Mop parowy to urządzenie, które do mycia powierzchni wykorzystuje gorącą parę wodną. Posiada zbiornik na wodę oraz grzałkę elektryczną, która wodę podgrzewa i w ten sposób wytwarza się para. Mop parowy to urządzenie elektryczne, które trzeba podłączyć do gniazdka. Poza tym kształtem przypomina standardowy mop do podłogi. To urządzenie skuteczne w działaniu, które nie wymaga zastosowania detergentów. Gorąca para wodna świetnie radzi sobie z różnorodnymi zabrudzeniami.

Ranking: Najlepsze mopy parowe

 1. Mop parowy 2021 Vileda 146574 Perfect Cleaning Steam

  Mop parowy 2021 Vileda 146574 Perfect Cleaning Steam

  Wysokiej jakości mop parowy, który błyskawicznie się nagrzewa (potrzebuje do tego zaledwie 15 sekund). Sprawdza się w przypadku paneli podłogowych, podłóg drewnianych oraz płytek ceramicznych. Duża w tym zasługa wkładu czyszczącego 3D z mikrofibry, który ma wyjątkowe właściwości czyszczące. W skład zestawu dodatkowo wchodzi specjalna nakładka do czyszczenia dywanów.

 2. Mop Kärcher SC 2 Easyfix 1.512-050.0

  Mop Kärcher SC 2 Easyfix 1.512-050.0

  Funkcjonalny mop parowy z padem z mikrofibry montowanym na dyszy podłogowej na rzep (system Easyfix). Urządzenie świetnie sprawdza się na powierzchniach wodoodpornych. Czyści płytki ceramiczne, sanitariaty, lustra, kabiny prysznicowe czy piekarniki. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca – przechowywanie akcesoriów i dyszy podłogowej odbywa się na urządzeniu.

 3. Vileda Steam XXL 161010

  Vileda Steam XXL 161010

  Skuteczny w działaniu mop parowy z nakładką XXL (40 cm szerokości). Posiada przegub, który obraca się o 180 stopni znacznie ułatwiając dostęp do wielu miejsc. Atutem urządzenia jest regulator poziomu pary i dwie nakładki z mikrofibry wchodzące w skład zestawu. To produkt lekki i poręczny, który nie zajmuje wbrew pozorom wiele miejsca.

 4. Mop parowy 2021 Kärcher SC 5 1.512-500.0

  Mop parowy 2021 Kärcher SC 5 1.512-500.0

  Prosty w obsłudze mop parowy, który nie wymaga stosowania żadnych detergentów. Parownica posiada zbiornik na wodę, który można w każdej chwili zdjąć bez konieczności przerywania pracy. Funkcja VapoHydro umożliwia bezstopniową regulację wilgotności pary. W skład zestawu wchodzi wyświetlacz i nowoczesna dysza Comfort Plus. W ten sposób błyskawicznie można umyć nawet spore powierzchnie.

 5. Mop Overmax Parry 2.0

  Mop Overmax Parry 2.0

  Nowoczesny mop parowy, który zamienić można także w ręczną myjkę parową. Sprawdza się w przypadku różnorodnych powierzchni. Gotowy do pracy jest w zaledwie 25 sekund. W skład zestawu wchodzi 7 wysokiej jakości końcówek czyszczących. Atutem tego modelu jest ponadto automatyczna kontrola grzania i lekka konstrukcja. Całe urządzenie waży jedynie około 2,4 kg.

Jaki mop parowy kupić?

Przy zakupie mopa parowego warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów. Podstawa to oczywiście głowica. Im jest ona szersza, tym na ogół lepiej. W ten sposób można bowiem szybciej umyć podłogę. Warto postawić na głowicę obrotową. Jeśli chodzi o moc to w przypadku dobrej klasy mopów parowych wynosi ona minimum 1200W. Ciśnienie pracy powinno oscylować na poziomie co najmniej 3 bar. Wówczas mop poradzi sobie także z trudnymi i zaschniętymi plamami.

Podczas mycia ścian czy okien duże znaczenie może mieć waga mopa. W praktyce jest to na ogół nie więcej niż 4 kilogramy. Warto zainwestować w urządzenie z dość długim przewodem zasilającym (minimum 5 metrów) oraz sporym zbiornikiem na wodę. Im jest on większym, tym rzadziej trzeba go napełniać. Przydatna jest ponadto funkcja wyboru trybu działania. Można wówczas dostosować siłę nadmuchu pary wodnej do rodzaju czyszczonej powierzchni. To ważne, gdy mop parowy wykorzystywany ma być np. w przypadku podłóg drewnianych czy paneli.

Ceny mopów parowych

Proste mopy parowe zakupić można już za około 200 złotych. Największą popularnością cieszą się jednak urządzenia w przedziale cenowym od 250 do 300 złotych. Są to mopy parowe, które sprawdzić powinny się w każdym gospodarstwie domowym. Najdroższe modele z tzw. górnej półki to koszt około 500-600 złotych. Mopy parowe są urządzeniami elektrycznymi, które na ogół w zestawie posiadają już kilka końcówek czy nakładek czyszczących. Nie trzeba więc ich kupować osobno.