Stacja parowa to urządzenie, które nieco różni się od tradycyjnego żelazka. Jej działanie polega na wyrzucaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, a dzięki temu tkaniny są głębiej nawilżane, a to prowadzi do szybszego i skuteczniejszego wygładzenia. Jeszcze kilka lat temu stacje parowe wykorzystywane były jedynie w zakładach krawieckich. Jednak obecnie należą od najpopularniejszych urządzeń służących do prasowania w warunkach domowych. Opinie klientów wskazują na to, że tego rodzaju urządzenia prasują szybciej i skuteczniej, niż tradycyjne żelazka. Jednak mają również swoje wady. To wybór polecany osobom, które często i dużo prasują. Warto jednak przekonać się, kto powinien zdecydować się na zakup stacji parowej, a  komu w zupełności wystarczy tradycyjne żelazko.

Jak działa stacja parowa?

Generatory parowe to urządzenia coraz częściej wybierane do prasowania tkanin. Najczęściej stacje parowe wybierane są przez właścicieli dużych mieszkań i domów, ponieważ są to urządzenia zajmujące sporo miejsca. Generatory pary wyposażone są w duży pojemnik na wodę. To właśnie dzięki niemu są one w stanie wytwarzać par wodę i wypuszczać ją pod bardzo wysokim ciśnieniem. Tego rodzaju urządzenia pracują wyłącznie przewodowo, co oznacza, że w czasie pracy muszą być podłączone do energii elektrycznej. Obecnie na rynku dostępne są stacje parowe wysokowatowe, których moc sięga od 2000 do 2500 W. Przed użyciem stacji parowej należ upewnić się, czy pojemnik na wodę jest pełny. Jeśli nie, to należy go uzupełnić. Następnie można włączyć urządzenie, które przechodzi w tryb nagrzewania. Trwa to zazwyczaj nie więcej niż pięć minut. W przypadku tego rodzaju sprzętu para wodna wytwarzana jest w stacji, a przepływa tylko przez żelazko. To właśnie dzięki temu wydajność i skuteczność urządzenia jest znacząco zwiększona. Po nagrzaniu i wytworzeniu się pary wodnej, można przejść do prasowania. W tego typu żelazkach znajdują się przyciski, które uruchamiają mechanizm wytwarzania pary i przepłynięcia jej do płyty. Para wodna wnika głęboko w warstwy tkanin, a następnie wygładza włókna.

Stacja parowa, a tradycyjne żelazko – czym się różnią?

Urządzenia takie jak stacja parowa polecane są osobom, które często i dużo prasują. Jeśli jednak rzadko kiedy prasujesz ubrania, to lepszym wyborem będzie tradycyjne żelazko, które jest po prostu tańsze i zajmuje mniej miejsca. Kto jeszcze powinien zastanowić się nad kupnem stacji parowej? Osoby mieszkające z dużą rodziną. To urządzenie doskonale sprawdzi się również dla rodzin z dziećmi, ponieważ przy maluchach pranie ubrań jest wykonywane nawet kilka razy w tygodniu, a to oznacza częste prasowanie. W takich przypadkach stacja parowa może ułatwić wykonywanie tego obowiązku domowego, a co więcej znacząco go przyśpieszyć. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup tego urządzenia, koniecznie przekonaj się, jakie ma ono zalety i funkcje, które przemawiają na jego korzyść.

Czy warto kupić stację parową?

Warto zaznaczyć, że generatory pary są bardzo wydajne i wytrzymałe. Są w stanie wytworzyć dużą moc i gęsty strumień pary wodnej wyrzucany pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu w szybki i bezproblemowy sposób można pozbyć się nawet dużych zagnieceń w trudno dostępnych miejscach. Po prasowaniu stacją parową wszystkie tkaniny stają się jedwabiście gładkie w kilka sekund. Osiągnięcie takich efektów możliwe jest dzięki generowaniu pary pod wysokim ciśnieniem. Dodatkowo urządzenia tego typu dbają o bezpieczeństwo tkanin. Decydując się na użycie generatora pary nie trzeba się przejmować, że materiał zostanie przypalony, zlutowany, czy skurczony.  Żelazko tradycyjne może trwale uszkodzi takie materiały tak jedwab, kaszmir, wełnę,  i len. Przy stacji parowej nie trzeba się o to martwić, ponieważ ryzyko przypalenia jest znikome. Przy stosowaniu tego rodzaju urządzenia można liczyć na najwyższy komfort i swobodę, ponieważ generatory pary świetnie sobie radzą przy prasowaniu w pozycji  pionowej.

Ile kosztuje stacja parowa?

Ceny stacji parowych są różnorodne. Na rynku dostępne są urządzenia, które kosztują kilkaset złotych. Jednak ich cena może być znacznie wyższa, a wszystko zależy od tego, jakie parametry mają generatory pary. Im więcej dodatkowych funkcji i udogodnień, tym cena jest wyższa. Dobrą wiadomością jest to, że dostępne są urządzenia w atrakcyjnych cenach, dzięki czemu można wybrać sprzęt dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Najpopularniejsze stacje parowe

 1. Stacja parowa Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80

  Stacja parowa Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80

  Stacja parowa wyposażona w automatyczny wyrzut party. Inteligentny czujnik jest w stanie wyczuć ruch, dzięki czemu para wytwarzana jest w momencie prasowania, a gdy czynność jest przerwana funkcja ta się wyłącza. Niewielka waga żelazka, a także bardzo duży wyrzut pary sprawia, że jest to urządzenie, które z łatwością można utrzymać w dłoni, co ułatwia prasowanie w pionie. Urządzenie to składa się z systemu Easy De-Calc Plus, który informuje kiedy konieczne jest odkamienianie stacji. Funkcja ta przedłuża żywotność urządzenia. Dodatkowym atutem jest czujnik, który dba o to, by urządzenie wyłączyło się automatycznie po kilku minutach bezruchu. To ma zapewnić bezpieczeństwo i pozwala na mniejsze zużycie energii.

 2. Generator pary Philips PerfectCare Elite Plus GC9685/80

  Generator pary Philips PerfectCare Elite Plus GC9685/80

  Generator pary składający się ze stopy wykonanej z warstwy tytanu. Ten dodatek sprawia, że żelazko ma dobry poślizg, dba o bezpieczeństwo tkanin i zwiększa komfort w trakcie prasowania. Stacja parowa jest bardzo lekka, dzięki czemu możliwe jest jej wykorzystanie do prasowania w pionie. System informujący o konieczności oczyszczania pojemnika na wodę i usuwania kamienia ma za zadanie zwiększyć wytrzymałość i przedłużyć żywotność urządzenia. Optymalna temperatura dopasowuje się do tkaniny, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko przypalenia, nawet po pozostawieniu żelazka na ubraniu.

 3. Stacja parowa Braun CareStyle Compact IS 2044VI

  Stacja parowa Braun CareStyle Compact IS 2044VI

  Nowoczesne i najmniejsze żelazko z generatorem pary na rynku. Stopa żelazka mieści się na formacie A4, dzięki czemu prasowanie jest wygodne i łatwe, a przechowywanie urządzenia bezproblemowe. Szereg dodatkowych funkcji, w tym wysoki wyrzut pary sprawia, że możliwe jest skuteczne i szybkie usunięcie wszystkich zagnieceń i dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Generatory pary to urządzenia nowoczesne i praktyczne, które z pewnością przydadzą się w większych domach i dla rodzin z dziećmi. Pomagają szybko i skutecznie prasować ubrania, dzięki czemu ta uciążliwa część obowiązków domowych stanie się przyjemniejsza i będzie zajmować znacznie mniej czasu.