Prasowanie to jedna z czynności, która wykonywana jest w każdym domu. Jednocześnie jest to zadanie najmniej lubiane przez domowników, dlatego tak często odwlekane jest w czasie i przerzucane z jednego domownika, na drugiego. Czemu prasowanie jest tak znienawidzone? Prawdopodobną przyczyną jest to, że czynność ta zajmuje wiele czasu, a do tego podczas prasowania robi się gorąco i trzeba się nagimnastykować, by ułożyć ubranie na desce i dopasować do niego żelazko, dbając przy tym, by kabel się nie plątał, a płyta żelazka nie poparzyła skóry. Ratunkiem dla wielu osób mogą być nowoczesne urządzenia do domowego użytku, które sprawiają, że prasowanie staje się nie tylko łatwiejsze, ale również szybsze i przyjemniejsze. Jakie żelazko kupić, by ta czynność stała się łatwiejsza i zajmowała mniej czasu? Jakie żelazko będzie lepsze – bezprzewodowe, czy tradycyjne?

Żelazko tradycyjne – zasady działania

Tradycyjne żelazko wyposażone jest w kabel, który należy podłączyć do gniazdka. Po podłączeniu do zasilania płyta żelazka zaczyna się nagrzewać, dzięki czemu możliwe będzie wygładzenie tkanin przy pomocy wysokiej temperatury. Większość żelazek tradycyjnych składa się z pojemnika na wodę ze spryskiwaczem, co daje możliwość lekkiego nawilżenia materiałów, by ich prasowanie było łatwiejsze. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku tradycyjnego żelazka wysoka temperatura może przypalić i trwale uszkodzić powierzchnię tkaniny. Ten model żelazka ma wiele wad, które sprawiają, że prasowanie jest męczące i uciążliwe. Pierwszą niedogodnością jest kabel, który ogranicza swobodę ruchów i plącze się, co zmniejsza komfort w trakcie wykonywania obowiązków domowych. Kolejnym utrudnieniem jest brak stacji dokującej, przez co żelazko jest niestabilne. Podczas przerwy w prasowaniu lub w czasie rozkładania ubrań na desce, żelazko tradycyjne może się przewrócić, co zwiększa ryzyko oparzenia lub uszkodzenia urządzenia i tkanin. Urządzenie tego typu ma również swoje zalety – przewód podłączony do gniazdka zapewnia nieprzerwane zasilanie, dzięki czemu płyta grzewcza utrzymuje swoją temperaturę, a to pozwala na ciągłość pracy.

Jak działa żelazko bezprzewodowe?

Żelazko bezprzewodowe działa na podobnych zasadach, co tradycyjny model. Różnica polega na tym, że bezprzewodowe modele nie muszą być podłączone do gniazdka. Żelazko bezprzewodowe, jak sama nazwa wskazuje, nie jest wyposażone w przewód, co daje większa swobodę ruchów. Tego rodzaju urządzenie składa się ze stacji dokującej, w której płyta się nagrzewa. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury można przejść do prasowania. Podczas prasowania płyta grzewcza traci swoją temperaturę, przez co konieczne jej jest ponowne nagrzanie. Jednak ten problem pojawia się, jeśli do prasowania czeka dużą ilość prania. Jeśli jednak potrzebne jest wyprasowanie kilku ubrań, to takie żelazko sprawi się doskonale. Stacja dokująca ma również praktyczne zastosowanie. W trakcie prasowania żelazko może został odłożone do stacji, dzięki czemu nie przewróci się, co zwiększa ochronę przed poparzeniem i przypaleniem ubrań.

Ile kosztuje żelazko tradycyjne i bezprzewodowe?

Na rynku dostępne są różnorodne modele żelazek, które różnią się nie tylko budową, ale przede wszystkim funkcjami. Tradycyjne żelazka są tańsze, niż modele bezprzewodowe, jednak to nie oznacza, że są gorsze jakościowo i mają mniej funkcji. Żelazka bezprzewodowe są po prostu bardziej zaawansowane technologicznie i odpowiadają na potrzeby najbardziej wymagających klientów. Tradycyjne modele można kupić już od 100 złotych. Im więcej mają dodatkowych funkcji, tym cena jest wyższa. Urządzenia bezprzewodowe można znaleźć na rynku w cenie od 150 nawet do 3000 złotych. Cena zależy od budowy i wielofunkcyjności sprzętu. Warto jednak pamiętać, że najczęściej nie warto przepłacać. Przed wybraniem drogiego sprzętu warto porównać jego parametry z tańszym urządzeniem i zdecydować się na żelazko, którego cena jest adekwatna do jakości.

Ranking najpopularniejszych żelazek

 1. Rowenta DA1511F1 First Class

  Rowenta DA1511F1 First Class

  Żelazko parowe wyposażone w składaną rączkę. Optymalna i uniwersalna podstawa z otworami gwarantuje skuteczne i precyzyjne prasowanie. Para o mocy 45g/min dba o wygładzenie najbardziej uporczywych zagnieceń. Dwa źródła zasilania sprawiają, że jest to urządzenie sprawdzające się w domu i w podróży. Pojemnik na wodę o pojemności 70 ml starczy na kilka użyć.

 2. Żelazko LAFE ZPB-003

  Żelazko LAFE ZPB-003

  Wielofunkcyjne żelazko parowe o mocy 220W. Funkcja spryskiwaczy uruchamiana jest przy pomocy przycisku zamieszczonego przy uchwycie. Urządzenie to pozwala na wygodne i skuteczne prasowanie z parą, co ułatwia usunięcie zagnieceń nawet z bardzo delikatnych materiałów. Żelazko wyróżnia się funkcją z uderzeniem pary. To jednorazowe duże uderzenie pary, które gwarantuje osiągnięcie lepszych efektów podczas prasowania trudnych tkanin. System samooczyszczania zmniejsza ryzyko osadzenia kamienia i minerałów, co dba o niezawodne i sprawne działanie urządzenia. Dostępny jest system zapobiegający kapaniu Anti-Drip, który zatrzymuje wypływanie wody ze stopy żelazka.

 3. Braun SI 7042 GR TexStyle 7

  Braun SI 7042 GR TexStyle 7

  Innowacyjne żelazko to nowoczesny model wyposażony w wiele zaawansowanych technologii. Innowacja 3D Free-Glide, to stopa z zaokrąglonymi krawędziami i ściętymi brzegami, która ułatwia dotarcie do trudnodostępnych miejsc. Pozwala również na manewrowanie żelazkiem w każdym kierunku. Silny wyrzut paty i aż trzy strefy pomagają szybko i skutecznie pozbyć się zagnieceń na tkaninach wszelkiego rodzaju. System usuwania kamienia sprawia, że konserwacja żelazka jest prosta, a urządzenie będzie działać niezawodnie przez długie lata.

Żelazka tradycyjne i bezprzewodowe różnią się od siebie pod wieloma względami. Przy wyborze idealnego urządzenia do prasowania warto zwrócić uwagę na możliwości finansowe, funkcje żelazka, a także częstotliwość wykonywania tej czynności. Osoby, które rzadko kiedy prasują i lubią nowoczesne rozważania powinny wybrać żelazko bezprzewodowe. Dla osób, które kilka razy w tygodniu prasują ubrania nie tylko dla siebie, ale całej rodziny lepszą propozycją jest żelazko tradycyjne z innowacyjnymi funkcjami.