Odkurzacz ręczny to niewielkich rozmiarów odkurzacz, który trzymany jest w czasie pracy w dłoni. Urządzenia tego typu są lekkie i mobilne. Służą do usuwania zanieczyszczeń z raczej niewielkich i trudno dostępnych powierzchni. Nie są alternatywą dla standardowego odkurzacza, ale raczej jego uzupełnieniem. Świetnie sprawdzają się np. przy odkurzaniu samochodu. Do wyboru są w tym przypadku modele przewodowe i bezprzewodowe.

Ranking: Najlepszy odkurzacz ręczny

 1. Odkurzacz ręczny Hoover Ultra Vortex MBC500UV 011

  Odkurzacz ręczny Hoover Ultra Vortex MBC500UV 011

  Wysokiej jakości odkurzacz ręczny, który skutecznie usuwa z różnego rodzaju powierzchni alergeny, roztocza czy kurz. Jest tym samym idealny dla alergików. Nie stanowi przy tym zagrożenia nawet dla delikatniejszych tkanin. Urządzenie posiada aż trzy tryby głębokiego czyszczenia – próżniowy, trzepania materiału i oświetlania lampą UV. To model przewodowy z 5-metrowym kablem.

 2. Odkurzacz Philips MiniVac FC6141/01

  Odkurzacz Philips MiniVac FC6141/01

  Nowoczesny odkurzacz ręczny z dwustopniowym cyklonicznym nadmuchem i aerodynamiczną nakładką. Oferuje dużą moc ssana i skuteczność sprzątania. Pierwszy filtr zatrzymuje większość zanieczyszczeń, a drugi wyłapuje najmniejsze cząsteczki. Urządzenie świetnie sprawdza się w trudno dostępnych miejscach. Jest nieocenione podczas odkurzania samochodu – posiada zasilacz samochodowy.

 3. Bosch Move BHN14090

  Bosch Move BHN14090

  Poręczny i wygodny w użytkowaniu odkurzacz ręczny z dodatkową ssawką szczelinową. Jest nieoceniony przy sprzątaniu niewielkich powierzchni. Skuteczność odkurzania zapewnia w tym przypadku system High Airflow. Filtr wykonany jest z materiału, który bez obaw można umyć pod bieżącą wodą. Urządzenie posiada wskaźnik ładowania – zasilane jest akumulatorowo. Producent udziela na niego dwuletniej gwarancji.

 4. Odkurzacz ręczny Electrolux zB5112 Rapido

  Odkurzacz ręczny Electrolux zB5112 Rapido

  Innowacyjny bezprzewodowy odkurzacz ręczny z kołkami. Nie obciąża zbytnio nadgarstków i jest bezpieczny dla mebli. Urządzenie jest funkcjonalne, praktyczne i zarazem estetycznie wykonanie. Wykorzystuje zaawansowaną aerodynamikę i dlatego jest tak skuteczne w odkurzaniu. Posiada niebieski wskaźnik świetlny informujący o stanie naładowania urządzenia.

 5. Odkurzacz Black & Decker Flexi PD1200AV-XK

  Odkurzacz Black & Decker Flexi PD1200AV-XK

  Lekki odkurzacz ręczny z dość długim wężem. Posiada długą końcówkę szczelinową i świetnie nadaje się do odkurzania samochodu. To urządzenie bardzo funkcjonalne, bo sprawdza się świetnie także w trudno dostępnych miejscach. Nowoczesny system odwirowywania kurzu Cyclonic sprawia, że filtr przez długi czas pozostaje czysty. Całość uzupełnia przezroczysty pojemnik na kurz.

Jaki odkurzacz ręczny kupić?

Odkurzacz ręczny przydaje się przy wielu okazjach. Przy jego zakupie warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Spore znaczenie ma czas działania urządzenia przy pełnym naładowaniu. Jest to najczęściej od 5 do 30 minut. Inną kwestią jest czas ładowania. Nie powinien być on zbyt długi. W kwestii mocy warto postawić na model dość silny, aby skutecznie odkurzał fotele, dywany czy samochody. Oczywiście pod tym względem odkurzacz ręczny nigdy nie dorówna modelowi stacjonarnemu.

Z całą pewnością w przypadku odkurzaczy ręcznych duże znaczenie ma waga urządzenia. Są one w czasie pracy trzymane w ręce, a więc nie mogą być ciężkie. To czyniłoby proces odkurzania mało komfortowym. W praktyce najlepiej sprawdzają się urządzenia, które nie ważą więcej niż 2,5 kg. Odkurzacze ręczne zasilane są przy tym nie tylko bezprzewodowo, ale i przewodowo. W tej sytuacji lepiej postawić na model z nieco dłuższym kablem, który pozwoli na komfortową pracę.

Ceny ręcznych odkurzaczy

Odkurzacz ręczny nie jest w stanie zastąpić standardowego odkurzacza, ale stanowi jego dobre uzupełnienie. Cena takiego urządzenia zależy od funkcjonalności, mocy i czasu pracy po pełnym naładowaniu. Im lepsze parametry, tym wyższa jest oczywiście cena. Za dobrej jakości odkurzacz ręczny zapłacić trzeba na ogół od 200 do 400 złotych. Są jednak i urządzenia tańsze czy nieco droższe. Nie zawsze jednak opłaca się zbytnio oszczędzać. Tani odkurzacz może być bowiem w praktyce mało skuteczny i niezbyt wydajny.