Stacja pogodowa to niewielkich rozmiarów urządzenie elektroniczne, które sprawdza pogodę panującą na zewnątrz. Mierzy temperaturę powietrza, jego wilgotność czy ciśnienie atmosferyczne. Informuje czy dzień jest słoneczny, a może spodziewać należy się opadów deszczu. Bardziej rozbudowane stacje pogodowe podają informację na temat prędkości wiatru czy mierzą promieniowanie ultrafioletowe. Takie urządzenie może znaleźć się w każdym domu czy mieszkaniu.

Ranking: Najlepsza stacja pogodowa

 1. Stacja pogodowa Hyundai WS 2244 B

  Stacja pogodowa Hyundai WS 2244 B

  Wysokiej jakości stacja pogodowa w eleganckim, czarnym kolorze. Mierzy temperaturę zewnętrzną w zakresie od -20 do 50 stopni Celsjusza i temperaturę wewnętrzną w zakresie od -10 do 50 stopni Celsjusza. Posiada alarm temperatury zewnętrznej i informuje o aktualnej pogodzie za pomocą odpowiedniej animacji. Urządzenie wyposażone jest dodatkowo w kalendarz, budzik i wyświetlacz LCD.

 2. Stacja Emos E0042

  Stacja Emos E0042

  Nowoczesna stacja pogodowa wyświetlająca temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną. Posiada termometr z czujnikiem bezprzewodowym o zasięgu aż 100 metrów. Mierzy temperaturę zewnętrzną w zakresie od -40 do 60 stopni Celsjusza i temperaturę wewnętrzną w zakresie od 0 do 60 stopni Celsjusza. To urządzenie zasilane bateriami AAA, które w razie potrzeby można także powiesić na ścianie.

 3. Hyundai WS 2303

  Hyundai WS 2303

  Efektowna wizualnie stacja pogodowa, która mierzy temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną oraz wilgoć powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku. Pokazuje przy okazji aktualną datę, wyświetla kalendarz czy fazy księżyca. Urządzenie wyposażone jest również w budzik i funkcję SNOOZE. Jego atutem jest kolorowy wyświetlacz LED z regulowaną intensywnością podświetlenia. Czas sterowany jest sygnałem radiowym.

 4. Stacja pogodowa Beurer HM 16

  Stacja pogodowa Beurer HM 16

  Niewielka stacja pogodowa, która pełni funkcję higrometru oraz termometru. Sprawdzi się świetnie w niejednym gospodarstwie domowym. Posiada praktyczną podstawkę, ale można ją także powiesić na ścianie. Za sprawą buziek wyświetlanych na wyświetlaczu można szybko sprawdzić aktualną wilgotność powietrza. Urządzenie mierzy temperaturę w zakresie od 0 do 50 stopni Celsjusza.

 5. Stacja GreenBlue DCF VA GB151

  Stacja GreenBlue DCF VA GB151

  Funkcjonalna stacja pogodowa z wyświetlaczem LCD wysokiej jakości. Posiada bezprzewodowy czujnik temperatury zewnętrznej z zasięgiem aż 60 metrów. Wyświetlacz oferuje aż 9 kolorów podświetlenia i jest dobrze widoczny ze sporej odległości. Port USB pozwala na ładowanie urządzeń mobilnych. Stacja wyposażona jest też w funkcję drzemki. Producent udziela na nią dwuletniej gwarancji.

Jaką stację pogody kupić?

Przy zakupie stacji pogodowej warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Podstawa to oczywiście zakres temperatury, który obejmuje dane urządzenie i ewentualny błąd wskazywanej temperatury. Im błąd pomiaru jest mniejszy, tym lepiej. Spore znaczenie ma także wyświetlacz, który powinien być czytelny i podświetlany. To element istotny, zwłaszcza wieczorem czy rano. Są modele na rynku, które posiadają nowoczesne wyświetlacze kolorowe. Inną ważną kwestią jest zasilanie. Zazwyczaj stosowane są tutaj baterie AA. Rzadziej spotkać się można ze stacjami zasilanymi energią słoneczną.

Nowsze stacje pogodowy coraz częściej oferują zapis zmierzonych parametrów. Pozwala to na ich analizę czy stworzenie odpowiednich wykresów. Są urządzenia, które w celu analizy podłączyć można do komputera. Przy wyborze stacji należy jeszcze sprawdzić, w jaki sposób łączy się ona z czujnikiem – przewodowo lub bezprzewodowo. Jeśli stację z czujnikiem łączy kabel jest to spore ograniczenie. Lepszym wyborem są więc stacje pogodowe bezprzewodowe.

Ceny stacji pogodowych

Sporo w tym przypadku zależy od funkcji, które oferuje dana stacja pogodowa. Najtańsze urządzenia zakupić można już za kilkadziesiąt złotych, ale często nie są one wydajne i dokładne w działaniu. W praktyce za niezłą stację pogodową zapłacić trzeba minimum 50 złotych, chociaż są na rynku urządzenia znacznie droższe. Najnowocześniejsze modele kosztujące kilkaset złotych posiadają np. dodatkowe czujniki do pomiaru wiatru. Nie wszyscy jednak mają aż tak duże potrzeby.