Wybór lampy podłogowej wcale nie jest zadaniem łatwym. Tymczasem za sprawą odpowiednio dobranej lampy podłogowej można stworzyć ciekawą aranżację i wprowadzić do wnętrza określony nastrój. Za sprawą dobrego oświetlenia pomieszczenie zyskuje efektowny wygląd i staje się bardziej przytulne. Jak zatem wybrać odpowiednią do danego wnętrza lampę podłogową? Co w tym przypadku ma kluczowe znaczenie? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Lampa podłogowa – funkcje

Lampy stojące nie wymagają żadnego montażu. Wystarczy ustawić je niedaleko gniazdka elektrycznego i podłączyć do prądu. To ich spory atut. Takie oświetlenie można bowiem łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Dodatkowo lampę zawsze można postawić tam, gdzie aktualnie zachodzi potrzeba doświetlenia wnętrza. Lampy stojące stanowią świetnie uzupełnienie głównego światła i to w różnych pomieszczeniach.

W sypialni taka lampa stać może nieopodal łóżka. Wprowadza wówczas do wnętrza nastrojowe oświetlenie idealne do czytania czy zasypiania. W salonie lampa stojąca na ogół pełni funkcję lampy do czytania i znajduje się obok kanapy. Sprzyja relaksowi. Postawić ją jednak równie dobrze można w kącie, co sprawia, że w pomieszczeniu nie ma żadnej przestrzeni nieoświetlonej. Lampy stojące wykorzystywane są również w biurach i gabinetach. Stanowią uzupełnienie całego wystroju i nadają wnętrzu nieco klimatyczności. Lampę stojącą zastosować można z powodzeniem także w pokoju dziecka lub nastolatka.

Najczęściej jednak lampy stojące spotkać można w salonie. Sprzyjają one relaksowi, ale przydają się również w czasie wykonywania codziennych czynności. Przychodzą z pomocą w czasie czytania, grania w gry planszowe czy oglądania telewizji. Dają dodatkowe światło potrzebne do wypełnienia dokumentów itd.

Rodzaje lamp podłogowych

Dobrze dobrane oświetlenie sprawia, że dane wnętrze prezentuje się efektowniej i jest bardziej klimatyczne. Kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiednich lamp, które stworzą ciekawą aranżację, a przy okazji będą sprzyjać pracy lub relaksowi. Producenci oferują coraz więcej ciekawych lamp podłogowych. Są one nie tylko estetycznie wykonane, ale i funkcjonalne. Jakie rodzaje lamp podłogowych można wyróżnić?

Przede wszystkim lampy podłogowe utrzymane są w różnorodnej stylistyce. Dzięki temu nikt nie powinien mieć problemu z wyborem odpowiedniego dla siebie modelu. Ciekawym rozwiązaniem są lampy połączone ze stolikiem, gazetnikiem czy niewielką półką. Wyróżniają się one ogromną funkcjonalnością i użytecznością. Sprawiają, że zawsze pod ręką można mieć kubek z kawą, gazetę czy czytaną właśnie książkę. Do wyboru są lampy stojące w wersji statycznej i te z regulowanym ramieniem. Te drugie łatwo można dopasować do swoich potrzeb. Poszczególne modele różnić się mogą ilością posiadanych punktów świetlnych czy przepuszczalnością światła. Ciekawym rozwiązaniem są zawsze lampy stojące bezprzewodowe i te dotykowe. Sprawdzają się one świetnie nie tylko w nowoczesnych domach.

Jaka lampa podłogowa do jakiego wnętrza

Wprawdzie lampy podłogowe są dość uniwersalne, ale i tak warto wybrać konkretny model mając na uwagę przeznaczenie i wygląd danego wnętrza. Inna lampa sprawdzi się w pomieszczeniu dla dziecka czy nastolatka, a inna w biurze czy salonie. W przypadku lamp podłogowych do czytania najlepszym rozwiązaniem są lampy białe i ledowe. Sprawdzają się one też w biurze, gdzie trzeba skupić się na wykonywanych obowiązkach. Dla dzieci najlepszym wyborem są modele kolorowe, przykuwające wzrok. Dobrze, gdy taka lampa dodatkowo posiada regulację natężenia światła. Wówczas, gdy maluch nie lubi spać w całkowitej ciemności, można włączyć mu delikatne światło. Lampy podłogowe ze ściemniaczem są zresztą bardzo popularne od jakiegoś czasu. W zależności od wystroju wnętrza, postawić można na lampę białą, czarną, zieloną, złotą, czerwoną itd. Do wnętrz utrzymanych w modnej stylistyce loft przeznaczone są lampy w reflektory, które dodatkowo podkreślają surowość wystroju.

Na co zwrócić uwagę wybierając lampę podłogową?

Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku z całą pewnością wielkość. Lampy z dużym kloszem czy sporych rozmiarów, wygiętym stelażem nie są odpowiednie do mniejszych pomieszczeń. Warto zresztą zwrócić uwagę nie tylko na powierzchnię wnętrza, ale i jego wysokość. Gdy sufit jest wysoki, a pokój duży, można postawić nawet na dwie czy trzy lampy podłogowe.

Dość istotna jest nie tylko ilość żarówek, ale i również ich moc. Jeśli w lampie podłogowej znajdują się silne żarówki, efekt końcowy może nie być zbyt pozytywny. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem są żarówki o mniejszej mocy, które doświetlają tylko niewielką część przestrzeni, wprowadzając do wnętrza nieco przytulności.

Innym istotnym elementem jest materiał, z którego wykonany jest stelaż lampy podłogowej. Od jakiegoś czasu do łask wracają lampy drewniane, które nigdy nie wyjdą z mody. Są one solidne, efektowne i wytrzymałe zarazem. Wraz z upływem czasu jedynie zyskują. Zawsze dobrze sprawdza  się również metal. Proste konstrukcje są w trendach od dawna. Nietypowe kształty z biegiem lat się nudzą, ale są osoby, które preferują takie nieoczywiste rozwiązania.

Warto też nieco czasu poświęcić kloszowi, jego wielkości, kolorystyce czy formie. Powinien on pasować do wystroju danego wnętrza lub być do niego wprowadzony na zasadzie kontrastu. Gdy pokój jest utrzymany w dość intensywnej kolorystyce, wypełnia go wiele mebli i dodatków, można postawić na prostą lampę, która nie będzie wyróżniać się. Jednak równie dobrze do spokojnego wnętrza można dobrać bardziej efektowną lampę podłogową np. utrzymaną w intensywnej kolorystyce, która ożywi całą aranżację. Generalnie jednak duże  klosze pasują do dużych pomieszczeń. Z kolei sama kolorystyka abażuru ma znaczenie z punktu widzenia intensywności światła. Im klosz jest jaśniejszy, tym oczywiście więcej światła przepuszcza. Klosze ciemne przepuszczają światła o wiele mniej niż jasne.

Najczęściej kupowane lampy podłogowe

  1. Jupiter Zeus I 627

    Jupiter Zeus I 627

  2. Lampa podłogowa Cleoni Atego 10 Symetryczna

  3. Lampa Lemir Vitrus

    Lampa Lemir Vitrus