Jednym z urządzeń, które są niezbędne do utrzymania w domu porządku są odkurzacze.  Na rynku pojawia się coraz więcej nowych modeli, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również mechanizmem działania. Dostępny jest odkurzacz wodny, który dla wielu osób wydaje się mało praktycznym rozwiązaniem do domu. Jednak dla niektórych, szczególnie dla alergików to jedyny wybór, który pomaga zniwelować ilość kurzu i roztoczy z domu. Jakie są zalety odkurzaczy wodnych? Czy warto zdecydować się na ich zakup, a jeśli tak, to dlaczego? Jaka jest zasada ich działania? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. Przekonaj się, jaki odkurzacz będzie dla Ciebie najlepszy i wybierz urządzenie sprzątające, które sprawi, że codzienne porządki w domu staną się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Jak działa odkurzacz wodny?

Odkurzacze wodne to bardzo proste urządzenia, których działanie jest innowacyjne i bardzo zaawansowane. Składają się z wbudowanego filtra wodnego. To właśnie z jego pomocą kurz i inne zanieczyszczenia zatrzymywane są w środku i nie wydostają się na zewnątrz. To pozwala na utrzymanie czystego, zdrowego i bezpiecznego powietrza w domu, co będzie miało korzystny wpływ na organizm alergików i dzieci. Na zewnątrz wydmuchiwane jest jedynie czyste powietrze pozbawione kurzu i bakterii. W ten sposób można zachować porządek w domu, a każdego dnia ograniczony jest kontakt z sierścią zwierząt, kurzem, a także zanieczyszczeniami i innymi alergenami, które mogą osiadać na podłodze w każdym domu. Pojemnik z wodą powinien być opróżniany po każdym sprzątaniu, dzięki czemu filtr będzie działał sprawnie przez długi czas. Niektórzy producenci zalecają jego dokładne mycie, by nie pojawił się problem z nieprzyjemnym zapachem. Po innymi względami działa on i wygląda, jak tradycyjne odkurzacze domowe. Zamiast worków ma on pojemnik wypełniony wodą, w którym zbierają się wszystkie zanieczyszczenia. To pozwala nie tylko na skuteczniejsze sprzątanie, ale co więcej na oszczędności, ponieważ nie trzeba kupować i wymieniać worków z zanieczyszczeniami.

Czy odkurzacz wodny jest skuteczny?

Zdaniem wielu osób odkurzacze wodne nie różnią się pod wieloma względami od tradycyjnych urządzeń. Mają bardzo prosty sposób działania. Tak samo jak w modelach tradycyjnych zanieczyszczenia zbierane są przez szczotkę, a następnie rurę. Potem trafiają do filtra wodnego. Tutaj zaczynają się różnice pomiędzy odkurzaczem wodnym, a tradycyjnym. Ten pierwszy skuteczniej zatrzymuje kurz i zanieczyszczenia w środku, a na zewnątrz wydostaje się tylko czyste powietrze. Dodatkowo filtr wodny sprawia, że powietrze to jest lepiej nawilżone. To sprawia, że powietrze jest świeże i lekkie, co korzystnie wpływa na samopoczucie domowników. Dodatkowo po każdym odkurzaniu należy opróżnić i oczyścić pojemnik z wodą, dzięki czemu zachowana jest większa higiena w domu. Może to być kłopotliwe, jednak dzięki temu za każdym razem powietrze będzie czyste i odpowiednio nawilżone.

Ile kosztuje odkurzacz wodny?

