Proszek do prania to mieszanina wielu substancji wzajemnie na siebie działających w kąpieli piorącej. Podstawowym składnikiem proszków do prania są substancje powierzchniowo czynne, które mają zróżnicowaną budowę i charakter chemiczny. Zazwyczaj są to jednocześnie niejonowe oraz anionowe środki powierzchniowo czynne. Obniżają one napięcie powierzchniowe na granicy wody i tkaniny, a także zanieczyszczeń. Ułatwiają zwilżenie tkaniny i brudu, który na ogół nie rozpuszcza się w wodzie.

Ranking: Najlepszy proszek do prania

 1. Proszek do prania Biały Jeleń Hypoalergiczny Kolor 1,5 kg
  Proszek do prania Biały Jeleń Hypoalergiczny Kolor 1,5 kg
  Wysokiej klasy hipoalergiczny proszek do prania, który doskonale sprawdza się w domach zamieszkiwanych przez małe dzieci. Produkt wyróżnia się krótkim, prostym składem. Nie zawiera substancji uczulających i mocno chemicznych. Jest odpowiedni dla osób dorosłych i dzieci. Sprawdza się w pralkach automatycznych oraz w przypadku prania ręcznego.
 2. Proszek do prania Jelp Color Soft 4 kg
  Proszek do prania Jelp Color Soft 4 kg

  Hipoalergiczny proszek do prania tkanin kolorowych. Jest bezpieczny dla małych dzieci. Posiada delikatny, subtelny zapach. Proszek ten powstał z myślą o najmłodszych. Nadaje się do prania kolorowych ubranek, bielizny czy akcesoriów dla niemowląt. Zawiera bardzo delikatny środek zmiękczający w postaci naturalnej glinki bentonitowej nadającej tkaninom miękkości oraz elastyczności.
 3. Ariel Professional Color Proszek do prania 7,5 kg 100 prań
  Ariel Professional Color Proszek do prania 7,5 kg 100 prań

  Bardzo wydajny proszek do prania tkanin kolorowych. Skuteczny okazuje się być już w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Doskonale radzi sobie nawet z uporczywymi plamami, które zdążyły głęboko wniknąć w tkaniny. Oprócz tego regularne stosowanie produktu pozwala zachować odpowiedni wygląd ubrań na dłużej.
 4. Proszek do prania Vizir Color 7,5 kg 100 prań
  Proszek do prania Vizir Color 7,5 kg 100 prań

  Wysokiej jakości proszek do prania, który doskonale sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym. Zaledwie 70g produktu pozwala na uzyskanie idealnie czystych ubrań po jednym praniu. To przekłada się na dużą wydajność proszku do prania. Przeznaczony jest on przede wszystkim do prania tkanin kolorowych. Opakowanie 7,5kg pozwala na wykonanie około 100 prań.
 5. Proszek do prania Persil Color Deep Clean 45 prań
  Proszek do prania Persil Color Deep Clean 45 prań

  Proszek do prania z innowacyjną technologią Deep Clean. Zawiera odpowiednio wybrane składniki aktywne, które poradzą sobie nawet z najmocniejszymi zabrudzeniami. Wnikają one głęboko we włókna, usuwając z nich także najmniejsze cząsteczki plam. Proszek jest skuteczny już w temperaturze 20 stopni Celsjusza. Dedykowany jest do prania tkanin kolorowych. Ma delikatny, subtelny zapach.

Jaki proszek do prania kupić?

Wybór proszku do prania wcale nie jest sprawą prostą. Produkt tego typu musi zawierać przede wszystkim związki aktywnie czynne. To one są odpowiedzialne za usuwanie zabrudzeń z tkanin. Często określa się je mianem środków powierzchniowo czynnych. Podzielić można je na kilka rodzajów. Różnią się one efektywnością czyszczenia, co ma oczywiście wpływ na jakość danego proszku do prania. Do wyboru są mydła, środki amfoteryczne (do tkanin delikatnych), środki kationowe (zmiękczają tkaniny), środki anionowe (radzą sobie z tłustymi plamami) czy środki niejonowe (usuwają plamy po smarach).

Na tym jednak skład proszków do prania wcale się nie kończy. Pozostają jeszcze np. enzymy lipazy, mannazy, celulazy, amylazy czy proteazy. Trzeba na nie uważać, bo powodować mogą niekiedy skórne reakcje alergiczne. Kolejnym składnikiem proszku do prania jest zmiękczający wodę węglan sodu czy zeolity poprawiające skuteczność prania. Przy zakupie proszku duże znaczenie ma także jego wydajność.

Ceny proszków do prania

Generalnie proszki do prania nie należą do najdroższych detergentów. W przeliczeniu okazuje się, że jedno pranie kosztuje od około 40 do 80 groszy, w zależności od wybranego produktu. W praktyce na ogół opłaca się kupować większe opakowania. Wówczas cena jednostkowa prania jest niższa, ale warto to sprawdzić przed zakupem. Spore znaczenie ma oczywiście dozowanie proszku. Zależy ono od stopnia twardości wody, stopnia zabrudzenia tkanin, ich ilości oraz pojemności samej pralki. Twarda woda wymaga zastosowania większej ilości detergentu niż woda miękka.