Odkurzanie to zdecydowanie jedna z bardziej znienawidzonych czynności domowych. Wiele osób za odkurzaniem, delikatnie mówiąc, nie przepada. Warto więc zainwestować w dobrej jakości odkurzacz. Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się odkurzacze samojezdne (automatyczne) z funkcją mycia podłóg. Dzięki nim podłogi są idealnie czyste, a zaoszczędzony w ten sposób czas można wykorzystać w dowolny sposób. Co warto o tego typu urządzeniach wiedzieć? Jakie są ich zalety i wady? Jak wybrać model odpowiedni dla siebie?

Jak działa odkurzacz samojezdny z funkcją mopa?

Odkurzacz samojezdny, jak sama nazwa wskazuje, samodzielnie porusza się po podłodze, omijając różnego rodzaju przeszkody. Na końcu kieruje się do swojej stacji dokującej. Wszystko to za sprawą nowoczesnych czujników o wysokiej wrażliwości, które są w stanie wyczuć przeszkody z odpowiedniej odległości i je sprawnie omijać. Urządzenie można więc bez obaw spuścić z oczu, nie martwiąc się o to, że uderzy w ścianę czy spadnie ze schodów. Proces odkurzania czy mycia pod względem technicznym skomplikowany nie jest. Pod spodem takiego odkurzacza znajdują się szczotki, które bardzo szybko obracają się. Wciągają one różnego rodzaju zanieczyszczenia do odpowiedniego zbiornika. Po sprzątaniu wystarczy go opróżnić, aby urządzenie ponownie było gotowe do działania. Powszechnie stosowane są także szczotki boczne, które skutecznie wygarniają brud z kątów.

Wiele robotów posiada dodatkowe nakładki i ściereczki, które umożliwiają realizowanie różnych trybów pracy. Takie urządzenie wykorzystać można do mycia podłogi czy sprzątania na mokro. Odkurzacz samojezdny doskonale sprawdza się w przypadku wykładzin, płytek ceramicznych, chodników, paneli podłogowych, parkietów drewnianych, strzyżonych dywanów czy powierzchni szklanych.

Zalety odkurzacza samojezdnego z funkcją mopa

Odkurzacze samojezdne z funkcją mopa mają wiele zalet. Przede wszystkim w tym przypadku odkurzanie odbywa się bez udziału człowieka. Można ten czas poświęcić na coś innego. Wystarczy uruchomić urządzenie i od czasu do czasu opróżnić pojemnik z zabrudzeniami. Wiele modeli obsługiwać można zdalnie za pomocą dedykowanej aplikacji. Dodatkowo okazuje się, że odkurzacze automatyczne są wydajne, skuteczne i funkcjonalne zarazem. Dokładnie oczyszczają różnego rodzaju powietrze. Mimo mniejsze niekiedy mocy ssącej, działają przez długi czas, co przekłada się na doskonałe efekty sprzątania. Nie rysują one przy tym podłóg.

Odkurzacze samojezdne są urządzeniami, wbrew pozorom, bardzo prostymi w obsłudze. Działają w zdecydowanej większości bardzo cicho, przynajmniej w porównaniu z modelami standardowymi. Doskonale radzą sobie z różnymi powierzchniami, ale najlepsze rezultaty dają w przypadku powierzchni twardych takich jak panele podłogowe czy płytki ceramiczne. Są lekkie i kompaktowe pod względem wymiarów. Wiele miejsca nie zajmują także stacje dokujące. W sklepach znaleźć można dodatkowo modele dedykowane alergikom czy osobom posiadającym zwierzęta. Popularność odkurzaczy automatycznych z funkcją mycia podłóg cały czas rośnie i nic w tym dziwnego.

Odkurzanie i mycie podłóg automatyczne

Odkurzacze automatyczne z funkcją mycia podłóg na rynku pojawiły się stosunkowo niedawno, ale już zdążyły zdobyć szerokie grono zwolenników. Coraz więcej osób nie wyobraża sobie sprzątania bez takiego sprzętu. Rzeczywiście znacznie ułatwiają one utrzymanie domu czy mieszkania w czystości. Najbardziej zaawansowane modele nie tylko skutecznie odkurzają podłogę, ale i ją myją. Świetnie sprawdzają się w przypadku paneli podłogowych, parkietów, płytek ceramicznych czy powierzchni szklanych.

Sterowanie i obsługa takiego odkurzacza jest banalnie prosta. Urządzenie wystarczy uruchomić ręcznie lub za pomocą dedykowanej aplikacji. Reszta odbywa się w sposób automatyczny. Odkurzacz  po przejechaniu całej powierzchni wraca do stacji dokującej, aby naładować się. Wówczas należy jedynie opróżnić pojemnik z zabrudzeniami i gotowe. Dzięki urządzeniom tego rodzaju utrzymanie domu lub mieszkania w czystości nie jest czasochłonne i pracochłonne, staje się wręcz przyjemnością.

Jak wybrać najlepszy odkurzacz samojezdny z funkcją mycia podłóg?

Przy wyborze odkurzacza automatycznego warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Warto postawić na urządzenie, które bez konieczności ładowania działa dość długo. Dobrze gdy jest to minimum 60 minut, bo tyle średnio trzeba, aby odkurzyć całe mieszkanie. Oczywiście wraz z eksploatacją, akumulator urządzenia słabnie, a więc z czasem będzie on pracować coraz krócej. Kolejnym istotnym parametrem jest długość czasu ładowania. Im jest ona krótsza, tym szybciej odkurzacz nadaje się do pracy. Najczęściej czas ładowania jest wprost proporcjonalny do czasu pracy.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wysokość pracy (czy będzie w stanie pokonać progi) oraz pojemność zbiornika. Od tego drugiego elementu zależy to, jak części pojemnik z zanieczyszczeniami będzie wymagać opróżnienia. Im większa jest moc urządzenia, tym generalnie jest ono bardziej skuteczne i efektywne. Ostatnim elementem, który ma duże znaczenie jest hałas emitowany w czasie pracy. Okazuje się, że odkurzacze samojezdne są z natury cichsze niż modele standardowe. Bywają jednak i urządzenia dość problematyczne, które niektórym domownikom mogą przeszkadzać  w pracy lub odpoczynku.

Nowoczesne odkurzacze samojezdne oferują coraz częściej także szereg  funkcjonalności dodatkowych. W wielu przypadkach urządzenie można zaprogramować tak, aby włączyło się o określonej porze, nawet wtedy, gdy nikogo nie ma w domu. Sterowane są one za pomocą aplikacji na smartfona. Funkcja wirtualnej ściany pozwala na utworzenie blokady ,która nie przepuści urządzenia do danego pomieszczenia, rejonu. Nowsze odkurzacze automatyczne posiadają lampę UV, która neutralizuje bakterie. Dla alergików polecane są modele z dodatkowymi filtrami np. HEPA, które skutecznie pochłaniają alergeny różnego rodzaju.

Ranking najlepszych odkurzaczy samojezdnych z funkcją mopa

  1. Roborock S5 Max Czarny

    Roborock S5 Max Czarny

  2. Xiaomi Mi robot vacuum mop pro biały

    Xiaomi Mi robot vacuum mop pro biały

  3. Moneual MBOT 500

    Moneual MBOT 500