Dzięki regularnemu sprzątaniu domu, wnętrze prezentuje się estetycznie i jest czyste. Czasami jednak nie da się uniknąć nieprzyjemnych zapachów. To skutek takich drobiazgów jak przetrzymywany w domu zbyt długo worek pełen śmieci. Dlatego też tak dużą popularnością cieszą się odświeżacze powietrza, które pozwalają pozbyć się przykrego zapachu z wnętrza. Mają one niekiedy formę sprayu. Wówczas używa się ich ręcznie, gdy tylko jest taka potrzeba. Są jednak osoby wygodne, które chcą, aby w domu czy mieszkaniu przez cały czas unosił się przyjemny zapach. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest elektryczny odświeżacz powietrza. Jak działa i co warto na jego temat wiedzieć?

Odświeżacz powietrza – czy jest szkodliwy?

Korzystając w sposób rozważny i rozsądny z odświeżacza powietrza można rozprawić się z problemem niezbyt przyjemnego zapachu w domu czy mieszkaniu. Jednak z używaniem odświeżaczy nie należy przesadzać. Zawierają one bowiem niekiedy w swoim składzie nie tylko pachnące i przyjemne substancje, ale i takie, które człowiekowi mogą szkodzić. Są to np. pochodne benzenu, które działają negatywnie na układ nerwowy lub rakotwórczy dichlorobenzen. Po odświeżacze powietrza jak najbardziej warto i można sięgać, ale rozważnie i z umiarem. To jest w tym przypadku kluczem do sukcesu.

Generalnie dobrze dobrany odświeżacz jest dopełnieniem higienicznego pomieszczenia. W końcu naturalny i przyjemny zapach jest powszechnie utożsamiany z czystością. Odświeżacze powietrza zawierają wiele substancji chemicznych – alkohole, oleje mineralne, środki przeciwko insektom. Ich właściwości pozwalają na utrzymanie w wielu miejscach sterylnych wręcz warunków. Nieprawdą jest, że szkodliwe związki organiczne stanowią ich podstawę. Zresztą warto pamiętać o tym, że na rynku pojawia się coraz więcej odświeżaczy, które tego typu składników nie zawierają. Producenci cały czas zwiększają zresztą swoje działania proekologiczne. Coraz więcej odświeżaczy powietrza zawiera naturalne olejki eteryczne np. owocowe, kwiatowe i ziołowe. Są one bezpieczne dla człowieka, a przy okazji pozytywnie wpływają na jego organizm. Stosowane są nie bez powodu w celach terapeutycznych (tzw. aromaterapia).

Dawniej odświeżacze powietrza były zdecydowanie bardziej szkodliwe. Zawierały bowiem substancje osłabiające węch. Obecne produkty takich skutków ubocznych już nie wywołują. Zawierają w dużej mierze wyciągi roślinne, które przyczyniają się do oczyszczania powietrza. Odświeżacze produkowane z udziałem ekstraktów z kwiatów lilii, drzewa palmowego czy gardenii skutecznie eliminują z powietrza szkodliwe substancje chemiczne np. formaldehyd. Doskonale wypadają tutaj przede wszystkim elektryczne odświeżacze powietrza. Nowoczesne odświeżacze są obecnie szkodliwe, tylko w przypadku niewłaściwego z nich korzystania.

Elektryczny odświeżacz powietrza – zasada działania

Elektryczne odświeżacze powietrza są na ogół niewielkie. Ich wysokość nie przekracza 30 cm. W ten sposób są mało widoczne, zwłaszcza gdy umieści się je w mało dostępnym miejscu. Elektryczny odświeżacz powietrza zbudowany jest z dozownika umieszczonego w plastikowej obudowie. Na ogół utrzymana jest ona w neutralnej, białej kolorystyce. Całość uzupełnia wtyczka elektryczna. W zależności od wybranego modelu, poszczególne elektryczne odświeżacze powietrza oferują różnorodne funkcjonalności.

