Mycie okien to czynność, która zabiera wiele czasu, jest męcząca, a co więcej sprawia, że marnuje się dużo ręczników papierowych i innego rodzaju detergentów. Jest wiele sposobów na mycie okien, jednak wiele osób jest zdania, że tradycyjne sposoby są zawodne, ponieważ często na szybach widoczne są smugi. Istnieją na rynku nowoczesne i innowacyjne urządzenia, które pomagają myć szyby w bardzo szybki i prosty sposób. To między innymi myjka do okien, dzięki której ta czynność stanie się nie tylko łatwa, ale przyjemna. Jak działają myjki do okien? Czy naprawdę są tak skuteczne i warto w nie zainwestować? Przekonaj się o tym, zanim zdecydujesz się na zakup tego zaawansowanego urządzenia.

Jak działa myjka do okien?

Myjka do okien zaliczana jest do urządzeń bezprzewodowych. Jest ona zasilana silnym akumulatorem. Urządzenie to składa się z dużego pojemnika na wodę, który musi zostać napełniony przed użyciem. Zasada działania myjki do okien jest bardzo prosta. Po pełnym naładowaniu akumulatora należy napełnić pojemnik na wodę, a następnie uruchomić urządzenie. W tym czasie woda zaczyna się nagrzewać, dzięki czemu po chwili zamienia się w parę wodną. To właśnie dzięki parze wodnej możliwe jest usunięcie nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń na szybach. Para wodna rozpuszcza wszelkiego rodzaju zabrudzenia, dzięki czemu szybciej schodzą i nie pozostawiają po sobie śladu na oknach. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj myjki do okien nie potrzebują żadnych dodatków środków chemicznych, co z pewnością zrobi pozytywne wrażenie na osobach dbających o ekologię. Urządzenie to składa się również ze ściereczki, która nałożona jest na ściągaczkę. Po rozpuszczeniu zabrudzeń przez parę wodną ściągaczka zbiera zabrudzenie i wodę, dzięki czemu szyba pozostaje sucha, a to zapobiega powstawaniu smug. Brudna wodna zbierana jest w oddzielnym pojemniku. Warto podkreślić, że niektóre urządzenia tego typu wyposażone są w specjalny filtr do wody, który ją oczyszcza, co sprawia, że można ją używać wielokrotnie. To pozwala na duże oszczędności!

Czy myjka skutecznie czyści okna?

Niestety domowe sposoby na mycie okien nie są niezawodne. Często po myciu ręcznym na szybach widoczne są smugi, a samo czyszczenie okien jest męczące i zajmuje bardzo dużo czasu. Wiele osób decyduje się na zakup myjek do okien, jednak pojawia się pytanie, czy myjka skutecznie czyści okna, czy jest to po prostu nowoczesne urządzenie, które ma przyciągnąć uwagę, ale skutecznością nie różni się od innych sposobów na czyszczenie szyb? Zaletą tego urządzenia jest to, że generuje ono parę wodną, a wysoka temperatura jest w stanie rozpuścić nawet najtrudniejsze zabrudzenia w kilka sekund. Przy tradycyjnych sposobach usunięcie takich zabrudzeń zajmuje nawet kilka minut. Dodatkowo zamontowana w myjcie ściągaczka do szyb sprawia, że urządzenie jest w stanie z niebywałą dokładnością zbierać wodę i zanieczyszczania, co pozostawia szyby czyste, bez żadnych smug. Jeśli więc zależy Ci na tym, by szyby w domu były myte dokładnie i szybko, to myjka do okien sprawdzi się doskonale. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenie to będzie skuteczne tylko wtedy, gdy ściągaczka będzie regularnie wymieniana. Gumowa nakładka na ściągaczce szybko się ściera, przez co z czasem nie będzie tak dokładnie zbierać wody i pojawić się mogą zacieki na szybach.

Jak kupić myjkę do okien?

