Pralka to urządzenie, które znajduje się niemal w każdym domu. To właśnie dzięki niej możliwe jest bardzo szybkie i dokładne odświeżenie ubrań i usunięcie różnego rodzaju zabrudzeń z tkanin. Na rynku jest tak wiele modeli pralek, że trudno jest zdecydować się na ten odpowiedni. Przy zakupach należy przede wszystkim zwrócić uwagę na swoje oczekiwania i potrzeby. Producenci pralek oferują coraz więcej dodatkowych funkcji, które sprawiają, że korzystanie z tego rodzaju urządzeń piorących staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Na rynku dostępne są tradycyjne pralki, a także pralko-suszarki. Czym różnią się od siebie te dwa modele i jaki najlepiej wybrać do domu?

Rodzaje pralek do domu

Obecnie na rynku dostępne są pralki tradycyjne i pralko-suszarki, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Jakie pralki można znaleźć w sklepach?

 • Pralka tradycyjna ładowana od frontu – to tradycyjne urządzenia piorące, które mają konstrukcję wolnostojącą. Ładowanie frontowe sprawdzi się w większych pomieszczeniach, gdzie wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na otwarte drzwiczki nie będzie problemem. Mają ładowność od 6 do 12 kilogramów.
 • Pralka wolnostojąca z ładowaniem od góry – to pralki tradycyjne, które mają drzwiczki u góry, dzięki czemu nadają się do małych pomieszczeń. Ich ładowność jest jednak zacznie mniejsza, niż w przypadku pralek z ładowaniem frontowym, ponieważ wynosi od 5-8 kilogramów.
 • Pralki do zabudowy – ich zaletą jest przede wszystkim to, że ich głośność pracy jest znacznie zredukowana przed dodatkowe front. Dodatkowo można je ukryć za drzwiami szafek, dzięki czemu łatwiej jest zadbać o porządek w pomieszczeniu oraz nienaganny wystrój wnętrz.
 • Pralko-suszarki – to nowoczesne urządzenia piorące, które pozwalają nie tylko na usuwanie plam z tkanin, ale co więcej suszą ubrania. Na rynku wyróżnia się pralko-suszarki wolnostojące oraz przeznaczone do zabudowy.

Funkcje dodatkowe pralek

Nowoczesna technologia pozwala na unowocześnienie pralek i dodanie nowych funkcji, które ułatwią pranie i sprawią, że będzie to czynność dostosowana do wszystkich potrzeb domowników. Jakie dodatkowe funkcje posiadają nowoczesne pralki?

 • Pranie parowe – coraz więcej pralek posiada funkcję prania parą. To sprawia, że ubrania są nie tylko oczyszczane z zabrudzeń, ale co więcej, z ich powierzchni usuwane są różnego rodzaju bakterie, grzyby i drobnoustroje. To sprawia, że urządzenia piorące z taką funkcją polecane są szczególnie osobom mającym problem z alergiami, które mają skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień. Dodatkowo para wygładza tkaniny, dzięki czemu ubrania wyjęte z pralki nie wymagają tak dokładnego prasowania.
 • Funkcje dostosowania programu do rodzaju materiału – jeszcze do niedawna pralki miały kilka programów, które dotyczyły jedynie najbardziej popularnych rodzajów materiałów. Jednak obecnie coraz więcej sprzętów tego rodzaju ma kilkanaście programów piorących, które są dostosowane do tkanin grubych, cienkich, wełny, bawełny, jedwabiu, kołder, pościeli, ręczników i butów. To sprawia, że pralka samodzielnie dobiera temperaturę, ilość obrotów przy wirowaniu i czas prania do rodzaju tkaniny, dzięki czemu materiał z pewnością nie zostanie zniszczony.
 • Funkcja odplamiania – tradycyjne prali mają funkcję prania, dzięki czemu tkanina jest czysta i odświeżona, jednak na jej powierzchni nadal mogą być widoczne trudne do usunięcia zabrudzenia. Pralki z funkcją odplamiania mają program nastawiony na dłużysz kontakt tkaniny z detergentem, dzięki czemu możliwe jest usuńcie nawet najtrudniejszych zbrudzeń.
 • Funkcja zabezpieczenia przed zalaniem – w razie awarii lub braku prądu pralka posiada funkcję, która umożliwia odebranie wody, co niweluje ryzyko zalania domu.
 • Funkcja opóźnienia prania – obecnie na rynku dostępne są pralki, w których można z wyprzedzeniem ustawić program prania. Dzięki temu pranie rozpocznie się w wybranym przez domowników momencie, na przykład wtedy, gdy wszyscy przebywają poza domem.

