Odkurzacz workowy to urządzenie służące do zbierania z dywanu lub podłogi zanieczyszczeń przy pomocy długiej rury. Na jej końcu znajdować powinna się odpowiednia szczotka (końcówka). Pod wpływem siły ssącej brud trafia do zbiornika znajdującego się w środku odkurzacza. W przypadku modelu workowego zanieczyszczenia gromadzą się w worku papierowym bądź tkanym, który po jakimś czasie wymaga wymiany na nowy. Odkurzacze workowe wciąż są bardzo popularne.

Ranking: Najlepsze odkurzacze workowe

 1. Odkurzacz workowy Electrolux EUO93DB UltraOne

  Odkurzacz workowy Electrolux EUO93DB UltraOne

  Nowoczesny odkurzacz workowy, który łączy w sobie wysoką skuteczność odkurzania klasy A i niski pobór energii elektrycznej. Wyróżnia się doskonałą filtracją, co jest zasługą filtrów Allergy Plus. Odkurzacz dodatkowo jest bardzo efektowny wizualnie. Ma na swoim koncie m.in. prestiżową nagrodę Red Dot Design Award z roku 2014.

 2. Odkurzacz Philips Performer Active FC8578/09

  Odkurzacz Philips Performer Active FC8578/09

  Wysokiej klasy odkurzacz workowy o dużej skuteczności działania. Wykorzystuje innowacyjną technologię ssania AirflowMax. Nasadka TriActive skutecznie usuwa kurz z różnego rodzaju powierzchni. Produkt sprzedawany jest w zestawie z turboszczotką i specjalną nasadką do podłóg twardych. Miękki zderzak chroni meble przed ewentualnymi uszkodzeniami. Nie pozwala utknąć odkurzaczowi na krawędziach.

 3. Bosch Serie 4 ProSilence BGLS48X320

  Bosch Serie 4 ProSilence BGLS48X320

  Wyjątkowo cichy w działaniu odkurzacz workowy, który pochwalić się może jednocześnie dużą wydajnością. Na jego silnik producent udziela aż dziesięcioletniej gwarancji. Za redukcję hałasu w tym przypadku odpowiada specjalna technologia SilenceSound System. Odkurzacz uzupełnia nowoczesny worek na kurz PowerProtect, który wyróżnia się wysokim poziome filtracji.

 4. Odkurzacz workowy Karcher WD 3 1.629-801.0

  Odkurzacz workowy Karcher WD 3 1.629-801.0

  Praktyczny odkurzacz workowy, który świetnie sprawdzi się również w garażu, piwnicy czy warsztacie. Jest niewielki rozmiarowo i dość lekki, a przy tym wielofunkcyjny. Za sprawą funkcji wydmuchu pozwala na usuwanie liści w jedno miejsce. Ciekawym rozwiązaniem jest zaczep na zderzaku umożliwiający wygodne odstawienie ssawki. Nowoczesny filtr kartridżowy działa na sucho i mokro jednocześnie.

 5. Odkurzacz Amica Fen Turbo VM 2062

  Odkurzacz Amica Fen Turbo VM 2062

  Niewielkich rozmiarów odkurzacz workowy idealny dla alergików czy mieszkań, z których mieszkają małe dzieci. Praktyczna turboszczotka doskonale radzi sobie z usuwaniem sierści i innych zanieczyszczeń z dywanów czy chodników. Jest dobrym wyborem dla miłośników zwierząt. W skład zestawu wchodzi także specjalna szczotka do parkietów, która nie rysuje odkurzanych powierzchni. Odkurzacz sam informuje o konieczności wymiany worka.

Jaki odkurzacz workowy kupić?

Przy zakupie odkurzacza workowego pod uwagę trzeba wziąć całkiem sporo parametrów. Duże znaczenie ma wielkość urządzenia – w domu i mieszkaniu na ogół sprawdzają się modele większe, które dysponują większą mocą. Są one bardziej skuteczne i wydajne w działaniu niż małe odkurzacze np. samochodowe. Warto zainwestować w urządzenie o jak najwyższej klasie energetycznej, aby zaoszczędzić na rachunkach. Dodatkowo znaczenie ma poziom reemisji kurzu. Im większa jest klasa urządzenia, tym większą skuteczność usuwania alergenów i kurzu ono posiada.

Do wyboru są odkurzacze workowe przewodowe i bezprzewodowe. Te drugie nie wymagają zasilania elektrycznego, ale są mniej popularne i raczej rzadko używane. Przy zakupie urządzenia warto sprawdzić także, co wchodzi w skład zestawu podstawowego. Na ogół są to wymienne końcówki czyszczące, a niekiedy i zapas worków. W przypadku modeli przewodowych trzeba też sprawdzić ich zasięg.

Ceny odkurzaczy workowych

Odkurzacze workowe są wciąż bardzo popularne, co wynika także z ich bardzo atrakcyjnej ceny. Wydając kilkaset złotych można zakupić urządzenie o całkiem sporej mocy i dużej pojemności. Dodatkowo wymienne worki nie są zbyt drogim akcesorium. W praktyce za dobrej klasy odkurzacz workowy do domu lub mieszkania trzeba zapłacić około 400-500 złotych. Droższe, bo około 1000 złotych kosztują, są modele wyposażone w specjalne filtry dla alergików czy innowacyjne akcesoria dodatkowe.