Na rynku coraz częściej spotykane są odkurzacze bezprzewodowe pionowe, które zastępują nam tradycyjne modele, wyposażone w rurę teleskopową, worek i przewód. Czym tak naprawdę wyróżniają się te nowoczesne modele. Dlaczego ich popularność cały czas rośnie? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania, by wiedzieć, jak wybrać najlepszy odkurzacz do swojego domu. Przy zakupie najczęściej zwraca się uwagę na kilka kryteriów. Tymi najważniejszymi są: moc, głośność, a także komfort użytkowania. Warto zaznaczyć, że każdy model ma swoje wady i zalety, trzeba się więc dobrze zastanowić nad tym, czy praktyczniejszy będzie odkurzacz bezprzewodowy, czy może tradycyjny sprzęt. Zanim podejmiesz decyzję, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań razem z nami.

Zalety i wady odkurzacza bezprzewodowego pionowego

Chyba nie ma domu, w którym odkurzacz nie jest potrzebny. To urządzenie funkcjonale, które pomaga usunąć kurz, paprochy i wiele innych zabrudzeń z podłogi. Dba o porządek i czystość w domu. Coraz większą popularnością cieszą się modele bezprzewodowe pionowe. Mają one liczne zalety, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Jedną z największych zalet, jakie wpływają na popularność tego rodzaju sprzętu, jest jego pionowy kształt. To sprawia, że odkurzacze bezprzewodowe pionowe zajmują bardzo mało miejsca, dzięki czemu idealnie nadają się do małych domów i mieszkań. Ich budowa ma również dobry wpływ na postawę ciała w czasie sprzątania i zdrowie kręgosłupa. Przy użytkowaniu odkurzacza pionowego nie trzeba się pochylać, co zmniejsza ryzyko nadwyrężenia kręgosłupa podczas sprzątania. Kolejna zaleta to brak kabli, dzięki czemu staje się poręcznym sprzętem. Warto pamiętać, że kable często się plączą, wyginają lub zacinają, co oznacza, że decydując się na odkurzacz bezprzewodowy, unika się takich problemów. Niewątpliwym plusem jest brak worka na kurz i brud. Zamiast niego odkurzacze pionowe wyposażone są w specjalne plastikowe pojemniki, które można z łatwością opróżnić, umyć wodą z mydłem, wysuszyć i użyć ponownie. Nie można jednak zapomnieć, że tego rodzaju urządzenia mają również swoje wady. Jedną z nich jest to, że odkurzacze bezprzewodowe pionowe oferowane są w wysokich cenach. Nie zaleca się wybierania urządzeń tego typu w bardzo niskiej cenie, ponieważ zwiększa się ryzyko, że sprzęt ten nie spełni oczekiwań. Ważne jest to, by przy wyborze zwrócić uwagę na:

  • Siłę ssania
  • Moc
  • Pojemność akumulatora
  • Czas pracy
  • Wagę

Zalety i wady odkurzacza tradycyjnego

Odkurzacz jest sprzętem, który znajduje się niemal w każdym domu. Bez niego trudno zadbać o czystość w mieszkaniu, a sprzątanie może nie być łatwym zadaniem. Jednym z najczęściej wybieranych, jest odkurzacz tradycyjny. Model ten wyposażony jest w wymienny worek, w którym zbiera się kurz i brud. Po jego zapełnieniu należy wymienić go na nowy. Warto zaznaczyć, że odkurzacze tradycyjne są doskonałym wyborem dla alergików. Kurz zamykany jest w worku, dzięki czemu nie wzbija się w powietrze. Bez wątpienia kolejną zaletą jest stosunkowo niska cena odkurzaczy bezworkowych. Jednak taki odkurzacz sprawdzi się w większych mieszkaniach, ponieważ trzeba znaleźć miejsce na jego przechowywanie. Jego okablowanie znacząco utrudnia przemieszczanie się podczas sprzątania. Przemieszczanie się z pokoju do pokoju wiązać się może z ciągłym odłączaniem i podłączaniem odkurzacza do gniazdka. Dodatkowo waga również może okazać się problematyczna, szczególnie dla osób starszych i w domach piętrowych. Odkurzacz tradycyjny polecany jest osobom, które mieszkają w parterowym domu lub dużym mieszkaniu.

Jaki odkurzacz wybrać? Pionowy czy tradycyjny?

Jeszcze do niedawna odkurzacze pionowe bezprzewodowe nie miały szans ze standardowymi modelami. Jednak powoli tradycyjne odkurzacze przechodzą do przeszłości. Na rynku królują urządzenia obecnej generacji, które wyróżniają się wieloma przydatnymi funkcjami. Tradycyjny odkurzacz to konstrukcja składająca się z wielu elementów. Silnik, filtr, worek na kurz i zanieczyszczenia, elastyczny wąż, szczotka i rura. Urządzenia tradycyjne mają wiele zalet, jednak ich użytkowanie może być mało komfortowe. Ich kształt sprawia, że zajmują one dużo miejsca. Podczas sprzątania trzeba ciągnąć odkurzacz za sobą i uważać, by nie wyrwać kabla z kontaktu. Dodatkowo odkurzacze tradycyjne ważą nawet kilkanaście kilogramów, więc ich wtarganie po schodach na wyższe piętro może być wyzwaniem. Waga i kształt sprawiają, że tradycyjne modele odkurzaczy mogą utrudniać sprzątanie. Dla zwiększenia wygody i komfortu powstały odkurzacze pionowe bezprzewodowe. Mają one kompaktową konstrukcję. Składają się z silnika, plastikowego pojemnika na zanieczyszczenia i rączki. Zmniejszone gabaryty oznaczają mniejszą wagę. Odkurzacz bezprzewodowy pionowy pozwala na wykonywanie płynniejszych i bardziej naturalnych ruchów. Waga nie jest obciążająca, dzięki czemu sprzątanie może stać się przyjemnością. Warto również zaznaczyć, że na rynku dostępne są modele, które oferują szczotkę z zakresem 180 stopni, co oznacza, że ułatwiają czyszczenie miejsc trudno dostępnych.

Jeszcze kilka lat temu nie było większego wyboru, a odkurzacze bezprzewodowe miały małą moc akumulatora. To oznacza, że po jednym naładowaniu wytrzymywały one tylko kilka minut, co nie dawało szans na posprzątanie całego domu za jednym razem. Obecnie jednak odkurzacz pionowy bezprzewodowy wyposażony może być w akumulator, który pracuje kilkadziesiąt minut po jednym ładowaniu. Ta propozycja jest idealna dla osób, które kochają wygodę. Odkurzacz bezprzewodowy doskonale sprawdzi się w małych domach i mieszkaniach, ponieważ nie zabiera niezbędnej przestrzeni. Odkurzacz tradycyjny z kablem pracować może bez przerwy, jeśli jest podłączony do zasilania. Nadaje się on dla osób, które mają duże mieszkanie lub parterowy dom. Jeżeli przy zakupie pojawiają się ograniczenia finansowe, to lepszym wyborem okaże się odkurzacz tradycyjny. Lepiej jednak, by nie sięgały po nie osoby starsze, ponieważ ich waga może utrudniać przemieszczanie się po domu.