Salon to pomieszczenie, w którym można się zrelaksować i odpocząć. Pełnić może funkcję reprezentacyjną lub stać się pokojem do rozrywki. Ze względu na to, że jest to jedno z najczęściej użytkowanych pomieszczeń w domach i mieszkaniach, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Jego zadaniem jest podkreślenie piękna pomieszczenia, a co więcej zadbanie o komfort domowników i gości. Lampy i żyrandole mogą pomóc w stworzeniu odpowiedniego klimatu, a także dbają o wzrok. Przekonaj się, jakie oświetlenie do salonu wybrać najlepiej, a także na co zwrócić uwagę w czasie zakupów?

Rodzaje oświetlenia w salonie

Istnieje wiele rodzajów oświetlenia do salonu. Jest to pomieszczenie, w którym powinno znajdować się klika źródeł światła, by w każdej sekcji stworzone były warunki dbające o wygodę i komfort. W zależności od wielkości pomieszczenia oraz potrzeb domowników w salonie może znaleźć się:

  • Oświetlenie sufitowe – to lampy i żyrandole sufitowe, które są głównym źródłem światła. Umieszcza się ją zazwyczaj w centralnym punkcie sufitu, dzięki czemu są w stanie równomiernie oświetlić cały pokój dzienny.
  • Kinkiety ścienne – rozwiązanie to spodoba się szczególnie osobom, które kochają styl modernistyczny i elegancki. Kinkiety ścienne to dodatkowe oświetlenie, które dodaje ciepła i zmienia nastrój w pomieszczeniu.
  • Lampy podłogowe – warto umieścić je przy sofie lub kanapie. To oświetlenie skupione w określonej przestrzeni. Doskonale nadaje się do czytania książek lub magazynów.

Jakie kolor światła wybrać?

Barwa światła ma wpływ na samopoczucie. Niektóre kolory oświetlenia mogą pobudzać i dodawać energii do działania, a inne wręcz przeciwnie – działać nurząco i powodować senność. Barwę światła mierzy się w Kelwinach. Każdy jest w stanie określić rodzaj i barwę oświetlenia gołym okiem. Zimne światło zabarwione jest niebieskim odcieniem. Działa ono pobudzająco i energetyzująco. Doskonale nadaje się do pomieszczeń, w których zależy nam na lepszym skupieniu i koncentracji. Ciepła barwa światła zabarwiona jest na żółto. Ma ona działanie odprężające i usypiające. Pojawia się więc pytanie, jaki kolor świtała wybrać do salonu? Najlepiej postawić na dwa rodzaje – ciepłe i zimne. Oświetlenie sufitowe powinno mieć zimną barwę, ponieważ włączane jest ono podczas największej aktywności. Ciepła barwa światła powinna być zastosowana w kinkietach ściennych i lampach podłogowych, które będą sprawiać, że umysł poczuje się odprężony i zrelaksowany.

Rodzaje kloszy i żyrandoli

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kloszy i żyrandoli do pokoju dziennego. Różnorodność i szeroki wybór sprawia, że z łatwością można wybrać do domu styl oświetlenia, który doskonale pasuje do aranżacji pomieszczenia. Najczęściej wybierane są żyrandole klasyczne, ponieważ bez problemu można je dopasować do innych elementów wyposażenia salonu, a jednocześnie są one w stanie dokładnie oświetlić pomieszczenie. Ogromną popularnością cieszą się szklane klosze, które zwrócone są do dołu lub w górę. Do salonu urządzonego w stylu nowoczesnym doskonale pasować będzie żyrandol metalowy lub szklany. Pięknie prezentować się będą klosze w geometrycznych kształtach, które mają nieregularne kształty.

Na co zwrócić uwagę wybierając lampy do swojego salonu?

Lampy do salonu pełnią funkcję ozdobną i praktyczną. Konieczne jest dobranie odpowiedniej lampy, która pasuje nie tylko do aranżacji wnętrz, ale co więcej będzie miała pozytywny wpływ na samopoczucie domowników. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie tego elementy wyposażenia?

Sprawdź, czy wybrany model oświetlenia jest funkcjonalny. W salonie powinny zostać umieszczone lampy wiszące, ponieważ oświetlają one całe pomieszczenie. Jednak nie można zapomnieć o mniejszych źródłach światła, które dbają o odpowiedni nastrój i atmosferę w pokoju dziennym. Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest wygląd lampy. Powinna być ona dopasowana do aranżacji wnętrz. Nie można zapomnieć o rozmiarze. Lampy nie mogą być za duże ponieważ będą działać przytłaczająco. Za małe lapy wiszące nie będą dokładnie oświetlać pomieszczenia. Liczy się również długość oświetlenia wiszącego. W przypadku niskich pomieszczeń  lepiej zastosować plafony lub oświetlenie wbudowane w sufit. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonane jest oświetlenie. Najmniejszą trwałością charakteryzują się lampy papierowe, które szybko się niszczą i brudzą, przez co konieczna jest ich częsta wymiana. Nieco lepiej wypadają lampy szklane i materiałowe, jednak najtrwalszym modelem jest oświetlenie metalowe. To materiał, który wyróżnia się odpornością na zabrudzenia, a także niekorzystne działanie czynników zewnętrznych i mechanicznych. Dzięki temu metalowe żyrandole i klosze będą służyć Ci przez wiele lat, a przez ten czas ich wygląd i jakość nie ulegną zmianie.

Najpopularniejsze rozwiązania oświetlenia w salonie

Istnieje wiele sposobów na dobranie oświetlenia do pokoju dziennego. Należy wziąć pod uwagę to, że zazwyczaj salon jest największym pomieszczeniem w domu, dlatego trzeba zastosować w nim różnego typu oświetlenia. Pokój wypoczynkowy powinien być podzielony na kilka sekcji. W każdej ze stref warto zastosować inny rodzaj oświetlenia. Jednym z najpopularniejszych modeli jest oświetlenie LED. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że zmniejsza zużycie energii, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska i zmniejsza rachunki za prąd. Obecnie dużą popularnością ciszą się lampy florystyczne i industrialne.

Przy wyborze oświetlenia warto zwrócić uwagę na to, czy widoczne jest źródło światła. Znacznie ciekawszym i estetycznym modelem są lampy, w których nie widać żarówki i pasków LED-owych. Nie można również zapomnieć o tym, że bez względu na to, jaki rodzaj oświetlenia wybierzesz, nie może zmuszać oczu do zbytniego wysiłku, czyli mrużenia.