Na co zwrócić uwagę kupując pralkę do domu?

Przy wyborze idealnej pralki do domu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które będą odpowiadały za to, czy dany sprzęt będzie odpowiadał oczekiwaniom domowników. Jednym z nich jest ładowność, która określa maksymalną ilość ubrań, które można włożyć do pralki. Konieczne jest również określenie wymiarów pralki do domu. Przed zdecydowaniem się na zakup tego urządzenia należy określić gdzie będzie stała pralka oraz ile przestrzeni pozostaje na jej ustawienie. Do bardzo małych pomieszczeń idealnie sprawdzają się pralki ładowane od góry. Nie można zapomnieć o zużyciu energii i wody, co ma bezpośredni wpływ na rachunki. Najlepsze są pralki z klasą energetyczności A +++, które pozwalają na największe oszczędności. Dla wielu osób, szczególnie rodzin z dziećmi liczy się również generowany hałas pralki. Najlepiej sprawdzają się ciche pralki, ponieważ można je swobodnie włączyć w nocy. Ciche palki polecane są zarówno do bloków, jak i do domów z dziećmi.

Pralka tradycyjna, czy pralko-suszarka – co lepsze?

Coraz więcej osób zastanawia się, co jest lepsze pralka tradycyjna, czy pralko-suszarka. Wszystko zależy jednak od potrzeb domowników. Jeśli w domu nie ma miejsca na rozłożenie tradycyjnej suszarki rozkładanej, to najlepszym rozwiązaniem będzie suszarka elektryczna do ubrań. Warto jednak zaznaczyć, że pralko-suszarki są znacznie droższe niż pralki tradycyjne. Tańszym rozwiązaniem będzie kupienie pralki wolnostojące oraz suszarki, którą można rozłożyć w domu. Pralko-suszarki sprawdzają się do domów, gdzie pranie robi się bardzo często, przez co suszenie ubrań powinno następować znacznie szybciej. To urządzenie, które polecane jest do domów z dziećmi, gdzie pranie robi się niemal każdego dnia, przez co ubrania na suszarce stojącej mogą schnąć niewystarczająco szybko.

Najpopularniejsze pralki na rynku

 1. Pralka BEKO WRE5511BWW

  Pralka BEKO WRE5511BWW

  Pralka nowej generacji z silnikiem inwerterowym ProSmart, który ma za zadanie zadbać o najwyższą jakość prania, a jednocześnie zmniejszać koszty pracy. Pralka posiada program SelfClean, który pozwala na oczyszczanie wnętrza bębna pralki. Dzięki temu wszelkie zabrudzenia, pozostałości detergentów oraz drobnoustroje zostają usunięte.

 2. Electrolux EW6S306SPX

  Electrolux EW6S306SPX

  Pralka z nowoczesnym systemem SenisiCare, który dostosowuje czas trwania programu od ilości odzieży. Dzięki temu pralka pozwala na zaoszczędzenie energii i wody. Posiada program antyalergiczny, który pozwala usunąć bakterie z odzieży.

 3. Pralka Electrolux EW8F148BP

  Pralka Electrolux EW8F148BP

  Pojemna pralka, która wyposażona jest w system dostosowania programu do ilości załadunku. W ten sposób zmniejsza ryzyko przedłużającej się pracy pralki, dbając w ten sposób o oszczędności. Wyposażona w program mieszania detergentu z wodą, co sprawia, że płyn bez trudu dociera do wszystkich warstw i włókien tkanin.

Pralka to niezwykle ważne urządzenie do domu. Dzięki niemu możliwe jest dokładne oczyszczenie ubrań, a przy tym zaoszczędzenie czasu. Wybierając pralkę do domu należy pamiętać o tym, by jej ładowność i dodatkowe funkcje były dostosowane do potrzeb domowników. Ważna jest oczywiście wielkość urządzenia, by możliwe było jego umieszczenie w wyznaczonym do tego miejscu.