Pochłaniacze wilgoci cieszą się coraz większą popularnością. Problem nadmiernej wilgoci w domu dotyczy bowiem coraz większej liczby osób. Dotyczy to przede wszystkim okresu jesienno-zimowego. Dlatego też warto zakupić pochłaniacz wilgoci, aby móc skutecznie walczyć z nadmierną wilgocią, tak aby na ścianach nie tworzyła się szkodliwa dla zdrowia pleśń. Jaki zatem pochłaniacz wilgoci wybrać dla siebie? Co trzeba w tym przypadku wziąć pod uwagę?

Czym jest i jak działa pochłaniacz wilgoci?

Pochłaniacz wilgoci to urządzenie, które składa się ze zbiornika oraz z wkładu absorbującego w postaci kryształków lub tabletek. Takie wkłady, w zależności od ich wielkości czy poziomu wilgoci w pomieszczeniu, starczają na kilka tygodni lub miesięcy. Z czasem taki wkład ulega rozpuszczeniu, a w zbiorniku gromadzi się wilgoć w formie wody. Po zużyciu wkładu, należy zamontować nowy. Dodatkowo na rynku dostępne są pochłaniacze elektryczne, które działają w sposób automatyczny. Pochłaniają one nadmiar wilgoci, nie doprowadzając do przesuszenia się powietrza. Stawiane są w odległości co najmniej 10 cm od ściany. Wówczas w pomieszczeniu odbywa się właściwa cyrkulacja powietrza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pochłaniacza do wilgoci?

W praktyce spore znaczenie ma przede wszystkim zasięg działania urządzenia. Modele z wkładem w formie tabletek są odpowiednie raczej do niewielkich wnętrz. W przypadku dużych pomieszczeń trzeba już postawić na modele elektryczny. Przed zakupem należy jednak sprawdzić, do jakiej wielkości wnętrz działa on prawidłowo. Liczy jest także czas działania pochłaniaczy. Jest to nawet kilka tygodni. Dla właścicieli urządzeń elektrycznych znaczenie ma ponadto zużycie energii elektrycznej. Warto też sprawdzić cechy dodatkowe. Elektryczne pochłaniacze wilgoci mają w tym zakresie naprawdę wiele do zaoferowania. Podstawą stają się już zabezpieczenia np. przed rozlaniem wody czy powstawaniem przepięć.

Pochłaniacz wilgoci powinno dobrać się odpowiednio do miejsca, w którym ma się on znajdować. Elektryczne modele są najlepsze w przypadku większych pomieszczeń, łazienek, piwnic. Dobrze jest przed zakupem sprawdzić, w jakim zakresie temperaturowym dane urządzenie działa. Na ogół jest to od 5 do 35 stopni Celsjusza. Jednak i tak każdy pochłaniacz najlepiej działa w określonej temperaturze. Istotny jest ponadto przepływ powietrza podawany w m3/h. Od wielkości pomieszczenia zależy także wielkość zbiornika na wodę, który jest potrzebny. Dla niektórych osób spore znaczenie może mieć wielkość pochłaniacza i jego kompaktowość. Dużą popularnością cieszą się modele niewielkie, które postawić można na półce czy komodzie. Jednak w dużych pomieszczeniach trzeba postawić niestety na urządzenie większe.

Nowoczesne pochłaniacze elektryczne wyposażone są coraz częściej w szereg funkcji dodatkowych. Najpopularniejsze z nich to:

 • termometr – pozwala ustalić temperaturę panującą aktualnie w pomieszczeniu,
 • jonizator – reguluje proporcje jonów w powietrzu i zapewnia tym samym ich równowagę,
 • higrometr – odczytuje poziom wilgotności powietrza. Tym samym pozwala sprawdzić działanie urządzenia. Daje szansę na ewentualną zmianę parametrów,
 • higrostat – w sposób automatyczny reguluje wilgotność powietrza w pomieszczeniu. W tym przypadku stosuje się zarówno higrostaty mechaniczne, jak i bardziej precyzyjne, które posiadają wyświetlacz. Umożliwiają one zaprogramowanie urządzenia na daną wilgotność – tzw. humidistat.

Generalnie zdecydowana większość pochłaniaczy wilgoci pachnie neutralnie, ale na rynku dostępne są także modele, które generują konkretny zapach. To ciekawa funkcjonalność dodatkowa. Warto postawić na model wykonany z wysokiej jakości materiałów o znacznej wytrzymałości. Urządzenia bardzo tanie niestety szybko ulegają zniszczeniu.

Pochłaniacz wilgoci z wkładem w postaci tabletek

Pochłaniacze wilgoci z wkładem w formie tabletek są bardzo popularne. Są one tańsze niż urządzenia elektryczne, a dodatkowo mają wyjątkowo kompaktową formę. Posiadają one komfortowe opakowanie zewnętrzne, do którego wkłada się tabletkę pochłaniającą wilgoć. Składa się ona na ogół z kryształków soli np. chlorków wapnia czy chlorków sodu. Wkład absorbuje wilgoć, a w pojemniku zbiera się woda, którą należy usunąć. Tego typu pochłaniacze działają tak długo, jak w powietrzu znajduje się wilgoć. Wkłady są wymienne. Jedna standardowa tabletka wystarcza na czas od około 14 dni w przypadku łazienek to nawet 3 miesięcy. W sprzedaży znaleźć można jednak również pochłaniacze o wkładach kilogramowych, które wymienia się co kilka miesięcy. Są one dobrym wyborem do łazienki lub garażu.

Pojemnik z takim pochłaniaczem wilgoci powinien być otwarty, ewentualnie perforowany. Powietrze musi mieć bowiem kontakt z absorbentem. Pochłaniacze tego typu bywają naprawdę efektowne. Pełnić mogą dodatkowo funkcję dekoracyjną. Ustawić je więc można na półce, komodzie czy blacie kuchennym.

Pochłaniacz wilgoci elektryczny

Elektryczne pochłaniacze wilgoci są zdecydowanie najbardziej zaawansowane i zarazem najskuteczniejsze. Ich podstawową zaletą jest możliwość automatycznego sprawdzania stanu wilgotności w danym pomieszczeniu. Tym samym taki pochłaniacz pochłania tylko nadmiar wilgoci i nie przesusza powietrza. Dodatkowo modele elektryczne posiadają szereg funkcji dodatkowych, co pozwala na ich dopasowanie do własnych potrzeb. Są najlepszym wyborem do większych pomieszczeń o powierzchni minimum 10 metrów kwadratowych.

Pochłaniacze wilgoci elektryczne miewają panel sterowania, który pozwala na ustawienie różnej aktywności ich pracy itd. Są też pochłaniacze z wężem, który regularne odprowadza skropliny do odpływu kanalizacyjnego czy na zewnątrz budynku. W warunkach domowych sprawdzają się modele o wydajności 5-20 litrów na dobę. Jeśli urządzenie ma pracować przez cały czas, warto sprawdzić głośność jego pracy. Emisja hałasu na poziomie do 40 dB uznawana jest za normalną, są jednak i modele znacznie głośniejsze. Te mogą już przeszkadzać w pracy czy odpoczynku.

Ranking najlepszych pochłaniaczy wilgoci

 1. Metylan Pochłaniacz Wilgoci Uniwersalny

  Metylan Pochłaniacz Wilgoci Uniwersalny

 2. Pochłaniacz wilgoci Pingi i-Dry XL

  Pochłaniacz wilgoci Pingi i-Dry XL

 3. Hg Pochłaniacz Wilgoci

  Hg Pochłaniacz Wilgoci