Jakość kołdry, pod którą się na co dzień śpi, w dużej mierze wpływa na jakość snu, a więc i na jakość życia. Dobrej klasy kołdra zapewnia optymalną temperaturę w czasie nocnego wypoczynku, nie powoduje reakcji alergicznych i dodatkowo gwarantuje odpowiednią wentylację. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje kołder, dlatego też podjęcie decyzji zakupowej łatwe nie jest. Na co więc zwrócić uwagę wybierając kołdrę dla siebie?

Kołdra – ozdobna ale przede wszystkim funkcjonalna rzecz

Kołdra pełni pewną funkcję estetyczną, ale to przede wszystkim element funkcjonalny, który ma zapewnić odpowiednie warunki do snu. Niewiele osób wie, jak duże ma to znaczenie. Dlaczego zatem należy dbać o swój komfort termiczny w czasie snu?

Odpowiednia temperatura wpływa pozytywnie na jakość snu i ułatwia zasypianie. Jeśli jest zbyt zimno lub gorąco, człowiek budzi się i rano jest zmęczony. Podkręcenie grzejnika wcale nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż to utrudnia produkcję melatoniny. Nie pozwala też na ustabilizowanie się poziomu kortyzolu w organizmie. Zbyt wysoka temperatura w nocy sprawia, że ciało poci się, a  mózg jest pobudzony, gdyż chce go ostudzić. Z kolei temperatura zbyt niska powoduje, że  mózg skupia się nie na zasypianiu, ale na ogrzewaniu ciała. Nie właściwa temperatura wpływa niestety negatywnie także na fazę REM. To skutkuje zaburzeniami snu i nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Dlatego tak duże znaczenie ma wybór odpowiedniej kołdry.

Rodzaje kołder (całoroczne i na lato)

W zależności od warunków klimatycznych czy położenia geograficznego w Europie stosuje się kilka rodzajów kołder. W krajach leżących na południu kontynentu, gdzie zimy są łagodne, nie stosuje się raczej kołder zimowych. W przypadku państw o klimacie umiarkowanym, spotkać się można z kołdrami uniwersalnymi lub tymi przeznaczonymi na sezon cieplejszy i zimniejszy. W krajach skandynawskich i nadbałtyckich stosuje się ciepłe kołdry zimowe i kołdry podwójne.

W Polsce stosowanych może być kilka rodzajów kołder. W celu określenia poziomu ciepła, stosuje się kilka skali. Niestety nie ma jednego uniwersalnego oznaczenia. Najbardziej precyzyjna jest skala TOG, stosowana przede wszystkim w Europie Zachodniej i Wielkiej Brytanii. Zaczyna się ona od wartości 3 TOG dla kołder bardzo lekkich i kończy na 16,5 TOG dla  kołder bardzo ciepłych. Skala sezonowa wyróżnia kołdry letnie i zimowe. To określenia najczęściej spotykane w Polsce. Rzadziej stosuje się skalę liczbową, gdzie 1 oznacza kołdry letnie, a  6 zimowe.

Kołdry ultralekkie są najcieńsze i najlżejsze. W skali TOG są to 3, a w skali liczbowej 1. Stosowane są w ciepłe, letnie dni. Kołdry letnie (4,5 TOG i 2 w skali liczbowej) to kołdry przeznaczone na lato. Kołdry całoroczne zwane także uniwersalnymi lub wielosezonowymi (&,5-9 TOG, 3 i 4 w klasie liczbowej) to kołdry zalecane do użytku wiosną i jesienią, a więc w okresie przejściowym. Kołdry zimowe (12-13,5 TOG i 5 w skali liczbowej) są kołdrami przeznaczonymi na zimę. Z kolei kołdry podwójne DUO zwane kołdrami dwuwarstwowymi dedykowane są do pomieszczeń, gdzie cały czas panuje niska temperatura. Składają się one z dwóch kołder zszytych ze sobą wspólną lamówką z zamkniętą komorą.

