Jak urządzić taras w bloku? Okazuje się, że na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Sporo zależy bowiem od lokalizacji tarasu i jego wielkości. Z drugiej strony pewne podstawy tworzenia aranżacji są podobne. Co więc warto na ten temat wiedzieć?

Taras w bloku – zalety i wady

Taras w bloku ma niewątpliwie sporo zalet. Przede wszystkim pozwala wypoczywać na świeżym powietrzu. Daje także spore możliwości aranżacyjne, w przeciwieństwie do małego na ogół balkonu. Można na nim ustawić meble wypoczynkowe czy zawiesić hamak. Nieoceniony jest przede wszystkim latem. Taras to także dodatkowe miejsce na przechowywanie tych rzeczy, które z różnych względów nie powinny stać w mieszkaniu. Są to np. rowery, suszaki na ubrania, mopy, miski itd. To spory problem, gdy nie posiada się własnej piwnicy. Taras urządzić można na wiele sposobów. Warto wydzielić w nim część rekreacyjną i tą przeznaczoną na przechowywanie różnego rodzaju przedmiotów. Taras to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich miłośników kwiatów i szeroko rozumianej roślinności. Na tarasie urządzić bowiem można naprawdę efektowny ogród. Taras stanowi też świetną przestrzeń do zabawy dla dzieci czy zwierząt.

Jednak tarasy mają i swoje wady. W Polsce wiele tarasów znajduje się na parterze, co sprawia, że spadają na nie różnego rodzaju zanieczyszczenia z pięter znajdujących się wyżej. Są to m.in. niedopałki papierosów. Dodatkowo tarasy wymagają regularnego czyszczenia. Trzeba usuwać z nich np. liście. Na kiepsko skonstruowanych tarasach osadza się niekiedy woda. W przypadku tarasów zlokalizowanych n parterze  sporym minusem jest ograniczona prywatność.

Jakie meble wybrać na taras w bloku?

Taras, który ma być miejscem wypoczynku, powinien być odpowiednio umeblowany. W tym przypadku trzeba zainwestować w meble przeznaczone do wykorzystania na zewnątrz. Muszą być one odporne na opady atmosferyczne, promieniowanie ultrafioletowe czy wysokie i niskie temperatury. Dobrze sprawdzają się meble technorattanowe i te wykonane z tworzyw sztucznych. Dużą popularnością cieszą się ponadto meble drewniane i metalowe. Nie trzeba ich chować przed deszczem.

W przypadku kolorystyki mebli, warto wziąć pod uwagę otoczenie i wykończenie całego budynku. Całość powinna prezentować się harmonijnie. Można natomiast nieco poszaleć w kwestii dodatków czy oświetlenia. Ściany białe czy beżowe pasują do większości mebli, ale gdy są bardziej jaskrawe, trzeba zachować pewną ostrożność. Dużą popularnością cieszą się generalnie zestawy ogrodowe stołowe, ale wiele osób stawia na klasyczne komplety wypoczynkowe. Funkcjonalnymi dodatkami są skrzynie ogrodowe czy pufy. Do opalania służą natomiast wygodne leżaki. Coraz częściej spotkać się można także z hamakami.

Zadaszenie na taras – aluminiowe czy markiza?

Niezadaszony taras warto oczywiście odpowiednio osłonić przed deszczem, wiatrem czy silnym słońcem. Bardzo popularnym rozwiązaniem od kilku lat są markizy, które można dopasować w zasadzie do każdego tarasu. Chronią one skutecznie przed słońcem czy opadami atmosferycznymi. Nie sprawiają większych problemów w montażu. Mocuje się je do ścian, balkonów lub krokwi dachowych. Składają się z konstrukcji aluminiowej, rury nawojowe, belki mocującej, a także składanych ramion i materiału. Wyróżnia się tutaj markizy w pełnej kasecie, półkasecie lub bez kasety. Dodatkowo markizę wyposażyć można w oświetlenie ledowe, napromienniki ciepła czy czujniki wiatru.

Dużą popularnością cieszą się też zadaszenia nowoczesne, aluminiowe, które dopasować można do swoich potrzeb. Są one robione na wymiar i dopasowywane stylistycznie do danego budynku. Niektóre modele mają formę zwijanych zadaszeń elektrycznych lub ręcznych. W razie potrzeby można je rozbudować o elementy dodatkowe np. zintegrowane oświetlenie ledowe lub halogenowe czy ekrany wiatrowe.

Czym wyłożyć podłogę na tarasie?

Wygląd tarasu i jego użytkowanie zależy w dużej mierze od zastosowanego w tym przypadku materiału podłogowego. Możliwości tutaj są naprawdę spore. Bardzo dużą popularnością cieszy się naturalne drewno, które dodaje aranżacji ciepła. Do wyboru są deski tarasowe, deski kompozytowe i płytki tarasowe. Deski kompozytowe zawierają dodatki polietylenowe, dzięki temu są bardzo wytrzymałe. Układa się je na legarach. Spore znaczenie ma gatunek zastosowanego drewna. Często w przypadku tarasów stawia się na drewno egzotyczne, które jest bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Rzadziej stosuje się na tarasie kamień. To materiał zimniejszy, ale także wytrzymały. Dużą popularnością cieszy się kamień łupany mający dość nieregularną formę. Kamienne podłoże jest trwałe i świetnie prezentuje się przez lata. Dodatkowo wciąż na tarasach układa się płytki ceramiczne, które muszą być odporne na działanie czynników zewnętrznych. Warto postawić na takie, które będą również łatwe do utrzymania w czystości. Wybór wzorów i kolorów jest w tym przypadku naprawdę bardzo szeroki.

Ogród na tarasie w bloku

Nawet na stosunkowo niewielkim tarasie w bloku urządzić można efektowny ogródek. Przy jego urządzaniu trzeba jedynie wziąć pod uwagę to z jakiej strony i jak długo świeci słońce oraz to, czy taras jest narażony na silne podmuchy wiatru. Warto też zastanowić się nad możliwościami dbania o rośliny. Latem trzeba je podlewać, a niekiedy i spryskiwać każdego dnia. Jeśli takiej możliwości nie ma, trzeba postawić na gatunki bardziej wytrzymałe.

Na tarasie można stworzyć efektowny ogródek kwiatowy. Wystarczy zakupić odpowiednie donice, najlepiej pasujące do całej aranżacji i poustawiać je w wybranych miejscach, a potem zasadzić w nich rośliny. Na tarasie świetnie rosną m.in. begonie, róże, bratki, petunie, surfinie, fuksje czy aksamitki. Postawić można także na bluszcze, trawy czy drzewka ozdobne. Wiele osób na tarasie sadzi zioła, które potem można wykorzystać w kuchni w czasie gotowania – bazylię, rozmaryn, pietruszkę itd. Są śmiałkowie, którzy w bloku uprawiają także i  inne warzywa np. pomidorki koktajlowe, papryczki czy owoce np. truskawki i poziomki.