe szczotkowanie. Niestety przy szczoteczkach manualnych nie ma takich funkcji, przez co wiele osób, w tym dzieci spędza za mało czasu na wykonywanie tej podstawowej i bardzo ważnej czynności.

Czy warto kupić elektryczną szczoteczkę do zębów?

Szczoteczka elektryczna wyróżnia się dużo większą skutecznością w oczyszczaniu zębów. Najczęściej wykonują one ponad trzy razy więcej ruchów, niż w przypadku stosowania szczoteczki manualnej, którą kieruje człowiek. Jakie jeszcze zalety ma i dlaczego warto zdecydować się na jej zakup?

 • Dokładnie usuwa zanieczyszczenia – istnieją liczne badania, które potwierdzają, że szczoteczka elektryczna usuwa szybciej i dokładniej zanieczyszczenia, niż klasyczna szczoteczka manualna.
 • Łatwość w obsłudze – to urządzenia bardzo proste w obsłudze, dzięki czemu polecane są nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Posiadają kilka trybów, co sprawia, że każdy jest w stanie dostosować poziom i siłę nacisku na zęby oraz dziąsła do swoich indywidualnych potrzeb.
 • Wykonuje masaż dziąseł – dziąsła są bardzo delikatne i wrażliwe, przez co podczas szczotkowania należy uważać, by ich nie podrażnić. Elektryczne szczoteczki regulują siłę nacisku na dziąsła, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ich podrażnienia i krwawienia.

Najpopularniejsze szczoteczki elektryczne do zębów

 1. Szczoteczka do zębów Philips Sonicare EasyClean HX6511/50

  Szczoteczka do zębów Philips Sonicare EasyClean HX6511/50

  Wyjątkowa i dynamiczna szczoteczka elektryczna do zębów. Dokładny tryb pracy pozwala na dotarcie do najtrudniej dostępnych miejsc i dokładne oczyszczenie zębów. Wbudowany zegar dba o to, by czas mycia zębów trwał minimum dwie minuty, co ułatwia przestrzeganie zalecanego przez specjalistów czasu szczotkowania. Unikalne wygięcie główki szczoteczki pozwala na dotarcie do tylnej części zębów, co ułatwia usunięcie kamienia nazębnego w trudno dostępnych miejscach.

 2. Philips Sonicare ProtectiveClean 4500 HX6830/44

  Philips Sonicare ProtectiveClean 4500 HX6830/44

  Nowoczesna elektryczna szczoteczka do zębów z trzema trybami i poziomami intensywności. Produkt dostosowany jest do aparatów ortopedycznych, koron oraz wypełnień. Urządzenie zostało wyposażone w specjalny czujnik nacisku, który chroni dziąsła przed podrażnieniem. Zastosowanie technologii BrushSync pozwala na dopasowanie programu do rodzaju główki, a co więcej obliczy w jakim czasie głowica szczoteczki będzie przeznaczona do wymiany.

 3. Szczoteczka elektryczna ORAL-B Pulsonic Slim 1000

  Szczoteczka elektryczna ORAL-B Pulsonic Slim 1000

  Innowacyjna szczoteczka do zębów, która pozwala na lepsze i szybsze usunięcie płytki bakteryjnej. Głowica szczoteczki jest wydłużona, a co więcej wykonuje ruchy pulsacyjne. Szczoteczka wykonuje ponad 27 000 wibracji na minutę. Możliwe jest korzystanie z dwóch trybów delikatnego i dokładnego czyszczenia zębów.

Podsumowując, szczoteczki elektryczne mają znacznie więcej zalet i funkcji, niż manualne. Do dokładnego i szybszego szczotkowania najlepiej wybrać modele elektryczne, które są w stanie dotrzeć w trudno dostępne miejsca i dbają o to, by mycie zębów trwało wystarczająco długo. To przełoży się nie tylko na ładniejszy wygląd zębów, ale przede wszystkim na ich zdrowie i wytrzymałość.