Wertykulator spalinowy to profesjonalne urządzenie ogrodowe wyposażone w ostrza, które wbijają się w ziemię, tworząc charakterystyczne poziome nacięcia wyglądające jak rowki. Dzięki temu naruszona jest wierzchnia warstwa gleby, co poprawia ogólne warunki wzrostu dla trawy. Systematyczna wertykulacja sprawia, że z trawnika usuwane są mchy czy filc. Zabiegi tego typu najlepiej jest wykonywać na wiosnę i ewentualnie późną jesienią, gdy zachodzi taka potrzeba.

Ranking: Najlepszy wertykulator spalinowy

 1. Wertykulator spalinowy Weibang WB384RB

  Wertykulator spalinowy Weibang WB384RB

  Nowoczesny wertykulator spalinowy z wytrzymałą ramą i korpusem malowanym proszkowo. Posiada 22 uchylne noże wykonane ze stali węglowej wysokiej jakości oraz bardzo wydajny silnik Briggs&Stratton. Kosz o pojemności 40 litrów znacznie ułatwia zbieranie mchu czy filcu. Urządzenie wyróżnia się dużą solidnością wykonania. Waży około 46 kg.

 2. Wertykulator Stiga Sc 42 B

  Wertykulator Stiga Sc 42 B

  Wysokiej klasy wertylulator spalinowy z niezawodnym silnikiem Briggs&Stratton. Zapewnia bezproblemową i bezawaryjną eksploatację także w dużym ogrodzie. Posiada regulację głębokości pracy w zakresie do 20 mm i pozwala na maksymalne dotlenienie gleby, a więc i jej przygotowanie do dalszych prac pielęgnacyjnych. Urządzenie nie sprawia problemów w obsłudze.

 3. Hecht 5641 2W1

  Hecht 5641 2W1

  Wydajny wertykulator spalinowy typu 2w1. Posiada stalowe noże wysokiej jakości i świetnie sprawdza się także w dużych ogrodach. Wyposażony jest w czterosuwowy silnik o mocy 3,4 KM. Koła mają łożyska kulkowe, a obudowa jest metalowa, bardzo wytrzymała. Szerokość robocza urządzenia to 40 cm. Głębokość napowietrzania można ustawić w jednym z sześciu stopni. Wertykulator uzupełnia praktyczny kosz o pojemności 50 litrów wykonany z wysokiej jakości tkaniny.

 4. Wertykulator spalinowy Nac Lpr40-118-Ch

  Wertykulator spalinowy Nac Lpr40-118-Ch

  Funkcjonalny wertykulator spalinowy z czterosuwowym silnikiem i sześciostopniową regulacją głębokości roboczej. Posiada aż 18 noży tnących i stalową obudowę – odporną na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Całość uzupełnia kosz siatkowy o sporej pojemności (40 litrów). Szerokość robocza urządzenia to 40 cm. Na wertykulator udzielana jest dwuletnia gwarancja producenta.

 5. Wertykulator Hecht 5654

  Wertykulator Hecht 5654

  Spalinowy wertykulator do trawy z 18 nożami stalowymi. Dobrze sprawdza się także w większych ogrodach. Działa płynnie i wyróżnia się dużą mocą. To zasługa silnika HECHT OHV z mocą maksymalną 3,5 KM. Koła posiadają łożyska kulkowe, a obudowa jest metalowa. Szerokość robocza to 38 cm, a głębokość napowietrzania jest regulowana. Urządzenie uzupełnia tkaninowy kosz o pojemności 40 litrów.

Jaki wertykulator spalinowy kupić?

Wertykulator spalinowy sprawdzi się w niejednym ogrodzie, ale musi być to urządzenie wykonane z materiałów wysokiej jakości. Kluczowe znaczenie mają oczywiście ostrza, gdyż są one najważniejszym elementem wertykulatora. Istotna jest też szerokość pracy urządzenia, a więc szerokość śladu przez nie pozostawianego. Zazwyczaj jest to od 25 do40 cm. Im szerszy ślad, tym szybciej odbywa się praca. Dodatkowo warto sprawdzić moc silnika oraz materiał, z którego wykonany jest korpus wertykulatora.

Generalnie urządzenia spalinowe są wytrzymałe i bardzo wydajne. Z powodzeniem stosować je można w przypadku większych ogrodów czy trawników. Ważą niekiedy ponad 40 kg i wyposażone są w dobrej jakości silniki. Nowsze modele oferują regulację głębokości nacięć np. w sześciostopniowej skali. W ten sposób można przy ich pomocy wykonać zarówno wertykulację głęboką, jak i płytką, w zależności od aktualnych potrzeb.

Ceny wertykulatorów spalinowych

Wertykulator spalinowy to urządzenie bardzo przydatne, zwłaszcza w większych ogrodach czy trawnikach. Cena uzależniona jest w tym przypadku od jakości wykonania, zastosowanego silnika, mocy, wielkości kosza czy funkcjonalności. Za dobrej jakości wertykulator spalinowy trzeba zapłacić ponad 1000 złotych, chociaż na rynku są urządzenia sporo droższe. Warto się przy tym zastanowić nad własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Wertykulator ma być przede wszystkim bezawaryjny i prosty w obsłudze. To urządzenie na długie lata użytkowania.