Codzienne prasowanie ubrań jest rytuałem w niemal każdym domu. Ubrania zaraz po upraniu lub wyjęciu z szafy potrzebują przeprasowania, by ich materiał był wygładzony, dzięki czemu lepiej będzie prezentować się i układać na właścicielu. W wielu domach do tego zadania przeznaczone są żelazka tradycyjne, jednak długi kabel może znacząco ograniczać swobodę ruchów. Na rynku dostępne są żelazka bezprzewodowe, które różnią się od tradycyjnych tym, że nie są wyposażone w kabel. To właśnie dzięki temu są one bardziej mobilne, a to dla wielu osób staje się dobrym argumentem do tego, by zdecydować się na zakup właśnie takiego modelu. Bezprzewodowe żelazko daje więcej swobody, co sprawia, że prasowanie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Zanim jednak zdecydujesz się na jego zakup, warto przekonać się, jak działa takie urządzenie, a także jakie ma zalety i wady.

Czym jest żelazko bezprzewodowe?

Żelazko bezprzewodowe niedługo po pojawieniu się na rynku cieszyło się ogromną popularnością. Zainteresowanie tego typu urządzeniem stale rosło, ponieważ dawało ono ogromną swobodę i zwiększało zasięg prasowania. Brak kabla nie ogranicza ruchów, dzięki czemu możliwe stało się prasowanie materiałów o dużej powierzchni. Takie urządzenie pozwalało na wyprasowanie firanek, zasłonek i poszewek na pościel. Większość modeli wyposażona jest w specjalny dodatkowy kabel, który można podłączyć w dowolnym momencie, kiedy pojawi się taka potrzeba. Niemal wszystkie modele składają się ze specjalnej stacji dokującej. Jest to płyta na stojaku, do której należy odstawić żelazko, kiedy zacznie ono stygnąć. Po kilku minutach żelazko ponownie będzie nagrzane i gotowe do użycia. Warto jednak zaznaczyć, że w tych starszych i tańszych modelach czas nagrzania może się nieco dłużyć, przez co konieczne będzie zrobienie przerwy w prasowaniu, co działa na niekorzyść urządzenia.

Jak działa bezprzewodowe żelazko?

Istnieją dwa rodzaje żelazek bezprzewodowych. Na rynku dostępne są modele, które rzeczywiście nie mają żadnego kabla, a także takie, które mają odłączany kabel. Żelazka bezprzewodowe zasilane są przez stację dokującą, która wyposażona jest w kabel, dzięki któremu można podłączyć ją do zasilania. Stacja dokująca wyposażona jest w standardowy typ baterii, dlatego do nagrzania płyty konieczne jest jej podłączenie do zasilania. To oznacza, że żelazko bezprzewodowe nie może być użyte wszędzie tam, gdzie się chce i w dowolnym momencie. Musi ono zostać nagrzane przez stację dokującą, która powinna mieć dostęp do energii. Żelazko po wyjęciu ze stacji dokującej, czyli w trakcie prasowania traci swoje ciepło, przez co po pewnym czasie konieczne jest jego odłożenie na płytę grzewczą. Niektóre modele wymagają nagrzewania co kilka minut, co może być bardzo uciążliwe i dla wielu osób irytujące. To właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na parametry żelazka i czas nagrzewania przy zakupie. Nieco inaczej wygląda to jeśli żelazko wyposażone jest w kabel odczepiany. W takich urządzeniach nie ma stacji dokującej, ponieważ to kabel podłączony do zasilania odpowiada za nagrzanie żelazka. Jeśli w trakcie prasowania pojawi się konieczność odpięcia kabla, istnieje taka możliwość, dzięki czemu zasięg ruchów i ich swoboda się zwiększy. Jeśli żelazko wystygnie, to należy go ponownie podłączyć do kabla.

Bezprzewodowe żelazko – wady i zalety

Wydawać się może, że żelazko bezprzewodowe ze stają dokującą lub odczepianym kablem to marzenie każdej gospodyni. Jednak warto zaznaczyć, że jak każde urządzenie do domu ma swoje wady i zalety. Przed zakupem warto przekonać się, jakie funkcje przemawiają za kupnem tego typu sprzętu, a także jakie ma ono wady, które mogą zniechęcać do zakupu. Jakie zatem zalety ma bezprzewodowe żelazko?

