Projektor, to urządzenie, które używane jest nie tylko w biurach i szkołach, ale również domach.  Rzutniki domowe stosowane mogą być w sypialni, salonie i pokoju dziecięcym. Właściwie można ich używać gdziekolwiek się chce, co daje znacznie więcej swobody podczas oglądania ulubionych filmów i seriali. Tego rodzaju urządzenia coraz częściej pojawiają się w domach i służą do organizowania wieczorów filmowych. Jednak wybór projektorów jest tak szeroki, że trudno zdecydować się na ten najlepszy w atrakcyjnej cenie. Warto wiedzieć, jak kupić wysokiej jakości projektor do domu, by nie przepłacić. Dodatkowo warto zgłębić wiedzę na temat tego urządzenia, by wiedzieć, jak go używać, a co najważniejsze, zdecydować, czy jest w stanie zastąpić telewizor?

Jak działa projektor?

Projektory to nowoczesne urządzenia multimedialne, których zadaniem jest wyświetlanie obrazu na ekranie. Obraz ten bazuje na dostarczonym sygnale wideo. Do stworzenia sygnału wideo najczęściej używany jest komputer, laptop, odtwarzacz DVD lub zestaw kina domowego. Projektor wyposażony jest w źródło światła, które jest mu niezbędne do prawidłowego wyświetlania obrazu. Światłem tym są diody LED. Najnowsze modele mają światła wspomagane laserami lub specjalistyczne lampy i układ optyczny. Wszystkie projektory powinny zawierać w swoim zestawie złącza i głośniki, które pozwalają na odtwarzanie dźwięku. Kolejnym elementem, bez którego praca projektorów domowych nie byłaby możliwa, jest układ, który służy do generowania obrazu. Obecnie w projektorach dostępnych na rynku najczęściej stosowane technologie to LCD oraz DLP. Urządzenia działające przy pomocy technologii LCD są stosunkowo młode. Działają one dzięki trzem ciemnym matrycom, które odpowiedzialne są za powstawianie kolorów. Natomiast układ DLP składa się z wielu małych luster, które kierują obraz i przeprowadzają go przez kolorowy układ optyczny.

Czy projektor może zastąpić telewizor?

Wydawać się to może niemożliwe, ale projektory są popularniejsze od telewizorów. Jeszcze do niedawna używane były tylko w biurach i szkołach, jednak obecnie coraz więcej osób decyduje się na ich montowanie w domu. To właśnie dlatego, tak wiele osób zastanawia się, czy projektor może zastąpić telewizor? Podczas oglądania filmów i seriali liczy się wielkość ekranu. Im większy obraz tym lepiej. Komfort oglądania wzrasta, a tym samym rośnie satysfakcja. Niestety telewizory nie oferują tak dużych wymiarów, jak projektory. Obecnie na rynku dostępne są telewizory, których ekran nie przekracza 65 cali. Dodatkowo tak duży telewizor kosztuje naprawdę wiele. Porównywalnie w cenie telewizora o wielkości ekranu 60 cali można kupić projektor, który będzie miał ekran 100-150 cali. Warto więc poważnie zastanowić się nad zmianą telewizora na projektor. Dodatkowo projektory można w każdej chwili przenieść, zabrać ze sobą na wakacje lub wyjazd służbowy. Są znacznie bardziej mobilne, co zwiększa ich uniwersalność. Dochodzi do tego komfort oglądania. Trzeba jednak pamiętać, że przy oglądaniu filmów na projektorze trzeba zadbać o odpowiednie zaciemnienie i dopasowanie projektora do wielkości pomieszczenia.

Wady i zalety projektorów

Największą zaletą projektorów jest oczywiście wielkość ekranu, na którym można oglądać filmy. Dodatkowo rozłożony projektor tworzy niesamowity klimat w pomieszczeniu, dzięki czemu wieczór filmowy staje się jeszcze przyjemniejszy. Niewątpliwą zaletą jest również to, że obraz z projektora można ustawić w każdym miejscu. Tak więc jednego dnia projektor może wyświetlać film w sypialni, a następnego w salonie. Wielkość tego rodzaju urządzeń, które oferowane są obecnie na rynku sprawia, że można je zabrać ze sobą wszędzie. Dodatkowo nie pojawiają się żadne problemy z ich podłączeniem do źródła wideo. Większość urządzeń dostępnych na rynku wyposażona jest w Bluetooth lub Wi-FI. Nie można jednak zapomnieć, że projektory do domu mają również swoje wady. Warto o nich wiedzieć, przed zdecydowaniem się na zakup urządzenia tego typu. Największą wadą jest hałas, który tworzy się podczas działania. W czasie pracy projektory wytwarzają dużo ciepła, co również może być zniechęcające dla wielu osób. Mimo tego, że większe projektory można kupić w cenie telewizora, to nadal dla wielu osób cena tego urządzenia jest wysoka, a dodatkowo dochodzą koszty eksploatacji.

Ile kosztuje projektor?

Ceny projektorów są różnorodne, a zależą od wyglądu, budowy i funkcji urządzenia. Im bardziej zaawansowane urządzenie, tym cena wyższa, a co za tym idzie lepsza jakość wyświetlanego obrazu. Na rynku dostępne są projektory, których cena nie przekracza 200 złotych. Urządzenia w takiej cenie doskonale nadają się do pokoju dziecięcego. Dla osób, które chcą zastąpić telewizor projektorem doskonale sprawdzą się urządzenia w cenie od 500 do 3000 złotych. Na rynku dostępne są jednak zaawansowane projektory, których cena sięga powyżej 100 tysięcy złotych, które najczęściej używane są w biurach.

Najpopularniejsze projektory na rynku

 1. Projektor Epson Eh-Tw650

  Projektor Epson Eh-Tw650

  Duży ekran w domu, który pozwala na odtwarzanie filmów, seriali, gier i wydarzeń sportowych. Łatwa i szybka konfiguracja gwarantuje korekcję geometrii obrazu. Urządzenie wyposażone jest w wbudowaną łączność Wi-FI. Czas eksploatacji lampy 7500 godzin, co gwarantuje oglądanie seansów filmowych nawet przez jedenaście lat. Ekran generuje jasne kolory, co zwiększa komfort oglądania.

 2. Epson Eh-Tw5650

  Epson Eh-Tw5650

  Projektor z wbudowanym głośnikiem 10W sprawia, że podczas oglądania filmów można cieszyć się dynamicznym dźwiękiem. Do osiągnięcia zadowalających efektów dźwiękowych nie trzeba korzystać z wzmacniacza i dodatkowych głośników. Bezprzewodowe łączenie się z innymi urządzeniami ułatwia odtwarzanie dowolnego obrazu.

 3. Projektor Overmax MULTIPIC 3.5

  Projektor Overmax MULTIPIC 3.5

  Projektor, który doskonale sprawdzi się jako alternatywa telewizora. Zapewnia większy obraz i lepsze doznania w trakcie seansu filmowego. Urządzenie wyposażone jest w dopracowaną optykę, a także zaawansowane technologie, dzięki czemu jest w stanie odtwarzać nawet najbardziej dynamiczne obrazy. Projektor wspiera rozdzielczość Full HD. Wbudowany głośnik, łączność Wi-FI oraz wbudowane aplikacje YouTube oraz KoalaTV sprawiają, że jego użytkowanie stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Projektor, jak każde urządzenie multimedialne ma swoje wady i zalety. Na ich podstawie należy określić, czy warto zainwestować w tego rodzaju urządzenie, czy można zastąpić nim klasyczny telewizor.