Odkurzacze wodne dostępne są w różnorodnych cenach, a wszystko zależy od stopnia ich zaawansowania oraz marki. To najtańsze będą kosztować nie więcej niż pięćset złotych. Dostępne są również nieco bardziej zaawansowane i nowoczesne modele, których cena nie będzie przekraczać ośmiuset złotych. Najdroższe i najnowsze odkurzacze wodne mogą kosztować nawet ponad tysiąc złotych. Wiele osób uważać będzie, że taka cena jest zdecydowanie za wysoka, szczególnie porównując je z tradycyjnymi urządzeniami. Jednak nie można zapomnieć o tym, że w przypadku odkurzaczy wodnych nie trzeba wymieniać worków, co jest niezbędne przy tradycyjnych odkurzaczach. Przez to cena tradycyjnego modelu po kilku latach jest znacznie wyższa, niż ta widoczna przy zakupie.

Zalety i wady odkurzaczy wodnych

Pierwszą z zalet, która przemawia na korzyść odkurzaczy wodnych, jest to, że nie tylko pomagają w sprzątaniu, ale co więcej nawilżają powietrze w domu. Pojemnik z wodą w środku sprawia, że wydmuchiwane powietrze jest bardzo czyste i nawilżone. Warto wiedzieć, że do wody w filtrze można dodawać olejki eteryczne, dzięki czemu w domu pojawi się nie tylko uczucie świeżości, ale również przyjemny i aromantyczny zapach. Jakie jeszcze zalety ma to urządzenie?

 • Odkurzacze wodne są tanie w eksploatacji – ich zaletą jest to, że nie posiadają worków na zabrudzenia. Zamiast tego wszystkie zanieczyszczenia zbierają się w zbiorniku z wodą, który jest przeznaczony do wielokrotnego użytku. To sprawia, że urządzenie jest tanie w eksploatacji w porównaniu z tradycyjnymi odkurzaczami.
 • Najlepszy wybór dla alergików – filtr wodny doskonale zatrzymuje kurz i wszystkie bakterie, roztocza oraz pyłki. Dzięki temu powietrze w domu jest dobrze oczyszczone i bezpieczne dla alergików.
 • Większa swoboda w czasie sprzątania – nowoczesne modele pozwalają na pracę na sucho i mokro. To oznacza, że początkowo odkurzacz będzie zbierał kurz i zabrudzenia, a następnie mył z dodatkową pomocą detergentów.

Wadą tego rodzaju urządzeń jest to, że trzeba myć i czyścić pojemnik z wodą po każdym sprzątaniu. To może być problematyczne i uciążliwe dla wielu osób. Dodatkowo ich waga jest nieco większa, niż odkurzaczy tradycyjnych.

Najpopularniejsze odkurzacze wodne

 1. Hoover Hydro Power HY71PET 011

  Hoover Hydro Power HY71PET 011

  Nowoczesny odkurzacz wodny, którego skuteczność zawdzięczana jest technologii pojedynczego cyklu wodnego. Umożliwia regulację mocy ssania, dzięki czemu można dostosować ja do swoich indywidualnych potrzeb.

 2. MPM MOD-22

  MPM MOD-22

  To zaawansowane urządzenie, które służy nie tylko do usuwania zabrudzeń z podłogi, ale również dywanów i mebli tapicerowanych. Umożliwi pracę w systemie na sucho i mokro, dzięki czemu możliwe jest mycie glazur, terakot oraz okien. Jedno urządzenie, które pomaga zadbać o porządek w całym domu.

 3. Bosch AquaWash&Clean ProPower BWD421POW

  Bosch AquaWash&Clean ProPower BWD421POW

  Wielofunkcyjny odkurzacz wodny, którego funkcje sprawiają, że stosowany może być do wielu zadań. Pomaga utrzymać dom w czystości. Daje możliwość odkurzacza, a co więcej pomaga usuwać plamy na dywanie i tapicerce. Filtr wodny nawilża i odświeża powietrze. Urządzenie może działać w dwóch trybach: workowym lub na filtrze wodnym.

Odkurzacze wodne polecane są dla osób z alergiami. Pomagają dokładnie oczyścić powietrze w domu z kurzu i bakterii. Warto zdecydować się na takie urządzenie, jeśli w domu pojawią się dzieci, by zadbać o jakość i nawilżenie powietrza.