Zakupienie krzesła do pracy przy biurku nie jest wcale zadaniem prostym. Wybór w sklepach jest spory. Znaleźć można wiele foteli, które niekiedy na pierwszy rzut oka różnią się tylko ceną i designem. Najtańsze krzesła komputerowe kosztują już 100-150 złotych. Jednak w praktyce  nie są one odpowiednie dla tych osób, które każdego dnia przy komputerze spędzają wiele godzin. Dla nich lepszym rozwiązaniem są fotele ergonomiczne, które umożliwiają długotrwałą pracę w pozycji siedzącej. Są one droższe, ale za to mają wiele dodatkowych funkcjonalności. Jak zatem wybrać odpowiednie krzesło do komputera? Na co zwrócić w tym przypadku szczególną uwagę?

Jakie są rodzaje krzeseł do pracy przy biurku

Generalnie w sklepach znaleźć można kilka rodzajów krzeseł biurowych, ale nie wszystkie są warte uwagi. Często spotkać się można z określeniem krzesła kubełkowe. Są to fotele biurowe o designerskim kształcie, które posiadają nisko ulokowane oparcie i raczej płytkie siedzenie. Większość ekspertów do pracy siedzącej poleca jednak krzesła ergonomiczne, które wymuszają niejako zachowanie prawidłowej pozycji ciała w czasie siedzenia. Wyróżnia się także krzesła gamingowe, które mogą być także krzesłami ergonomicznymi. Oprócz tego prezentują się na ogół bardzo efektownie. Warto też wspomnieć o tzw. krzesłach aktywnych, które niejako wymuszają aktywną postawę. Są to np. piłki do siedzenia czy taborety aktywizujące kręgosłup.

Na co zwrócić uwagę wybierając krzesło do pracy przy komputerze w domu?

Generalnie przy zakupie krzesła do pracy przy komputerze należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Kluczowe znaczenie ma z całą pewnością wysokość krzesła. Dobrze dobrany fotel musi zapewniać oparcie całym plecom, a nie ich części. W przeciwnym wypadku dojść może do garbienia się. Istotna jest także wysokość siedziska w stosunku do podłogi. Przyjmuje się, że stopy powinny dotykać ziemi pod kątem 90 stopni. Siedzisko powinno mieć z kolei lekko zaokrąglony brzeg. Wówczas nie wywołuje ono uczucia dyskomfortu w tylnej części uda. Dodatkowo nie może być ono zbyt  głębokie, bo to sprzyja garbieniu się w czasie siedzenia.

Dobry fotel biurowy musi mieć podłokietniki wspierające przez cały czas ręce. Dobrze, gdy są one szerokie i wygodne, wyposażone w funkcję regulacji. Oparcie również powinno być regulowane. Trzeba je bowiem dopasować do wzrostu czy budowy ciała użytkownika krzesła. Niezwykle istotne jest przede wszystkim dopasowanie części podpierającej lędźwia kręgosłupa. Najlepsze krzesła dostępne na rynku są w tym miejscu wypukłe, co sprzyja lepszemu ułożeniu pleców.

Dodatkowo warto postawić na krzesło z siateczką na oparciu. W takiej sytuacji plecy mają zapewnioną dobrą wentylację i nie trzeba martwić się problemem pocenia się w upalne dni. Na końcu, trzeba sprawdzić  kółka. Tutaj warto dostosować je do powierzchni, na której docelowo będzie znajdować się krzesło. Do podłóg drewnianych nie nadają się np. kółka o znacznej twardości, które mogą je zarysować. W razie potrzeby można je jednak wymienić na inne lub zainwestować w matę podłogową.

Co powinno mieć dobre krzesło do pracy przy komputerze?

Wybór odpowiedniego krzesła do pracy przy komputerze to nie lada wyzwanie. Jakie elementy powinien mieć taki fotel? Kluczem do sukcesu jest z całą pewnością odpowiednio wyprofilowane oparcie, które musi podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa. To bowiem właśnie tam dochodzi do uszkodzeń i przeciążeń różnego rodzaju. To właśnie odcinek lędźwiowy jest w pozycji siedzącej najbardziej obciążany. Oparcie fotela musi z kolei podpierać plecy w jak największym zakresie. Podparty powinien być w całości kręgosłup. Wówczas męczy się on mniej i nie jest tak mocno narażony na urazy. Idealnie, gdy oparcie kończy się zagłówkiem, na którym ułożyć można kark, zmniejszając obciążenie szyjnego odcinka kręgosłupa.

Siedzisko dobrego fotela biurowego jest zaokrąglone w przedniej części. Dzięki temu nie uciska pod kolanami naczyń krwionośnych. Dlatego też nie powinno być ono za głębokie, a to częsty problem. Jeśli siedzisko jest nieprawidłowe, na nic zda się nawet najlepsze oparcie. Warto wybrać fotel, który oferuje jak najwięcej opcji regulacji. To element, na który niewiele osób zwraca uwagę, ale to on odgrywa tutaj kluczową rolę. Dzięki regulacjom, krzesło można dopasować do swoich potrzeb i budowy ciała. W praktyce regulować można oparcie (kąt nachylenia), głębokość siedziska, nachylenie, wysokość oparcia czy wysokość podłokietników.

Dobrze dobrane krzesło do pracy w domu, minimalizuje ból pleców

Zmorą XXI wieku są różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa – rwa kulszowa, przepuklina, degeneracja krążków międzykręgowych itd. Dlatego w przypadku wykonywania na co dzień pracy siedzącej, tak ważne jest odpowiednie krzesło biurowe. Warto w tym przypadku postawić na model ergonomiczny, który jest w stanie zminimalizować negatywne skutki długotrwałego siedzenia oraz ochronić kręgosłup.

Wiele osób jest zdania, że siedzenie to najwygodniejsza pozycja. W taki sposób się pracuje, odpoczywa, przemieszcza z miejsca na miejsce. Rzeczywiście w tym czasie mięśnie odpoczywają, ale za to obciążany jest kręgosłup. W czasie siedzenia szczególnie narażony na urazy jest lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Okazuje się, że ucisk na krążki międzykręgowe wynosi nawet 140 kilogramów. Nic więc dziwnego w tym, że tyle osób narzeka na bóle kręgosłupa. Dotyczy to niestety  ludzi coraz młodszych. Stąd tak istotna jest inwestycja w starannie wybrany fotel ergonomiczny, który jest w stanie zminimalizować dolegliwości bólowe ze strony pleców.

Jednak szerokie krzesło kojarzone z fotelem prezesa wcale nie jest dobrym wyborem. Przy zakupie krzesła do pracy przy biurku nie należy kierować się jedynie designem. Wiele foteli poza ciekawym wyglądem nie oferuje bowiem nic więcej. Dobre krzesła do komputera można znaleźć na ogół w specjalistycznych sklepach medycznych i rehabilitacyjnych. W tym przypadku w czasie zakupów warto zapytać o radę specjalistę.

Ranking najlepszych krzeseł do pracy przy komputerze

  1. Krzesło biurowe Obrotowe Chrom Abl

    Krzesło biurowe Obrotowe Chrom Abl

  2. Giosedio Fotel Konferencyjny Fbk004R

    Giosedio Fotel Konferencyjny Fbk004R

  3. Krzesło Markadler Manager 2.0 Black

    Krzesło Markadler Manager 2.0 Black