Regularne usuwanie z ogrodu liści ma ogromne znaczenie, zwłaszcza przed nadejściem zimy. Trzeba bowiem pamiętać, że liście są niestety podatne na procesy gnilne i szybko zakwaszają ziemię, co szkodzi kwiatom i roślinom. Z kolei zostawione ma tarasie w zimie, tworzą pod śniegiem śliską powierzchnię. Warto więc pomyśleć o rozwiązaniu, które pozwoli szybko i bezproblemowo wokół domu utrzymać porządek. Sposobów, jak się okazuje, jest kilka. Najprostszym są oczywiście tradycyjne grabie, ale proces grabania jest mozolny i czasochłonny. Z tego powodu właściciele większych ogródków coraz chętniej sięgają po dmuchawy i odkurzacze do liści. Jak działają urządzenia tego rodzaju i co warto na ich temat wiedzieć?

Dmuchawy i odkurzacze do liści – jak działają?

Dmuchawa służy tylko do zbierania liści w jedno miejsce. Posiada jedynie funkcję dmuchania. Z kolei odkurzacz zasysa liście i niewielkie odpady do specjalnego worka. Do wyboru są także odkurzacze z funkcją dmuchawy.

Dmuchawa do liści jest urządzeniem, które pozwala na działce czy w ogrodzie zachować porządek. Za jej sprawą zaoszczędzić można naprawdę sporo czasu i energii. Dmuchawa jest nieoceniona przy sprzątaniu większych powierzchni. Do wyboru są urządzenia akumulatorowe, spalinowe i elektryczne. Im większy jest teren, tym większa powinna być moc dmuchawy. Najlepiej pod tym względem wypadają na ogół urządzenia spalinowe. Wymagają one jednak więcej siły fizycznej, bo są ciężkie.

Odkurzacz do liści jest urządzeniem bardziej wszechstronnym niż wspomniana wyżej dmuchawa. Od razu wciąga bowiem liście do środka. Z tego powodu takie urządzenia są cięższe. Z drugiej strony odkurzacze nadają się świetnie do zbierania nie tylko liści, ale i skoszonej trawy, szyszek, żołędzi, niewielkich gałązek itd. Zasysane resztki trafiają do specjalnego worka. Niektóre modele dodatkowo liście rozdrabniają, co zmniejsza objętość zebranego materiału. Co więcej, odkurzacze pozwalają na usuwanie liści nawet z trudnodostępnych miejsc bez ryzyka uszkodzenia roślin. Do wyboru są tutaj urządzenia spalinowe, akumulatorowe i elektryczne.

Jak wybrać odpowiednią dmuchawę i odkurzacz do liści?

Przy wyborze odkurzacza ogrodowego pojawia się wiele pytań. Pierwszym jest rodzaj zasilania, na który postawić. Jeśli na działce nie ma dostępu do źródła energii elektrycznej, należy postawić na model spalinowy. To rozwiązanie, które sprawdza się przy większych powierzchniach. Użytkowanie urządzenia z długim kablem nigdy nie jest wygodne. Jednak takie odkurzacze są ciężkie i głośne, a silniki spalinowe wymagają regularnej konserwacji i emitują szkodliwe spaliny. W małych ogrodach sprawdzają się odkurzacze elektryczne, które są łatwe w obsłudze, bez problemowe i ciche. Kluczowe znaczenie ma także moc, którą należy dopasować do wielkości swojego ogrodu. Im większa jest moc, tym szybciej odkurzacz zasysa liście. Większą mocą dysponują na ogół urządzenia spalinowe. W przypadku modeli elektrycznych, warto postawić na odkurzacz z  przeciążeniowym wyłącznikiem termicznym. W przeciwnej sytuacji, przy małej mocy, odkurzacz trzeba będzie co jakiś czas wyłączać, aby nie doszło do jego przegrzania i spalenia.

Warto też zwrócić uwagę na wagę odkurzacza. Od tego zależy w końcu komfort pracy. Wiele modeli nosi się na ramieniu za pomocą szelek lub pasa. Masa prostych urządzeń wynosi od 3 do 6 kg, a tych profesjonalnych nawet 10 kg. Wpływ na całościową masę ma oczywiście wielkość worka. Wynosi ona od 25 do 70 litrów. Im jest mniejsza, tym odkurzacz jest wygodniejszy, ale i wymaga częstszego opróżniania. Największą popularnością cieszą się modele z workami 40-45 l. Udogodnieniem jest w tym przypadku funkcja rozdrabniania odpadków, które w ten sposób zmniejszają swoją objętość. Niektóre odkurzacze mają dodatkowo funkcję dmuchawy. Przydaje się to po opadach deszczu, gdyż większość odkurzaczy nie zasysa mokrych liści.

Przy wyborze dmuchawy zwraca się generalnie wagę na podobne parametry. Do wyboru są modele sieciowe, spalinowe i akumulatorowe. Największą  popularnością cieszą się te ostatnie, które są niewątpliwie wygodne w użytkowaniu. Ich wadą jest spora waga i ograniczony czas pracy. Dmuchawy elektryczne są ciche, lekkie i raczej niewielkie. Ważą do 3 kg. Posiadają kabel elektryczny, który może przeszkadzać w pracy. Ostatnim rozwiązaniem są dmuchawy spalinowe odpowiednie do dużych powierzchni. To urządzenia ciężkie i głośne, ale za to wydajne. Kluczowe znaczenie ma także moc. Im jest ona większa, tym większa jest sprawność dmuchawy. Za mocą idzie jednak i hałas. Z mocą związana jest także prędkość przepływu powietrza. Im jest ona większa, z tym większą siłą powietrze uderza w liście. Dobrej klasy dmuchawa do liści powinna również obejmować swoim podmuchem spory obszar. W tym przypadku mowa o objętości przepływu powietrza.

Na końcu warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje dmuchaw ogrodowych. Ciekawym rozwiązaniem jest np. blokada obrotów, która pozwala na ustawienie stałej wydajności pracy urządzenia. Warto postawić na model z zabezpieczeniem przeciwko przegrzaniu. W przypadku dmuchaw akumulatorowych znaczenie ma ponadto pojemność akumulatora i czas jego ładowania, który nie powinien przekraczać 8 godzin.

Dmuchawy i odkurzacze do liści – rodzaje

Generalnie wyróżnia się w tym przypadku urządzenia spalinowe, elektryczne (sieciowe) oraz akumulatorowe. Do dużych ogrodów odpowiednie są modele spalinowe, które dysponują sporą mocą i są wygodne w obsłudze z uwagi na brak okablowania. Są jednak dość ciężkie i raczej głośne. Na mniejszych powierzchniach sprawdzają się dmuchawy i odkurzacze elektryczne, które wymagają zasilania sieciowego. Są one raczej lekkie i łatwe w obsłudze, a ponadto ciche. Bywają uciążliwe jedynie z uwagi na obecność kabla elektrycznego. Dużą popularnością cieszą się także modele akumulatorowe, które wymagają regularnego ładowania. To urządzenia wygodne w obsłudze, które świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju ogrodach.

Najpopularniejsze dmuchawy i odkurzacze do liści – ranking modeli

  1. Odkurzacz dmuchawa do liści Nac Vbe320-Fs-J

    Odkurzacz dmuchawa do liści Nac Vbe320-Fs-J

  2. Dmuchawa odkurzacz Stiga SBL 2600 el

    Dmuchawa odkurzacz Stiga SBL 2600 el

  3. Odkurzacz ogrodowy Black&Decker GW3050

    Odkurzacz ogrodowy Black&Decker GW3050