Czujnik czadu to urządzenie wykrywające w powietrzu obecność groźnego dla zdrowia i życia człowieka tlenku węgla (czadu). Sprzęt ten ciągle kontroluje stężenie gazu w pomieszczeniu, w którym jest zamontowany. Gdy stężenie czadu przekracza minimalną wartość, czujnik uruchamia się, wydając sygnał dźwiękowy i świetlny. Informuje w ten sposób o zaistniałym zagrożeniu. Czujniki czadu montowane są w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze takie jak piecyki czy piece kaflowe.

Ranking: Najlepszy czujnik czadu

 1. Czujnik czadu Kidde z wyświetlaczem 7DCO

  Czujnik czadu Kidde z wyświetlaczem 7DCO

  Nowoczesny detektor tlenku węgla z wyświetlaczem LCD. Pomiar odbywa się w tym przypadku co 15 sekund. Po przekroczeniu określonej wartości CO urządzenie sygnalizuje to w sposób dźwiękowy i optyczny. Detektor posiada przycisk Test/Reset, który służy do sprawdzenia prawidłowości działania sprzętu. Przycisk Peak Level pozwala z kolei na wyświetlenie najwyższego wykrytego poziomu CO.

 2. Czujnik Xblitz Czujnik Czadu I Gazu Dg3-1

  Czujnik Xblitz Czujnik Czadu I Gazu Dg3-1

  Wysokiej klasy czujnik czadu wykrywający wysokie stężenie CO i gazów łatwopalnych. Obsługuje funkcję komunikatów głosowych i sterowany jest poprzez nowoczesny mikroprocesor. Posiada czytelny wyświetlacz informujący o stopniu stężenia gazu. Poza tlenkiem węgla urządzenie wykrywa obecność gazu ziemnego, metanu czy skroplonego gazu ropopochodnego.

 3. FireAngel Czujnik Czadu i Dymu SCB10-INT

  FireAngel Czujnik Czadu i Dymu SCB10-INT

  Funkcjonalny czujnik czadu i dymu będący urządzeniem 2w1. Posiada nowoczesny sensor optyczny, który szybko reaguje na zagrożenie pożarem i innowacyjny sensor elektrochemiczny zapewniający ochronę przed zaczadzeniem. Urządzenie wyposażone jest w przycisk TEST/RESET i sygnalizację słabej baterii. Użytkować go można bez obaw przez około 10 lat.

 4. Czujnik czadu Kidde 5DCO

  Czujnik czadu Kidde 5DCO

  Czujnik czadu z wyświetlaczem LCD, który pokazuje aktualny poziom stężenia tlenku węgla. Aktualizacja badań odbywa się co 15 sekund. Urządzenie po wykryciu przekroczenia dopuszczalnego stężenia CO sygnalizuje to dźwiękowo i optycznie. W razie nieprawidłowej pracy czy niskiego poziomu naładowania baterii na panelu LCD pojawia się odpowiednia informacja. Czujnik posiada stosowne certyfikaty.

 5. Czujnik Zamel Czujnik Tlenku Węgla I Gazu 2W1 Ctg-01 Gar10000054

  Czujnik Zamel Czujnik Tlenku Węgla I Gazu 2W1 Ctg-01 Gar10000054

  Przeznaczony do ciągłego monitorowania stężenia tlenku węgla, gazu ziemnego i propanu butanu w powietrzu czujnik wysokiej jakości. W razie wykrycia niebezpieczeństwa uruchamia sygnał dźwiękowy i optyczny. Na wyświetlaczu LCD wyświetla aktualne stężenie gazu i jego rodzaj. Urządzenie zasilane jest sieciowo, ale dodatkowo posiada awaryjne zasilanie bateryjne.

Jaki czujnik czadu kupić?

Duże znaczenie ma typ czujnika. W sprzedaży dostępne są modele jednofunkcyjne oraz 2w1 czy 3w1, które pełnią funkcję jednocześnie czujnika gazu, czadu i dymu. Warto sprawdzić z jaką częstotliwością urządzenie dokonuje pomiarów. Im częstotliwość jest wyższa, tym szybciej czujnik wykryje ewentualne zagrożenie.

Czujniki czadu zasilane mogą być bateryjnie, za pomocą wbudowanego akumulatora bądź sieciowo. W przypadku baterii lub akumulatora, urządzenie zamontować można w dowolnym miejscu. Nie trzeba go bowiem podłączać do instalacji elektrycznej. dobrej klasy czujniki czadu mają około 10 letni czas sprawności. Potem urządzenie trzeba wymienić na nowe.

Dobrze jest też sprawdzić w jaki sposób czujnik sygnalizuje wykrycie tlenku węgla w powietrzu. Powinno się to odbywać optycznie i akustycznie jednocześnie. Ciekawym rozwiązaniem są czujniki czadu z powiadomieniem.

Ceny czujników czadu WC

Wiele osób przy zakupie czujnika czadu kieruje się przede wszystkim ceną. Tymczasem w tym przypadku powinna mieć ona znaczenie drugorzędne, gdyż jest to urządzenie, które może uratować życie. Czujniki czadu nie są jednak urządzeniami bardzo drogimi. Za produkt sprawdzonej marki zapłacić trzeba zaledwie około 100 złotych. Jest to wydatek niewielki, zwłaszcza, że urządzenia te cechują się dużą żywotnością. Wykorzystywać je można bez obaw przez wiele długich lat. Niektóre modele zasilane są sieciowo, a inne bateryjnie lub poprzez wbudowany akumulator.