 • Brak okablowania – dzięki temu żelazko nie ogranicza ruchów, co sprawia, że można swobodnie prasować nie martwiąc się o pociągnięcie kabla, czy to, że plącze się on wokół rąk.
 • Stacja dokująca – służyć może ona nie tylko do nagrzania żelazka, ale jest również miejscem, do którego można odłożyć urządzenie w momencie rozkładania ubrania. To zmniejszy ryzyko przewrócenia się żelazka oraz oparzenia.
 • Większy zasięg ruchów – brak kabla sprawia, że swobodnie można prasować materiały o dużej powierzchni. Żelazo bezprzewodowe doskonale nadaje się więc do prasowania firanek, zasłonek, obrusów i pościeli.
 • Szybkie i dokładne prasowanie – tego typu urządzenia sprawdzają się dla osób, które mają mało ubrań do prasowania i chcą to zrobić dokładnie.

Nie można jednak zapomnieć o tym, że jest to sprzęt, który ma swoje wady, które dla wielu osób są kluczowe i przemawiają na niekorzyść bezprzewodowego żelazka. Na pozór może wydawać się, że urządzenie to ma same zalety, jednak jedną z największych wad jest to, że prasowanie takim żelazkiem trwa dłużej. Urządzenie wystyga, konieczne jest jego ponowne nagrzanie, a to trwać może nawet kilkadziesiąt minut. Tak więc przy większej ilości ubrań do prasowania potrzebne będą przerwy. Dla wielu osób jest to problematyczne, inni wykorzystają ten czas na wykonywanie kolejnych zadań. Dodatkowo stacja dokująca jest duża i zajmuje wiele miejsca. Nie jest to więc polecane rozwiązanie do domów i mieszkań z małym metrażem.

Najpopularniejsze modele bezprzewodowego żelazka

 1. Żelazko bezprzewodowe Rovus

  Żelazko bezprzewodowe Rovus

  Urządzenie wyposażone jest w system automatycznego regulowania temperatury. Zostało stworzone z ceramicznej stopy, co dba o utrzymanie ciepła przez długi czas. Silny wyrzut pary dba o to, by dotarła ona na całą powierzchnię materiału. Niewątpliwym atutem żelazka jest to, że można prasować nim w pionie. To model z odczepianym kablem. Żelazko ma moc 2200 W.

 2. Bezprzewodowe żelazko Scarlett SC-SI30K53

  Bezprzewodowe żelazko Scarlett SC-SI30K53

  Wygodne i funkcjonalne żelazko bezprzewodowe o mocy 2400 W. Wyposażone jest ono w system do wytwarzania pary, co ułatwia prasowanie i pozwala na zachowanie ubrań w dobrym stanie. Model ten ma kabel, który można odczepić w dowolnym momencie. Stopa ceramiczna, pojemnik na wodę 300 ml oraz stały strumień pary zwiększają komfort w trakcie prasowania.

 3. Żelazko bezprzewodowe Bomann DB 6006 CB

  Żelazko bezprzewodowe Bomann DB 6006 CB

  Niezawodne żelazko bezprzewodowe o mocy 2400 W. Stopa ceramiczna odporna na zarysowania zwiększa wytrzymałość urządzenia. Jego waga i wielkość są niewielkie, dzięki czemu jest to urządzenie lekkie i ergonomiczne. Model ten wyposażony jest w nóżki antypoślizgowe, co ułatwia odstawienie żelazka w stabilnej pozycji.

 

Wybranie nowego urządzenia domowego wcale nie jest łatwym zadaniem. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, jakie parametry ma dane żelazko i wybrać takie, które spełnia najwięcej oczekiwań. Jednak najważniejsze jest to, by zdecydować, czy dany model żelazka jest dopasowany do potrzeb domowników. Żelazko bezprzewodowe ze stają dokującą nadaje się do większych domów i najlepiej sprawdza się przy małej ilości ubrań do prasowania.