Prasowanie ubrań nie należy do najprzyjemniejszych zadań domowych. Zajmuje dużo czasu i bywa uciążliwe. Najczęściej prasowanie ubrań i tkanin kojarzy się z żelazkiem, jednak na rynku dostępne są również innego rodzaju urządzenia, które pomagają usunąć zagniecenia na materiałach. Do tego doskonale nadaje się parownica do prasowania ubrań, dzięki której ta czynność zajmuje mniej czasu, staje się przyjemniejsza i łatwiejsza. Wiele osób zastanawia się jednak, czy warto kupować parownicę do ubrań, jak ona działa, a także jakie są jej największe zalety? Przed zakupem warto przekonać się czym jest to urządzenie, jakie ma najlepsze funkcje oraz, czy warte jest uwagi.

Czym jest parownica do ubrań?

Parownica do prasowania to zazwyczaj małe urządzenie, które wyposażone jest w generator pary wodnej. To właśnie za jej pomocą możliwe jest wygładzenie zagnieceń na ubraniach. Jedną z największych zalet parownicy, jest to, że można nią prasować ubrania pionowo, co nie tylko ułatwia zadanie, ale również sprawia, że staje się ono przyjemniejsze i szybsze. Używając właśnie tego urządzenia można wygładzić zagniecenia na ubraniach, które są zawieszone na wieszaku. To przyśpiesza proces prasowania, ponieważ nie trzeba rozkładać deski i przygotowywać miejsca.

Jak działa parownica do ubrań?

Urządzenie to jest niewielkie i służy do prasowania ubrań w pozycji pionowej. Dzięki gorącej parze można z łatwością wygładzić zagniecenia na materiałach w kilka sekund. Jest to możliwe dzięki parze, która wydobywa się z urządzenia. Parownice do prasowania najczęściej składają się z pojemnika na wodę. Zazwyczaj umieszczany jest on w podstawie urządzenia. Następnie woda zostaje podgrzana, a w ten sposób tworzy się gorąca para, która w mig jest w stanie wygładzić wszystkie zagniecenia na materiałach różnego rodzaju. To niezwykle nowoczesne i funkcjonalne urządzenie, które sprawia, że proces prasowania staje się łatwy i przyjemny.

Różnice między parownicą, a tradycyjnym żelazkiem

Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w parownice do prasowania ubrań, ponieważ używanie żelazka jest nieprzyjemne i uciążliwe. Warto zaznaczyć, że tego typu urządzenie ma szereg funkcji, które różnią je od tradycyjnego żelazka. To między innymi:

  • Waga – parownica do prasowania jest lekka, dzięki czemu łatwiej jest ją utrzymać w dłoni.
  • Para do prasowania – parownica to urządzenie, które wygładza zagniecenia za pomocą pary, a nie gorącej temperatury, tak jak to jest w przypadku żelazka. To nie tylko ułatwia prasowanie, ale sprawia, że materiał jest mniej narażony na negatywne działanie wysokiej temperatury, co dba o to, by jego jakość nie zmieniła się po latach.
  • Miejsce prasowania – mając to urządzenie w swoim domu nie trzeba za każdym razem rozkładać deski do prasowania. Prasować można w dowolnym miejscu i pozycji, co ułatwia wykonanie tego zadania.
  • Prasowanie w pozycji pionowej – przy parownicy można prasować ubrania w pozycji pionowej. To więc oznacza, że ubranie może pozostać na wieszaku, można je swobodnie trzymać w dłoni lub zawiesić na haczyku. To również dba o większą swobodę.
  • Szybkie prasowanie – przy prasowaniu parownicą nie trzeba rozkładać ubrania na desce do prasowania, co pozwala na oszczędzenie czasu. To jest szczególnie pomocne przy wygładzaniu koszuli, spodni i plisowanych ubraniach.
  • Brak ryzyka zniszczenia tkaniny – podczas prasowania z użyciem tego sprzętu domowego nie ma ryzyka przypalenia materiałów.

