Wydłużające się ciepłe i upalne dni skłaniają do częstszego otwierania okien i drzwi. Ma to na celu poprawić cyrkulację wewnątrz pomieszczeń. Niestety uchylone okna często traktowane są przez owady jako zaproszenie. Chyba każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak uciążliwe mogą być komary, pająki i inne owady, które nie tylko przerażają, ale gryzą i powodują swędzenie i zaczerwienienie skóry. Na rynku dostępnych jest wiele środków przeciw owadom, ale nie zawsze są one skuteczne, a co więcej mogą powodować alergię. Bezpieczniejszym, pewniejszym i z pewnością skuteczniejszym sposobem na ochronę przed insektami są moskitiery na okna i drzwi. Dlaczego i jak je wybrać do swojego domu?

Jak skutecznie chronić się przed owadami?

Latem i wiosną owady mogą być częstymi gośćmi w naszych domach. Muchy, pająki, komary – to najczęściej wpraszający się niechciani lokatorzy, których każdy chce się jak najszybciej pozbyć. Istnieje wiele domowych sposobów na walkę z owadami. Niektóre owady nie przepadają za silnymi zapachami, takimi jak czosnek, mięta, lawenda, czy cytrusy. Niestety trzeba często odświeżać zapachy, by były one skuteczne. Lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem są moskitiery w oknach. Ich zaletą jest to, że są one bardzo łatwe w montażu, a nie uszkadzają struktury okna i ram.

Dlaczego warto wybrać moskitierę na drzwi balkonowe?

Moskitiery okienne to najwyższej jakości zabezpieczenie przed owadami. Ich zaletą jest to, że skurcznie powstrzymują owady przed dostaniem się do domu. Dzięki temu pomagają ochronić Ciebie i całą rodzinę przed ukąszeniami insektów. Dodatkowo ich stosowanie sprawia, że domownicy mogą cieszyć się spokojnym snem, ponieważ nie zostanie on przerwany dźwiękami jakie wydają z siebie owady podczas latania. Otwieranie okien latem i wiosną jest bardzo ważne, ponieważ dba o prawidłową cyrkulację powietrza. Nocą warto uchylać okna, ponieważ do wnętrza domu wpływa chłodniejsze powietrze, które korzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie. Moskitiery na okno balkonowe sprawiają, że już nigdy więcej nie będziesz musiał powstrzymywać się od otwierania okien zarówno za dnia, jak i w nocy. Kolejnym aspektem, który przemawia na ich korzyść, jest to, że są one bardzo łatwe w montażu i demontażu.

Rodzaje moskitier

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów moskitier. Szeroki wybór sprawia, że dla wielu osób wybór tej najlepszej może być problematyczny. Jakie są rodzaje moskitier na okno balkonowe?

 • Moskitiery tradycyjne – to najtańszy model dostępny na rynku, który nie jest praktyczny. Siatka zawinięta jest w rolkę, którą należy przyciąć do rozmiarów okna. Boki siatki należy przykleić na taśmę tekstylną lub dwustronną. Niestety nie jest to trwałe rozwiązanie, ponieważ tak zamontowana siatka szybko się odkleja. Dodatkowo jest to moskitiera nieruchoma, więc nie nadaje się do okien balkonowych.
 • Moskitiery ramkowe – najczęściej wykonuje się je na zamówienie, a siatka utrzymywana jest na profilu z aluminium lub z tworzyw sztucznych. Warto pamiętać, że w oknach balkonowych moskitiery ramkowe nie mogą być nieruchome. Najlepiej więc sprawdzają się modele na zawiasach stałych lub samozamykających. Tego typu ochrona przed owadami może być przykręcana na stałe lub montowana na magnes.
 • Moskitiery rolowane – to modele, które zamykane są w specjalnej kasecie, która montowana jest od zewnętrznej strony ościeżnicy. Ich zaletą jest to, że są bardzo wygodne w użytkowani. W dowolnej chwili można je zwinąć lub rozwinąć, a nie konieczne jest przy tym demontowanie moskitiery. Działają one jak rolety, dzięki czemu idealnie nadają się do okien balkonowych.
 • Moskitiery dla zwierząt – moskitiery mogą chronić nie tylko przed owadami, ale również dbają o to, by zwierzęta nie wychodziły z domu bez kontroli właściciela. Do domów, w których przebywają zwierzęta nie sprawdzą się moskitiery z siatki, ponieważ pazury kotów i psów z łatwością je zniszczą. Lepszym wyborem są moskitiery stalowe i aluminiowe. Niestety są one dostępne w znacznie wyższych cenach.

Na co zwrócić uwagę dobierając moskitierę do swoich drzwi balkonowych?

Zanim zdecydujesz się na kupienie moskitier, koniecznie zmierz okna, na których mają one zostać zamontowane. W celu zdjęcia wymiarów okna potrzebne jest zmierzenie aż trzech wartości:

 • Szerokość ramy okna.
 • Wysokość ramy okna.
 • Grubość profilu.

Podczas zbierania pomiarów warto skorzystać z profesjonalnych narzędzi, takich jak miara, linijka lub centymetr krawiecki. Jeśli decydujesz się na moskitiery na zamówienie, możesz poprosić firmę, która zajmie się zleceniem o zdjęcie wymiarów, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nie dojdzie do pomyłki. Warto również zwrócić uwagę na to z jakiego materiału wykonana jest moskitiera. Jeśli w domu są zwierzęta, to lepiej wybrać aluminiowe lub stalowe moskitiery. Jednak w oknach, do których pupile nie mają dostępu idealnie sprawdzą się tańsze moskitiery tradycyjne z siatki.

Najpopularniejsze modele moskitier na drzwi balkonowe

 1. Moskitiera na drzwi balkonowe Tesa Insect Stop Comfort

  Moskitiera na drzwi balkonowe Tesa Insect Stop Comfort

  To skuteczny sposób na ochronę przed owadami. Siatka z poliestru wyróżnia się wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Łatwa w montażu i demontażu. Nie uszkodzą okna. Model dostępny jest w kolorze czarnym i białym, dzięki czemu dopasować go można do swoich indywidualnych potrzeb i upodobań.

 2. Moskitiera Tesa Moskitiera na okno Standard

  Moskitiera Tesa Moskitiera na okno Standard

  Siatka pasuje do okien zwykłych i balkonowych. Pozwala na prawidłową i stabilną cyrkulację powietrza. Pozwala na ochronę domu przed owadami i insektami. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że może być prana i wielokrotnie używana. Dodatkowo jej montaż jest bardzo prosty i nie zajmuje dużo czasu.

 3. Moskitiera na drzwi balkonowe Tesa Moskitiera na okno z łatwym otwieraniem

  Moskitiera na drzwi balkonowe Tesa Moskitiera na okno z łatwym otwieraniem

  Moskitiera wykona z siatki z mocnego poliestru. Montaż na samoprzylepne rzepy. Skuteczna ochrona przed owadami i insektami. Łatwy demontaż, który nie powoduje uszkodzeń na oknach i ościeżnicach. Możliwość prania i wielokrotnego stosowania.