Na rynku jest tak wiele urządzeń tego typu, że naprawdę trudno samodzielnie ustalić, który z modeli będzie najlepszy. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jednym z ważniejszych elementów tego urządzenia jest zbiornik na wodę. Tak więc przy zakupie warto sprawdzić jaką ma pojemność. Oczywiście im większa pojemność tym lepiej, ponieważ będzie to decydowało o tym, jaką powierzchnię okien będzie w stanie umyć myjka przy jednym napełnieniu pojemnika. Dodatkowo liczy się czas ładowania akumulatora i jego wytrzymałość, która wpływa na czas pracy. Większość myjek do pełnego naładowania potrzebuje od jednej do czterech godzin ładowania. Na rynku są urządzenia, które po naładowaniu mają czas pracy około 20 minut. Jednak bardziej opłaca się wybrać modele, których czas pracy przekracza pół godziny, ponieważ pozwala to na umycie  kilku okien w domu.  Warto również zwróci uwagę na wagę urządzenia. Im lżejsza jest myjka tym lepiej, ponieważ podczas mycia okien nie będzie tak dużym obciążeniem dla dłoni.

Zalety i wady myjek do okien

Zakup myjek do okien to dla wielu osób dobry pomysł. Urządzenia te gwarantują skuteczność, szybkie mycie i pozostawienie szyb bez smug. Niestety dla wielu osób największą wadą myjek jest ich cena. Początkowo trzeba wydać na to urządzenie nawet kilkaset złotych, co dla wielu jest za dużą kwotą. Przy takim wydatku tradycyjne sposoby na mycie okien jest atrakcyjniejszą opcją. Jednak nie można zapomnieć, że mają one również liczne zalety:

 • Łatwa w użyciu – urządzenie ma bardzo proste zasady działania, dzięki czemu jej uruchomienie i użycie nie sprawi problemu nawet osobom, które na co dzień nie mają styczności z tego rodzaju sprzętem domowym.
 • Higieniczna praca – stosując myjkę do okien nie trzeba się przejmować, że skóra będzie miała kontakt z silnymi detergentami. Zazwyczaj użycie samej czystej wody bez żadnych środków czystości jest w tym przypadku wystarczające.
 • Szybka praca – myjki pomagają skrócić czas mycia okien do minimum. Przy tym urządzeniu nie trzeba przygotowywać całej masy misek z wodą, ściereczek i roztworów do usuwania zabrudzeń. Nie trzeba pryskać szyby wodą, a także przenosić ciężkich nauczyć z pokoju do pokoju. Wystarczy mieć przy sobie myjkę napełnioną wodą, a to nie tylko przyśpiesza, ale również ułatwia pracę.

Najpopularniejsze myjki do okien na rynku

 1. Karcher WV 2 Premium Black Edition

  Karcher WV 2 Premium Black Edition

  To specjalna edycja myjek do okien, której czas pracy jest o czterdzieści procent dłuższy, niż w przypadku standardowych urządzeń tego typu. W zestawie znajduje się specjalna wąska ssawka o wymiarach 170 mm, a także środek do czyszczenia okien. Dostępna jest również buteleczka ze spryskiwaczem oraz pas z mikrofibry. To wszystko pozwala na skuteczne, łatwe i komfortowe czyszczenie szyb.

 2. Myjka do okien Hobot 298

  Myjka do okien Hobot 298

  Nowoczesna myjka do okien, która wyposażona jest w dyszę ultradźwiękową, co pozwala na uruchomienie spryskiwacza do szyb w odpowiednim momencie. To funkcja, która jest szczególnie przydatna w przypadku wysokich szyb, a także tych, które się nie otwierają.

 3. Leifheit Dry&Clean + Drążek + Myjka Window Washer System Click

  Leifheit Dry&Clean + Drążek + Myjka Window Washer System Click

  Myjka do okien, która odkurza i ściąga wodę z szyb nie pozostawiając smug. Urządzenie to doskonale nadaje się do mycia gładkich powierzchni, dzięki czemu można je stosować nie tylko do okien, ale również luster, płytek i kabin prysznicowych. Wykorzystanie systemu 360 stopni sprawia, że praca możliwa się pod różnymi kątami.