Żarówki dekoracyjne to ozdobne źródła światła. Ich podstawowym zadaniem jest prezentować się stylowo i elegancko jednocześnie. Żarówki tego rodzaju dobrze wyglądają zamontowane w lampach z otwartym kloszem czy oprawach odkrytych. Wówczas emanują swoim unikalnym designem i to niezależnie od tego, czy światło jest włączone, czy nie. Żarówki dekoracyjne nie muszą jednak pełnić funkcji tylko i wyłącznie ozdobnej. Wiele modele skutecznie oświetla wnętrza. Co jeszcze warto na ich temat wiedzieć? Jakie żarówki dekoracyjne wybrać do swojego domu czy mieszkania?

Czym są żarówki dekoracyjne?

Czym w ogóle jest żarówka? To wynalazek składający się z żarnika, który produkuje światło. Ma on postać cienkiego drucika, który na skutek przepływającej przez niego energii elektrycznej żarzy się i świeci. Całość dopełnia szklana bańka wypełniona gazami obojętnymi. Za wynalazcę żarówki uważany jest Edison, który w praktyce jedynie udoskonalił wynalazek Josepha Swana. W XIX wiek wielu wynalazców pracowało nad żarówką. Swan opatentował swoje dzieło w roku 1860, ale jego żarówka świeciła słabo i krótko. Udoskonalił ją właśnie Edison, który grafitowy żarnik zastąpił wolframowym drucikiem. I to on powszechnie uznawany jest za wynalazcę pierwszej żarówki.

Żarówki dekoracyjne tworzone są na wzór klasycznej żarówki, którą wynalazł wspomniany Thomas Edison w roku 1879. Obecnie zyskały one bardzo dużą popularność. Wykonane ze szkła bańki o różnorodnych kształtach i kolorystyce, które wypełnione są włóknem wolframowym, prezentują się bardzo efektownie. W tym przypadku nie trzeba żadnego klosza, aby pełniły funkcję dekoracyjną. Jednak nowoczesne żarówki dekoracyjne pod względem zastosowanej technologii coraz częściej przypominają energooszczędne żarówki ledowe. Są niezwykle żywotne, a przy okazji nie zużywają dużej ilości energii elektrycznej. Mimo to nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

Żarówki dekoracyjne – zwykłe czy energooszczędne?

Nieprawdą jest to, że żarówki dekoracyjne są produktami o niskiej żywotności, które generują wysokie rachunki za energię elektryczną. Rzeczywiście pod względem wyglądu nawiązują one na ogół do pierwszych żarówek Thomasa Edisona, ale na tym podobieństwa się kończą. Jest wręcz odwrotnie – obecnie największą popularnością cieszą się żarówki dekoracyjne wykorzystujące do działania nowoczesną i energooszczędną technologię ledową. Potrafią one świecić bezproblemowo nawet przez kilkanaście tysięcy godzin. Są żywotne, wytrzymałe i energooszczędne zarazem. Ich użytkowanie jest dobrym wyborem dla tych osób, którym dobro środowiska naturalnego leży na sercu.

Mniej opłacalne pod względem ekonomicznym są żarówki dekoracyjne  z żarnikiem klasycznym, który wykonany jest z włókna węglowego. Dają one jasne światło wysokiej jakości, ale nie są to modele energooszczędne. Ich użytkownicy muszą się więc liczyć z wyższymi rachunkami za prąd niż w przypadku stosowania żarówek LED. Z drugiej strony, jeśli mają one pełnić funkcję stricte ozdobną i być uruchamiane rzadko, można sobie pozwolić także i na taki zakup.

Żarówki dekoracyjne – jaki rodzaj wybrać?

Obecnie żarówki dekoracyjne cieszą się dużą popularnością. Spotkać się można z nimi w stylowych, efektownych wnętrzach. Wykorzystywane są nie tylko w domach prywatnych, ale i hotelach, restauracjach, galeriach itd. Zwracają na siebie uwagę, nawet wtedy, gdy są wyłączone. Największym zainteresowaniem cieszą się przy tym dekoracyjne żarówki z gwintem E27 oraz gwintem E14. Pasują one do zdecydowanej większości opraw i lamp sprzedawanych obecnie na rynku. Doskonale prezentują się we wnętrzach skandynawskich, industrialnych czy loftowych.

W sklepach królują żarówki dekoracyjne z tradycyjnym żarnikiem wykonanym z włókna węglowego. Strumień świetlny emitowany z takiego rozgrzanego żarnika dysponuje dużą ilością światła. Żarówki tego rodzaju emitują światło o ciepłej barwie, która sprzyja relaksowi. W sprzedaży dostępne są one w wielu wariantach do wyboru. Mają różnorodne kształty i kolorystykę. Dużą popularnością cieszą się modele w kształcie kuli i rurki. Jednak takie żarówki z żarnikiem z włókna węglowego nie są energooszczędne. Pod tym względem lepiej wypadają dekoracyjne żarówki LED.

Żarówki Edisona LED są efektowne, dają jasne światło, a  przy tym są żywotne i energooszczędne. Posiadają one nowoczesną diodę Filament, która łączy w sobie atuty energooszczędnych diod elektroluminescencyjnych i zalety wyglądu klasycznej żarówki z żarnikiem. Takie żarówki dekoracyjne prezentują się efektownie, a przy tym nie generują wysokich rachunków za energię elektryczną. Obecnie cieszą się bardzo dużą popularnością. W sprzedaży dostępne są w szerokiej gamie kształtów i rozmiarów do wyboru. Nie da się ukryć, że żarówki ledowe Edisona są produktami trwałymi, które mogą świecić z powodzeniem kilkadziesiąt tysięcy godzin.

Jednak dekoracyjne żarówki LED to nie tylko żarówki z diodą Filament, które przypominają pod względem design klasyczną żarówkę Edisona. Ciekawie prezentują się także żarówki lustrzane. Działają one przy wyłączonym świetle na zasadzie lustra, ale pod żadnym pozorom nie oślepiają. Dużą popularnością na rynku od jakiegoś czasu cieszą się też żarówki ozdobne LED w stylu folkowym, które pokryte są kwiecistym wzorem ludowym. Oczywiście niektóre żarówki dekoracyjne pełnią funkcję tylko ozdobną. Mowa w tym przypadku o modelach o niewielkiej mocy, które mają raczej niewielką wydajność świetlną. Służą one do podświetlania dekoracyjnego. Stosowane są m.in. przy girlandach ogrodowych czy sznurach świetlnych.

Żarówki dekoracyjne mają różnorodne kształty i formy. Najczęściej jednak spotkać się można z dużymi żarówkami ozdobnymi w kształcie kuli, które nawiązują do stylistyki retro i vintage. Posiadają one sporych rozmiarów kosz, który pasuje do wielu lamp dekoracyjnych o zbliżonym kształcie. Zdecydowana większość żarówek ozdobnych posiada standardowy trzonek E27. Rzadziej stosuje się gwint mniejszy E14. Takie żarówki są mniejsze, ale nie mniej efektowne.

Ranking żarówek dekoracyjnych

  1. Polux Filament Dekoracyjna Led E27 G125 3,7W Ciepła 304544

    Polux Filament Dekoracyjna Led E27 G125 3,7W Ciepła 304544

  2. Żarówka Sanico Dekoracyjna Led Filament G125 E27 8W 308597

    Żarówka Sanico Dekoracyjna Led Filament G125 E27 8W 308597

  3. Altavola Design Edisona Żarówka Dekoracyjna 40W Bf81

    Altavola Design Edisona Żarówka Dekoracyjna 40W Bf81