Wertykulator elektryczny to popularne urządzenie ogrodnicze służące do pionowego nacinania darni. Jego metalowe ostrza tną darń i usuwają z niej chwasty czy mech. To zabieg bardzo korzystny dla trawy, a zabójczy dla wielu szkodników. Jest to o tyle istotne, że obumarłe resztki roślinne utrudniają przedostawanie się do ziemi składników mineralnych, wody czy powietrza. Wertykulatory elektryczne, jak sama nazwa wskazuje, do działania potrzebują gniazdka elektrycznego.

Ranking: Najlepszy wertykulator elektryczny

 1. Wertykulator elektryczny Makita UV3600

  Wertykulator elektryczny Makita UV3600

  Cichy, wytrzymały wertykulator elektryczny idealny do nieco większych ogrodów. Posiada czterostopniową regulację wysokości roboczej i uchwyt mocujący przedłużacz. Nie sprawia większych problemów w obsłudze. Łatwo wertykulator zmienić można na funkcję aeratora. Urządzenie wyposażone jest dodatkowo w kosz na trawę wykonany z materiału, który nie przepuszcza pyłu.

 2. Wertykulator elektryczny Stiga SV 415 E (29000215214)

  Wertykulator elektryczny Stiga SV 415 E (29000215214)

  Nowoczesny wertykulator elektryczny o dużej skuteczności działania. Posiada wymienny wałek typu 2w1 i duży wyrzut tylny. Oferuje regulację wysokości pracy. Doskonale sprawdza się w ogrodach różnej wielkości. Wałek z nożami w każdej chwili wymienić można na wałek ze sprężynami, gdy zajdzie taka potrzeba. Urządzenie wyposażone jest w kosz o pojemności 50 litrów.

 3. Hecht 1848

  Hecht 1848

  Wysokiej klasy wertykulator elektryczny typu 2w1. Posiada silnik o mocy 1800W i szerokość roboczą 40 cm. Wyposażony jest w funkcjonalny kosz o pojemności aż 55 litrów. Urządzenie ma także wałek z 20 nożami i drugi wałek sprężynowy. Regulacja głębokości pracy odbywa się centralnie. Atutem wertykulatora jest obudowa wykonana z wytrzymałego materiału i niewielka waga rzędu 13 kilogramów.

 4. Wertykulator elektryczny Nac SCE180-W

  Wertykulator elektryczny Nac SCE180-W

  Funkcjonalny wertykulator elektryczny z silnikiem o mocy 1800W. Posiada prostą w obsłudze regulację wysokości roboczej i kosz siatkowy o pojemności 50 litrów, do którego trafiają resztki trawy po zakończonej pracy. Szerokość robocza urządzenia to 40 cm. Model ten wyposażony jest w dwa wałki – do wertykulacji i aeracji, które stosować można zamiennie.

 5. Wertykulator Stiga SV 213 E

  Wertykulator Stiga SV 213 E

  Nowoczesny i prosty w obsłudze wertykulator elektryczny, który wykorzystać można do regularnej pielęgnacji trawnika. Błyskawicznie czyści darń w ogrodzie i napowietrza glebę. To urządzenie typu 2w1 z dużym wyrzutem tylnym. Posiada centralną regulację wysokości pracy i sporych rozmiarów kosz (40 litrów). Wałek z nożami w każdej chwili zamienić można na wałek ze sprężynami, gdy jest taka potrzeba.

Jaki wertykulator elektryczny kupić?

Wertykulatory elektryczne są odpowiednie do trawników o powierzchni 200-800 metrów kwadratowych. Znaczenie ma tutaj moc urządzenia i zasięg jego pracy. Silnik wertykulatora elektrycznego ma moc od 500 do nawet 2000W. Im większa moc, tym większa jest wydajność. Zbyt słaby silnik może się przegrzewać. Szerokość robocza wynosi na ogół od 30 do 50 cm. Głębokość robocza powinna być natomiast łatwo i bezproblemowo regulowana. Im większy jest zakres regulacji, tym lepiej.

Dobrej klasy wertykulatory elektryczne posiadają 12-16 noży umieszczonych na obrotowym wałku. Kluczowe znaczenie ma materiał, z którego są wykonane. Najlepiej sprawdzają się noże ze stali nierdzewnej. Jeśli mowa o wadze to wertykulatory elektryczne nie ważą najczęściej więcej niż 20 kilogramów. Zwykle jest to jednak około 10 kilogramów. Warto na końcu sprawdzić pojemność kosza wchodzącego w skład zestawu. Może być on tekstylny lub plastikowy. Niektóre wertykulatory pełnić mogą także funkcję aeratora, co jest wygodnym rozwiązaniem.

Ceny wertykulatorów elektrycznych

Ceny wertykulatorów elektrycznych są mocno zróżnicowane. Zaczynają się od około 300 złotych i sięgają powyżej 1000 złotych. Wiele z tych urządzeń to sprzęty typu 2w1, a więc będące połączeniem wertykulatora z aeratorem, co dla wielu posiadaczy ogrodów jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Wertykulatory elektryczne są oczywiście droższe niż modele ręczne, ale zarazem sporo tańsze niż najbardziej rozbudowane wertykulatory spalinowe.