Pragniesz, by Twoje mieszkanie zawsze prezentowało się doskonale? Chcesz, by każdy zakamarek był wolny od kurzu i innych zanieczyszczeń? O tym marzy niemal każdy z nas. Jednak sprzątanie i dbanie o czystość w domu zajmuje wiele czasu. Niestety nie wszyscy są w stanie zagospodarować sobie wystarczająco dużo czasu na sprzątanie. Przeszkodą może być praca oraz wiele innych obowiązków domowych, czy hobby. Całe szczęście, że dzisiejsza technologia przychodzi nam z pomocą. Dzięki niej na rynku dostępne są roboty sprzątające, które w kilka godzin posprzątają niemal cały dom. Są one w stanie zebrać kurz, zanieczyszczenia, a nawet mogą umyć podłogę. Robot sprzątający może za Ciebie posprzątać mieszkanie przed przyjściem gości, a Ty w tym czasie będziesz mógł zająć się rodziną. To wspaniała perspektywa. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup tego urządzenia, warto byś przekonał się, jakie wady i zalety ma tego rodzaju sprzęt, a także, dlaczego warto go kupić. Zapoznaj się z naszym rankingiem najlepszych robotów sprzątających i wybierz dla siebie model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Robot sprzątający – odkurzacz automatyczny

Robot sprzątający, to wielofunkcyjne urządzenie, które może zastąpić tradycyjny odkurzacz, a także mop. Urządzenie to działa dzięki zastosowanemu przez producenta algorytmowi. To właśnie za sprawą algorytmu oraz kilku czujników, lub kamerki urządzenie to jest w stanie zeskanować całe mieszkanie lub dom i stworzyć sobie jego własną mapę. Jest ona niezbędna do usuwania kurzu oraz innych zabrudzeń, które występują na podłogach lub dywanach. Im nowszy jest robot sprzątający, tym lepszy jest jego algorytm. Rośnie także liczba czujników, co sprawia, że jego mapa jest dokładniejsza. Zaawansowany robot sprzątający dzięki swojej mapie nie pominie żadnego pomieszczenia, do którego ma dostęp. Jego system będzie w stanie dopasować najlepszą trasę, by sprzątanie było efektowne i szybkie. Nie będzie jeździł bez celu i cały czas wracał do jednego miejsca. Każdy jego ruch będzie doskonale zaplanowany. Na rynku nadal dostępne są roboty sprzątające, które nie mają algorytmu, a jedynie kilka trybów pracy. Najczęściej stosowany, jest tryb automatyczny. Niestety tego typu urządzenia nie są tak skuteczne, jak sprzęt, który ma możliwość skanowania pomieszczenia i stworzenia map. Będą one poruszać się według schematów, przez co ich trasa będzie przypadkowa, a praca mało efektowna.

Zalety i wady robotów sprzątających

To nowoczesne urządzenie, które ułatwia odkurzanie. Warto pamiętać, że roboty sprzątające mają swoje wady i zalety. Mają one liczne funkcje, które wpływają na ich pracę i efektowność. Idealnie nadają się do każdego domu, bez względu na to, czy jest to mały parterowy domek, czy wielorodzinny dom. Jedną z zalet robotów sprzątających, jest to, że są one energooszczędne i w czasie pracy są bardzo ciche. Ich wymiary sprawiają, że bez problemu są w stanie posprzątać przestrzeń pod łóżkiem, czy meblami. Kolejnym aspektem, który zachęca do zakupu tego rodzaju urządzenia, jest to, że roboty sprzątające są zaawansowane technologicznie. Na rynku dostępne są modele, które wyposażone są w zdalne sterowanie, dzięki czemu można je uruchomić z każdego miejsca na świecie. Kiedy jesteś w pracy, możesz uruchomić robota, a po powrocie zastaniesz posprzątany dom. Kolejną zaletą tego urządzenia, jest długi czas pracy na jednym ładowaniu, dzięki temu robot może sprzątać bez przerwy nawet kilka godzin na jednym ładowaniu. Ich technologia sprawia, że są one bardzo dokładne. Bez problemów likwidują trudne zabrudzenia oraz radzą sobie niemal na wszystkich powierzchniach domowych. Niestety dla wielu osób wysoka cena robotów sprzątających jest odstraszająca. Trzeba jednak zaznaczyć, że nowoczesna technologia jest dobrą inwestycją, a robot sprzątający jest w stanie zastąpić kilka urządzeń, które są niezbędne do utrzymania porządku w domu.  Roboty sprzątające wykonane są ze starannością, oraz z wysokiej jakości materiałów, dzięki temu są solidne i trwałe. Jednak po upływie terminu gwarancji, w razie awarii wymiana części może być bardzo kosztowna.

Czy warto kupić robota sprzątającego?

Robot sprzątający to uniwersalne urządzenie, które pomaga sprzątać dom i mieszkanie. Doskonale nadaje się on dla osób, które nie mają wolnego czasu i cały czas są zabiegane. To również idealna propozycja dla alergików lub właścicieli zwierzaków. Robot sprzątający wyposażony jest w specjalny pojemnik plastikowy, w którym zbiera się kurz i inne zabrudzenia, dzięki czemu zanieczyszczenia nie wzbijają się w powietrze. Dodatkowo takie rozwiązanie sprawia, że nie trzeba pamiętać o wymianie worka, jak to jest w przypadku standardowego odkurzacza. Dla wielu osób wysoka cena może być odstraszająca, jednak warto pamiętać, że robot sprzątający może zastąpić odkurzacz, jak i mop, dzięki czemu zamiast dwóch urządzeń, w domu będzie tylko jedno. W ten sposób można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również miejsce w domu.

Najpopularniejsze roboty sprzątające

 1. Robot sprzątający RoboJet DUEL 3

  Robot sprzątający RoboJet DUEL 3

  Dokładny i szybki robot sprzątający, który z precyzją wyczyści całe mieszkanie. Urządzenie to posiada energooszczędny silnik bezszczotkowy, który jest w stanie wytworzyć moc ssania aż do 1800 Pa. Urządzenie to cechuje wielofunkcyjność. Robot odkurzający wyposażony w pojemnik, do którego zbierają się zabrudzenia i kurz. Drugą opcją jest robot odkurzający i myjący, który wyposażony jest w specjalny pojemnik hybrydowy na wodę i kurz. Pojemność pojemnika w tym przypadku sięga do 400 ml. Takie zestawienie funkcji sprawia, że sprzątanie stanie się efektowniejsze, a co więcej, zajmie mniej czasu.

 2. iRobot Roomba 980

  iRobot Roomba 980

  Odkurzacz automatyczny, który wyposażony jest w system czyszczenia AeroForce oraz Carpet Boost. Urządzenie to sprawdza się nie tylko na podłodze, ale również dywanach. Jego moc ssania zwiększa się automatycznie, dzięki zastosowanej technologii Dirt Detect. Wyposażony jest w aplikację, dzięki której można go uruchomić z każdego miejsca na ziemi.

 3. Robot sprzątający TRIFO M6 PKT00120

  Robot sprzątający TRIFO M6 PKT00120

  Niezawodny odkurzacz automatyczny, który ma wbudowaną nowoczesną kamerę połączoną z technologią vSlim. To najniższy, a zarazem bardzo cichy robot sprzątający, który wyróżnia się na tle swoich konkurentów szybkością i wysoką mocą ssania. Jest w stanie zapisać historię sprzątania, dzięki czemu może informować Cię, na jakim etapie obecnie się znajduje.