Farba do metalu to specjalistyczny produkt przeznaczony do malowania elementów metalowych. Farby akrylowe przeznaczone do metalu są wodorozcieńczalne i nie zapewniają zbyt wysokiej ochrony przed korozją. Rozpuszczalnikowy charakter mają z kolei farby przeznaczone do metali żelaznych, a więc stali i żeliwa. Zabezpieczają one dobrze materiał przed dostępem wody, co przekłada się na wysoką trwałość powstałej powłoki lakierniczej.

Ranking: Najlepsza farba do metalu

 1. Farba do metalu Hammerite Prosto na Rdzę Połysk Szary

  Farba do metalu Hammerite Prosto na Rdzę Połysk Szary

  Wysokiej klasy jednoskładnikowa farba schnąca na powietrzu. Przeznaczona jest do dekoracyjnego oraz antykorozyjnego malowania stali i żeliwa – czystych lub pokrytych rdzą. Sprawdza się też w przypadku metali nieżelaznych ale po odpowiednim zagruntowaniu. Zapewnia aż do ośmiu lat skutecznej ochrony przed rdzą. Produkt wykorzystuje nowoczesną technologię DUALTECH.

 2. Farba Śnieżka Emalia Chlorokauczukowa czarny

  Farba Śnieżka Emalia Chlorokauczukowa czarny

  Profesjonalna emalia chlorokauczukowa przeznaczona do malowania ochronnego i dekoracyjnego elementów żeliwnych oraz stalowych,które są eksploatowane na zewnątrz budynków. Sprawdza się w przypadku podłoży betonowych czy tynków cementowo-wapiennych szczególnie mocno narażonych na ścieranie. Cechuje się odpornością na zarysowania oraz uderzenia.

 3. V33 3V3 do metalu mat Czarny

  V33 3V3 do metalu mat Czarny

  Bardzo wydajna farba do malowania różnorodnych elementów wykonanych z żelaza czy stali. Sprawdza się w pomieszczeniach oraz na zewnątrz budynków. Nadaje się do malowania bram, akcesoriów ogrodowych, metalowych żaluzji itd. Produkt nie wymaga stosowania farby podkładowej. Zapewnia bardzo dobrą ochronę przed korozję. Ma formę żelu i świetnie sprawdza się w przypadku malowania powierzchni pionowych.

 4. Farba do metalu Dekoral Emalia Antykorozyjna Bezpośrednio Na Rdzę

  Farba do metalu Dekoral Emalia Antykorozyjna Bezpośrednio Na Rdzę

  Wysokiej klasy emalia antykorozyjna do malowania przedmiotów ze stali i żeliwa. Nie wymaga wcześniejszego stosowania farb podkładowych lub gruntujących. Sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Farba wykorzystuje formułę TRIPLE ACTION SYSTEM. Zapewnia dzięki temu potrójną ochronę przed korozję. W celu uzyskania optymalnego efektu zaleca się stosowanie 2-3 warstw produktu.

 5. Farba Nobiles CHLOROKAUCzUK Czarny

  Farba Nobiles CHLOROKAUCzUK Czarny

  Emalia chlorokauczukowa dedykowana do malowania dekoracyjnego i ochronnego powierzchni żeliwnych, stalowych oraz betonowych. Jest bardzo elastyczna oraz odporna na różnego rodzaju czynniki mechaniczne czy atmosferyczne. Produkt wytrzymuje okresowy kontakt z wodą. Sprawdza się w temperaturze do 50 stopni Celsjusza. Jest także odporna na okresowy kontakt z rozcieńczonymi kwasami czy zasadami.

Jaką farbę do metalu kupić?

Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego rodzaju farby do metalu. Podstawą jest to, jakie podłoże ma być w danym przypadku malowane. Wyróżnia się tutaj metale żelazne oraz metale nieżelazne. Przeznaczone są do nich inne typy farb. Oprócz tego produkt należy dopasować do otoczenia. Najpopularniejsze są wciąż czarne farby do metalu, ale wybór na rynku jest o wiele większy. Jeśli mowa o stylu wykończenia, to wyróżnia się farby matowe, półmatowe i błyszczące.

Inny podział uwzględnia działanie farb do metalu. Produkty gruntujące mają działanie antykorozyjne – chronią metal przed rdzą. Farby podkładowe zapewniają farbom dekoracyjnym odpowiednią przyczepność. Wreszcie farby nawierzchniowe nadają danej powierzchni wygląd ostateczny. Zabezpieczają też finalnie metal przed działaniem czynników zewnętrznych. Dzisiaj jednak coraz częściej nie trzeba stosować tych trzech typów farb jednocześnie, gdyż w sprzedaży są dostępne specjalne farby na rdzę.

Ceny farb do metalu

W tym przypadku zróżnicowanie cenowe jest całkiem spore. Dużo zależy od pojemności farby i jej rodzaju, a także producenta. W praktyce można bez problemu zakupić dobrej jakości farbę za kilkadziesiąt złotych. Zwykle ma ona pojemność nie większą niż 1 litr. Droższe są oczywiście farby o większej pojemności, które kosztować mogą kilkaset złotych. Warto się więc zastanowić nad tym, ile produktu jest faktycznie potrzebne. Nie ma sensu kupowania większej ilości farby.