Obecnie na rynku dostępne są efektowne wizualnie, smukłe telewizory, które wyświetlają ostry i płynny obraz przepełniony żywymi kolorami i szczegółami. Nie są to jednak urządzenia idealne. Ich największym mankamentem na ogół jest dźwięk. Tymczasem odgrywa on niezwykle istotną rolę w czasie oglądania filmów, grania w gry czy słuchania muzyki. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup zewnętrznego systemu audio w formie głośników. Taki system kina domowego to tzw. soundbar.

Co to jest i jak działa soundbar?

Soundbar to urządzenie umieszczane na ogół pod telewizorem. Stanowi rodzaj głośnika, który jest łączony z telewizorem poprzez gniazdo HDMI lub wejścia optyczne. Posiada od 2 do nawet 12 głośników, które przy odpowiednim rozmieszczeniu, imitują dźwięk przestrzenny. Soundbar na ogół wykorzystuje standard 2.1 lub 2.0. Rzadziej spotkać się można z modelami obsługującymi system 3.1, 4.1, 51. czy 7.1. Tego typu urządzenia podpisane są nie tylko do telewizora, ale i komputera czy urządzeń mobilnych różnego rodzaju. Często odbywa się to poprzez moduł Bluetooth.

Wysokiej jakości soundbary oferują dźwięk naprawdę dobrej klasy, który zbliżony jest do efektów kinowych. Mają jednak i swoje ograniczenia. To świetne rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą inwestować w dużą ilość głośników lub nie mają na niej wystarczająco dużo miejsca.

Soundbar – zalety i wady

Zakup soundbara jest dobrym pomysłem, gdy w mieszkaniu lub domu nie ma odpowiedniej ilości miejsca dla standardowego kina domowego. Soundbary są urządzeniami tańszymi, a sprawdzają się naprawdę nieźle, zwłaszcza tam, gdzie każda ilość miejsca jest na wagę złota. Są to sprzęty, które wzmacniają niskie tony i poprawiają ogólną jakość dźwięku, ale nie dorównują pod tym względem zestawom kina domowego. Z drugiej strony w małych pokojach soundbary są naprawdę nieocenione.

W praktyce, im większe jest pomieszczenie, tym większa powinna być i moc soundbara. Czasami w skład zestawu wchodzi jeszcze subwoofer, za sprawą którego, jakość dźwięku poprawia się. Soundbary są dobrym rozwiązaniem dla mniej wymagających użytkowników. Ciekawie prezentują się modele wieszane na ścianie, a nie ustawiane pod telewizorem. Pozwalają one zaoszczędzić dodatkowe miejsce, a przy tym wyglądają naprawdę estetycznie. Na soundbary na ogół stawia się w małych domach jednorodzinnych, niewielkich mieszkaniach czy domkach letniskowych.,

Soundbar – jaki kupić, aby wybór był trafiony?

Dostępne na rynku soundbary różnią się od siebie wymiarami, sposobem działania czy możliwościami. Warto więc zakup dobrze przemyśleć. Na co zwrócić w tym przypadku szczególną uwagę?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dane urządzenie jest kompatybilne z dekoderami dźwięku w posiadanym telewizorze. Warto zwrócić uwagę na rodzaje gniazd, aby połączyć soundbar do urządzenia. Na ogół posiadają one porty USB i złącza HDMI, jak standardowe zestawy kina domowego. Innym istotnym parametrem jest ilość głośników wbudowanych w soundbar. Im jest ich więcej, tym lepszy efekt dźwiękowy można uzyskać. Gdy po kropce np.  3.1 znajduje się druga liczba, oznacza to, że urządzenie posiada także głośnik niskotonowy. Najtańsze są oczywiście modele 2.0. Posiadają one dwa głośniki bez subwoofera. Soundbary 2.1 mają już wspomniany głośnik niskotonowy, który gwarantuje dodatkową głębię. Bardziej rozbudowane urządzenia oferują pięć głośników i subwoofer – modele 5.1.

Spore znaczenie ma ponadto pasmo przenoszenia. Im większy jest zakres częstotliwości przenoszonych przez urządzenie, tym oczywiście lepiej. Podawane są tutaj na ogół dwa zakresy – dolny dla tonów niskich i górny dla tonów wysokich. Standardowo jest to 20- 20 000 Hz. Istotnym parametrem w przypadku soundbarów jest moc. Wyższa moc, co ciekawe, nie oznacza lepszej jakości dźwięków, ale informuje, ile ciepła są w stanie rozproszyć, aby nie ulec uszkodzeniu. Od mocy zależy też głośność emitowanego dźwięku. W praktyce podawana jest ona łącznie dla całego zestawu, co może być dość mylące.

Soundbary bywają wyposażone w dodatkowe elementy, który rozszerzają ich funkcjonalność i poprawiają możliwości. Warto oczywiście zwrócić na nie uwagę. Virtual surround sound odpowiada za dźwięki surround, a crystal amplifier plus pozwala na wytwarzanie czystego dźwięku. Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto korektor dźwięku czy możliwość regulowania tonów wysokich i niskich. Nowoczesne soundbary pozwalają na bezprzewodowe komunikowanie są z tabletem lub smartfonem. To znacznie ułatwia sterowanie sprzętem. Niekiedy istnieje możliwość odtwarzania za sprawą soundbara płyt DVD I CD. Niektóre modele posiadają też wbudowane radia.

Starsze soundbary łączy się z urządzeniami poprzez kabel. Coraz więcej urządzeń posiada jednak moduły WiFI czy Bluetooth. Standardowe modele mają formę panelu, który ułożyć należy w pobliżu telewizora. Jednak nowsze soundbary zawiesić można z powodzeniem na ścianie za sprawą specjalnych elementów montażowych.

Czy soundbar jest dla Ciebie?

Wiele osób zastanawiać może się, czy soundbar to dla nich urządzenie przydatne. Jednak w praktyce dobry soundbar może być naprawdę na wagę złota, podobnie jak zestaw kina domowego.

Przede wszystkim dzięki temu sprzętowi uzyskać można dźwięk o wiele lepszej jakości niż ten oferowany przez standardowe głośniki wbudowane w telewizor. Technologie takie jak Dolby Atmos, Dolby Digital czy Dolby Digital Plus pozwalają na uzyskiwanie naprawdę głębokiego dźwięku. Jednak trzeba pamiętać o tym, że soundbar wykorzystuje się nie tylko w czasie oglądania programów telewizyjnych. Lepsze rezultaty daje w przypadku oglądania nowych filmów, grania w gry komputerowe czy słuchania muzyki.

Tym samym soundbar to urządzenie, które sprawdza się w wielu sytuacjach. Pozwala wczuć się w atmosferę meczu, a dodatkowo zapewnia wyjątkowe efekty w czasie oglądania filmu czy grania w ulubioną grę. Sprawia, że piosenki brzmią lepiej niż do tej pory. Dlatego też urządzenia tego rodzaju cieszą się coraz większą popularnością.

Ranking najpopularniejszych soundbarów

  1. Soundbar Philips TAPB603/10 Czarny

    Soundbar Philips TAPB603/10 Czarny

  2. Soundbar Samsung HW-Q70R Czarny

    Soundbar Samsung HW-Q70R Czarny

  3. Creative Soundbar Stage 2.1 (51MF8360AA000)

    Creative Soundbar Stage 2.1 (51MF8360AA000)