Nie wszyscy wiedzą o tym, że prawidłowy poziom wilgotności w domu czy mieszkaniu nie powinien być wyższy niż 60%. W przypadku większej wilgotności w danym pomieszczeniu rośnie ryzyko rozwoju groźnych dla zdrowia grzybów, bakterii czy pleśni. W takich warunkach rozwija się astma i inne choroby dróg oddechowych, a także rośnie ryzyko rozwoju raka. Większa wilgotność na ogół w domach pojawia się w okresie zimowym, gdy rzadko otwiera się okna. Tymczasem różnica temperatur między budynkiem a jego otoczeniem jest duża. Parę wodną produkuje również człowiek na skutek oddychania, pocenia się, kąpania, prania, gotowania, mycia naczyń itd. Eksperci są zdania, że składająca się z czterech osób rodzina w ciągu 24 godzin wytwarza nawet kilkanaście litrów pary wodnej.
Para wodna skrapla się przede wszystkim w miejscach zimnych na kiepsko ocieplonych ścianach czy oknach. To pierwsza oznaka, że w domu czy mieszkaniu jest nadmiar wilgoci. Do tego dochodzi zapach stęchlizny, łuszczenie się farby, rozwój pleśni itd. Warto w takiej sytuacji zakupić pochłaniacz wilgoci. Co to takiego i w jaki sposób działa?
Jak działa pochłaniacz wilgoci?
Pochłaniacz wilgoci jest bardzo prosty w użyciu. Wystarczy umieścić go w danym miejscu i gotowe. Nie wymaga on bowiem zasilania. Pojedynczy wkład sprawdza się w pomieszczeniach nie większych niż 20 metrów kwadratowych. Gdy zawilgocenie jest duże, można zdecydować się na zakup większej ilości pochłaniaczy. W tym przypadku specjalne kryształki aktywne lub tabletki kumulują wilgoć z otoczenia i przekształcają ja w wodę, która trafia do odpowiedniego pojemnika. Jednocześnie absorbent neutralizuje nieprzyjemne zapachy.Pochłaniacz w formie tabletki zmniejsza z czasem swoją objętość, aż w końcu znika. Wówczas wodę z pojemnika należy odlać i sięgnąć po nową tabletkę. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Pochłaniacz eliminuje z otoczenia nadmiar wilgoci, a przy okazji reguluje jej poziom do 55-60%. To dla człowieka najbardziej komfortowe warunki.
Pochłaniacze wilgoci działają w 100% samodzielnie. Nie trzeba ich zasilać i nie emitują żadnych dźwięków. Wystarczy ustawić je w odpowiednim miejscu i zapewnić swobodny przepływ powietrza. Nie powinno się ich niczym zakrywać. Wolniej niż pochłaniacze w tabletkach działają te w saszetkach. Po zużyciu wyrzuca się je do śmieci. Pochłaniacze generalnie są bardzo uniwersalne. Sprawdzają się doskonale w różnego rodzaju pomieszczeniach – kuchniach, łazienkach, sypialniach, pomieszczeniach gospodarczych itd. Zawierają one aktywne kryształy chloru, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego. Są także bardzo wydajne. Jedna tabletka wystarcza na od 1 do 3 miesięcy, w zależności od stopnia zawilgocenia danego wnętrza.
Gdzie i w jakim celu można stosować pochłaniacz wilgoci?
Pochłaniacze wilgoci sprawdzają się w różnego rodzaju pomieszczeniach. W kuchniach i łazienkach nie tylko usuwają z pomieszczeń nadmiar pary wodnej powstałej na skutek gotowania bądź kąpieli, ale i skutecznie neutralizują nieprzyjemne zapachy. Warto po nie sięgnąć także w przypadku pralni, a więc miejsc, w których pierze się i suszy ubrania. Pochłaniacz eliminuje tam ryzyko tworzenia się przykrego zapachu. Pochłaniacze świetnie służą w pomieszczeniach gospodarczych takich jak piwnice i sutereny. Czasem w takich miejscach funkcjonują różne lokale – puby, restauracje itd. Pochłaniacze w tym przypadku likwidują problem pleśni. Niwelują ponadto plamy wilgoci, które mogą być widoczne na ścianach.
Po pochłaniacze wilgoci sięga się często w bibliotekach i archiwach różnego rodzaju, gdzie nadmiar wilgoci jest bardzo groźny dla przechowywanych tam przedmiotów. Sprawdzają się one świetnie na zapleczach sklepowych czy magazynach, gdzie w praktyce utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności ma duże znaczenie. Czasem pochłaniacze wilgoci wykorzystywane są także na łodziach i kempingach. Ich użytkowanie w dużej mierze zwiększa żywotność łodzi, przyczep kempingowych czy altan ogrodowych. Zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, procesowi próchnienia drewna czy tworzeniu się robactwa.
Pochłaniacz wilgoci – zalety i wady
Jeśli w domu pojawia się problem nadmiernego gromadzenia wilgoci lub woda zaczyna się skraplać na ścianach łazienki, można sięgnąć po pochłaniacz wilgoci w formie granulatu lub tabletek. Tego typu produkt umieszcza się w zasadzie w dowolnym miejscu. Musi być on jedynie odkryty. Usuwa on nadmiar wilgoci z pomieszczenia, pozostawiając nawilżenie powietrza na właściwym poziomie. Nie ma więc ryzyka, że dojdzie do zbyt dużego wysuszenia powietrza w domu lub w mieszkaniu. Pochłaniacze ustawiane są w różnego rodzaju pomieszczeniach. Ich podstawową zaletą jest prostota stosowania i niska cena. Nie emitują one żadnych dźwięków i nie wymagają zasilania. Regulują optymalny dla zdrowia poziom wilgotności. Wchodzący w skład pochłaniaczy chlorek wapnia nie jest substancją toksyczną, ale wywoływać może u niektórych osób podrażnienia. Przy bezpośrednim kontakcie z nim trzeba więc zachować ostrożność.
Pochłaniacze wilgoci mają sporo zalet. Skutecznie chłoną wilgoć poprzez granulat lub rozpuszczalną tabletkę wytworzoną z chlorku wapnia. Sprawdzają się w każdych pomieszczeniach, także sypialniach. Efektywnie regulują poziom wilgotności – aktywność absorpcji spada razem ze spadkiem poziomu wilgotności we wnętrzu. Nie wymagają one zasilania i nie emitują hałasu. Nie zajmują zbyt wiele miejsca i są bardzo wydajne. Jeden wkład wystarcza nawet na 3 miesiące. Czyni je to również tanimi w eksploatacji. Dodatkowo pochłaniacze wilgoci są bezpieczne dla środowiska naturalnego.
Czy więc pochłaniacze wilgoci mają jakiekolwiek wady? Trudno tutaj wymienić cokolwiek, chociaż niektórym osobom może przeszkadzać sam ich widok. Pochłaniacze powinny bowiem być umieszczone na zewnątrz i nic nie powinno ich blokować. Są one wystarczające w większości przypadków, ale czasem zainwestować w większą ich ilość, gdy pomieszczenie jest duże lub poziom wilgoci bardzo wysoki.