Nie można jednak zapomnieć, że tego rodzaju urządzenia mają swoje wady, przez które zwolennicy tradycyjnych żelazek twierdzą, że inwestycja w parownice to błąd. Żelazka tradycyjne mają większe pojemniki na wodę, dzięki czemu ich uzupełnianie jest potrzebne rzadziej, niż w przypadku parownicy. Tradycyjne urządzenia mają więcej dodatkowych funkcji. Dodatkowo warto pamiętać, że gorąca para generowana przez parownice może nie poradzić sobie z zagnieceniami na ubraniach z grubszego materiału.

Jak prasować ubrania pracownicą?

Prasowanie ubrań parownicą jest bardzo proste. Ubranie może zostać zawieszone na wieszaku, który można trzymać w dłoni przed sobą lub zahaczyć na szafce. Przed uruchomieniem parownicy należy upewnić się, czy pojemnik na wodę jest uzupełniony, jeśli nie, należy go napełnić. Następnie trzeba poczekać aż woda nagrzeje się, by urządzenie mogło generować gorącą parę. Kiedy jest gotowe do użycia z niewielkiej odległości można przejść do wygładzenia materiału parą, która będzie wydobywać się z otworu parownicy.

Najpopularniejsze parownice do ubrań

  1. Parownica PHILIPS Steam&Go GC299/40

    Parownica PHILIPS Steam&Go GC299/40

    Parownica pozwala na szybkie i wygodne prasowanie bez konieczności rozkładania deski. Urządzenie generuje stały strumień pary do 20 g na minutę. To sprawia, że jest ono w stanie w szybki sposób wyprostować zagniecenia. Niewątpliwą zaletą jest bardzo szybki czas nagrzewania, czyli około 45 sekund. Kompaktowy pojemnik znajdujący się w urządzeniu jest w stanie pomieścić do 60 ml wody. Wystarczy to na jedno lub dwa ubrania. Parownica o mocy 1000 W jest bardzo funkcjonalna, a jej niewielkie wymiary sprawiają, że z łatwością można ją schować do walizki i zabrać w podróż.

  2. Parownica do prasowania ubrań MPM MZP-01

    Parownica do prasowania ubrań MPM MZP-01

    Urządzenie o mocy 1200 W wyposażone jest w pojemnik na wodę o pojemności 250 ml. Parownica posiada aż dwie nakładki. W zestawie dostępna jest nakładka welurowa, którą można stosować do prasowania i pielęgnacji tkanin delikatnych. Dodatkowo jest to model wyposażony w szczoteczkę z grubego włosia, dzięki której w prosty i szybki sposób można pozbyć się zagnieceń z ubrań wykonanych z grubszego materiału.

  3. SILVERCREST® Szczotka parowa SDMF 1300 W A1

    SILVERCREST® Szczotka parowa SDMF 1300 W A1

    Parownica składa się z pojemnika na wodę o pojemności 250 ml. Moc urządzenia to 1300W. Urządzenie doskonale nadaje się do szybkiego prasowania i wygładzenia ubrań. Wyjmowany pojemnik na wodę ułatwia jego czyszczenie i napełnianie. W zestawie znajduje się nakładka ze szczotką, która służy do prasowania tkanin wykonanych ze sztywnych materiałów.

 

Parownica do prasowania ubrań doskonale sprawdzi się, jeśli konieczne jest szybkie wygładzenie jednego lub kilku ubrań. Jednak jeśli w kolejce do prasowania czeka cała kupka ubrań, firanek i pościeli, to wygodniejsze będzie użycie tradycyjnego żelazka. W czasie podróży to parownica sprawdzi się lepiej, ponieważ ma ona niewielki rozmiar, dzięki czemu bez trudu można ją zapakować do walizki. Jednak lepiej się zastanowić, czy warto całkowicie zastępować nią tradycyjne żelazko.