Elektryczne odświeżacze powietrza z funkcją regulacji cyklu pracy pozwalają ustalić, jak często urządzenie ma emitować zapach. W ten sposób kontrolować można zużycie wkładu i ustawić odpowiednią dla siebie intensywność zapachu. Z kolei elektryczne odświeżacze z regulatorem natężenia zapachu są idealnym rozwiązaniem dla osób, którym mocno nasycone, perfumowane zapachy nie są odpowiednie. W  tym przypadku można ustawić, jak dużą ilość płynu dany odświeżacz ma zużywać.

Czy warto kupić elektryczny odświeżacz powietrza?

Elektryczne odświeżacze powietrza świetnie sprawdzają się zarówno w domach i mieszkaniach, jak i miejscach publicznych. Dozowniki, które działają na baterie posiadają system dowolnego programowania. W ten sposób ustawić można czas rozpoczęcia oraz zakończenia pracy dozownika. Dodatkowo takie urządzenia pracować mogą tylko w określone dni np. od poniedziałku do piątku. Posiadają również często wskaźnik słabej bakterii lub wskaźnik pustego wkładu. Elektroniczne dozowniki uzupełnia się za pomocą wymiennych wkładów zapachowych, które są bardzo skuteczne w działaniu.

Elektryczne odświeżacze powietrza podłączane są do gniazdka z energią elektryczną. W tym przypadku zapach uwalniany jest stopniowo. W pomieszczeniu przez cały czas odczuwalna jest więc przyjemna woń. Dodatkowo urządzenia tego rodzaju świetnie radzą sobie nawet z najbardziej intensywnymi zapachami. Ich atutem jest możliwość ustawienia stopnia wydzielania zapachu.

Generalnie w życiu każdego człowieka obecnych jest wiele zapachów, mniej i bardziej przyjemnych. W pomieszczeniach zamkniętych, także domach i mieszkaniach, wzajemnie się one ze sobą mieszają. Efekt może być niezbyt miły. Zmieszanie zapachu brudnego zwierzaka, butów czy smażonego jedzenia, a także papierosów bywa uciążliwe. Niezbyt miłe zapachy pochodzą także z łazienki. Dlatego trudno jest sobie obecnie wyobrazić gospodarstwo domowe bez odświeżacza powietrza. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się elektryczne odświeżacze powietrza, które mają naprawdę sporo zalet.

Używanie tego rodzaju urządzeń jest bowiem zupełnie bezproblemowe. Po włączeniu do gniazdka elektrycznego  i ustawieniu, przyjemny zapach unosi się we wnętrzu przez cały czas. Taki elektryczny odświeżacz działa dopóki nie skończy się jego wkład. W ten sposób urządzenia nie trzeba specjalnie włączać czy wyłączać. Są to urządzenia jednocześnie ekonomiczne w użytkowaniu. Prezentują się także zaskakująco estetycznie. Nie trzeba się więc obawiać tego, że będą szpecić mieszkanie. To w zasadzie gadżet dekoracyjny, który sprawdzi się doskonale w każdym domu czy mieszkaniu.

Ranking najlepszych elektrycznych odświeżaczy powietrza

  1. Ambi Pur 3Volution Spring Awakening Elektryczny Odświeżacz Powietrza

    Ambi Pur 3Volution Spring Awakening Elektryczny Odświeżacz Powietrza

  2. Air Wick Pieczone Jabłko Z Cynamonem Elektryczny Odświeżacz Powietrza 19 Ml

    Air Wick Pieczone Jabłko Z Cynamonem Elektryczny Odświeżacz Powietrza 19 Ml

  3. Brise Essential Oil Only Love Elektryczny Odświeżacz Powietrza Tylko Miłość 20ml

    Brise Essential Oil Only Love Elektryczny Odświeżacz Powietrza Tylko Miłość 20ml