Poza tym w krajach o dużych różnicach temperatur między latem i zimą stosowane są kołdry łączone. Nazywa się je kołdrami cztery pory roku lub kołdrami dwuelementowymi. Składają się one z kołdry letniej i uniwersalnej, całorocznej, które można ze sobą łączyć poprzez napy lub spinki.

Kołdra – jaki powinna mieć rodzaj wypełnienia?

Od rodzaju wypełnienia zależą właściwości cieplne kołdry. Dlatego ten element jest tak istotny. Kołdry puchowe są lekkie i doskonale izolują przed zimnem. Do wyboru są w tym przypadku kołdry zimowe, letnie i całoroczne, w zależności od ilości i grubości zastosowanego puchu. Eksperci polecają modele z puchem gęsim, a nie kaczym, bo te są bardziej wytrzymałe. Wysokiej jakości kołdry puchowe są odpowiednie dla alergików i dzieci, gdyż nie przyciągają roztocza czy kurzu. Podobnie do puchowych są kołdry z pierzem. Jednak są one cięższe i posiadają nieco gorsze właściwości cieplne. Kołdry wełniane produkowane są z wełny owczej. Dobrze utrzymują ciepło i przepuszczają powietrze. Pozwalają skórze oddychać. Z tego powodu poleca się je alergikom.

Kołdry z wypełnieniem jedwabnym także nie uczulają i nie przyciągają roztoczy. To produkty luksusowe i dość drogie, ale za to przyjemne w dotyku. Kołdry z włóknem poliestrowym są obecnie najpopularniejsze. Włókna te mają spiralnie skręconą formę, wewnątrz której znajdują się powietrzne kanaliki. Są elastyczne, lekkie i antystatyczne. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w kołdrach letnich. Kołdry z włóknami silikonowymi to kołdry z włóknem elastycznym, które dodatkowo pokryto silikonem. Są lekkie i odporne na odkształcenia. Mogą być stosowane przez alergików. Ostatnim rodzajem kołder są kołdry z włóknem bambusowym. Są lekkie i wytrzymałe, a przy tym doskonale regulują temperaturę.

Pokrycie kołdry – jakie wybrać?

Do wyboru jest w tym przypadku kilka rozwiązań. Bardzo popularne są kołdry z poszyciem bawełnianym. To zresztą wybór bardzo higieniczny. Takie kołdry wykonywane są na ogół z bawełny cienkoprzędnej, która skutecznie absorbuje wilgoć. Często stosuje się też poszycie bawełniano-poliestrowe. Łączy ono zalety bawełny (dobra wentylacja) i poliestru (wysoka odporność na uszkodzenia). Kołdry z poszyciem satynowym i jedwabnym są niezwykle miłe w dotyku. To produkty antystatyczne, a więc odpowiednie dla alergików i osób szczególnie wrażliwych.

Coraz częściej spotkać się można także z poszyciem z mikrowłókien. Na ogół jest to pokrycie z mikrofibry bądź mikrofazy. Takie kołdry są bardzo lekkie, a przy tym naprawdę wytrzymałe. Szybko schną, ale niestety mają dość słabą przewiewność, oddychalność. Ostatnim rodzajem poszycia jest poszycie z frotte. Frotte to tkanina o wysokiej ciepłochłonności. Z tego powodu często wykonuje się z niej poszewki na poduszki czy prześcieradła.

Najczęściej wybierane rodzaje kołder – ranking

  1. Kołdra całoroczna Hollofil Allerban 160×200

    Kołdra całoroczna Hollofil Allerban 160x200

  2. Kołdra Antyalergiczna Aloe Vera AMW 180×200

    Kołdra Antyalergiczna Aloe Vera AMW 180x200

  3. Kołdra wełniana 160×200 Imperial Owcza Wełna 1000g

    Kołdra wełniana 160x200 Imperial Owcza Wełna 1000g