Kocioł gazowy to urządzenie przeznaczone do ogrzewania budynku i wody, która przeznaczona jest do kąpieli czy mycia (ciepła woda użytkowa). Kotły gazowe jednofunkcyjne nie posiadają wymiennie ciepła, który jest potrzebny do podgrzewania wody. W praktyce podłączany jest do nich podgrzewacz pojemnościowy – zasobnik na wodę wyposażony w osobny wymiennik ciepła. Kotły gazowe dwufunkcyjne wodę podgrzewają z kolei w sposób przepływowy.

Ranking: Najlepszy kocioł gazowy

 1. Kocioł gazowy Vaillant Vc 146/5-5 Ecotec Plus (10011711)

  Kocioł gazowy Vaillant Vc 146/5-5 Ecotec Plus (10011711)

  Nowoczesny kocioł kondensacyjny, który nie sprawia większych problemów w obsłudze. Sprawdzi się w instalacjach grzejnikowych, instalacjach ogrzewania podłogowego czy w instalacjach z zasobnikami ciepłej wody użytkowej. Za optymalizację procesu spalania odpowiada system ELGA. System Comfort Backup przekłada się z kolei na bezpieczeństwo użytkowania pieca. Urządzenie waży 33,5 kg.

 2. Kocioł Junkers Cerapur GC2200W 20/25C 7736901493

  Kocioł Junkers Cerapur GC2200W 20/25C 7736901493

  Wysokiej klasy kocioł z intuicyjnym panelem sterowania oraz czytelnym wyświetlaczem. Jest w stanie współpracować bezproblemowo z wieloma regulatorami i modułami z serii Cx. Oferuje wysoką wydajność i klasę komfortu ciepłej wody. Urządzenie wyróżnia się nowoczesnym designem. Posiada nierdzewny wymiennik ciepła aluminiowo-krzemowy i jest przyjazny dla środowiska naturalnego.

 3. Vaillant VCW 226/7-2 0010019987

  Vaillant VCW 226/7-2 0010019987

  Innowacyjny kocioł kondensacyjny o niezwykłej trwałości. Wykonany jest zgodnie z wymaganiami Dyrektywy ErP. To urządzenie, które świetnie sprawdza się w przypadku nowych budynków. Dostępny jest w wersji jedno i dwufunkcyjnej. Posiada prosty w obsłudze panel sterowania i efektywną pompę. Sam kocioł jest dość kompaktowy i można go łatwo podłączyć do istniejącej już instalacji.

 4. Kocioł gazowy Termet EcoCondens Gold Plus 25 (WKJ4621000000)

  Kocioł gazowy Termet EcoCondens Gold Plus 25 (WKJ4621000000)

  Niezawodny kocioł kondensacyjny będący laureatem Międzynarodowych Targów Poznańskich w roku 2016. Oferuje bardzo wysoką sprawność spalania. Jest to urządzenie ekonomiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Jest proste w obsłudze i montażu. Reprezentuje klasę energetyczną A i wyposażone jest w wentylator z płynną regulacją obrotów.

 5. Kocioł Junkers Cerapur Midi Zwb 24-1 RE (7736900719)

  Kocioł Junkers Cerapur Midi Zwb 24-1 RE (7736900719)

  Innowacyjny kocioł kondensacyjny gwarantujący wysoki komfort użytkowania. Posiada zamkniętą komorę spalania i panel sterowania Cotronic III. Wyposażony jest w zapłon elektroniczny. Pracuje bezproblemowo niezależnie od powietrza w danym pomieszczeniu oraz od ciągu kominowego. To urządzenie bardzo ciche w działaniu. Maksymalny poziom emisji hałasu to zaledwie 36 dB.

Jaki kocioł gazowy kupić?

Przede wszystkim kotły gazowe podzielić można na kotły gazowe dwufunkcyjne, jednofunkcyjne i kompaktowe. Pierwsze są kotłami przepływowymi, które służą do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej. Woda nie jest gromadzona i może krążyć w instalacji. Piece jednofunkcyjne ogrzewają wodę i dostarczają ciepła. Jednak woda nie jest ogrzewania w sposób przepływowy, ale magazynowana w odpowiednim zbiorniku. Kotły gazowe kompaktowe przypominają kotły jednofunkcyjne, ale zbiornik na wodę jest zabudowany. Są to urządzenia wykorzystywane bardzo rzadko.

Duże znaczenie ma nie tylko rodzaj kotła gazowego, ale i jego moc. Tutaj sporo zależy od temperatury zewnętrznej, dlatego warto postawić na urządzenie z możliwością modulacji mocy grzewczej. W większości przypadków zakres 5-12 kW będzie wystarczający. Nowoczesne kotły gazowe są urządzeniami coraz bardziej zautomatyzowanymi. Pozwalają na przejęcie kontroli nad ogrzewaniem budynku i wody według odpowiedniego algorytmu itd.

Ceny kotłów gazowych

Za kocioł gazowy trzeba zapłacić od kilku do nawet 10 tysięcy złotych. Cena urządzenia uzależniona jest oczywiście od jego budowy, mocy, sposobu działania i kilku innych parametrów. Rzeczywiście kocioł, który jest bezpieczny w użytkowaniu, prosty w obsłudze i efektywny nie jest zazwyczaj urządzeniem zbyt tanim. Z drugiej strony zapewnia o każdej porze roku optymalne warunki w budynku. Ponadto urządzenia dobrej jakości nie wymagają także zbyt częstych napraw.