Stacja parowa to inaczej generator pary będący ciekawą alternatywą dla klasycznego żelazka. Składa się z uchwytu i podłączonego do niego bojlera na wodę. To on wytwarza parę wodną, która bucha pod wysokim ciśnieniem. Generatory pary wykorzystać z powodzeniem można do prasowania w pionie i w poziomie. Niekiedy w skład zestawu wchodzi dodatkowo stojak na ubrania, który znacznie ułatwia proces prasowania. Stacje parowe nie mają kontaktu z tkaninami i ich nie niszczą.

Ranking: Najlepsza stacja parowa

 1. Stacja parowa Braun CareStyle Compact IS 2044VI

  Stacja parowa Braun CareStyle Compact IS 2044VI
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo małe żelazko z generatorem pary. Wyróżnia się wysoką funkcjonalnością i wyjątkowym, pionowym kształtem. To urządzenie proste w użyciu z inteligentną technologią iCare. Posiada pierwszą na świecie stopę Eloxal FreeGlice 3D. Doskonale radzi sobie nawet z bardzo zagniecionymi tkaninami. Jest to żelazko o niewielkiej wadze, wyposażone w poręczny zbiornik na wodę.

 2. Stacja Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80

  Stacja Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny generator pary z innowacyjnym czujnikiem DynamiQ, który samodzielnie wykrywa ruchy żelazka, uwalniając parę w czasie prasowania. Z uwagi na niewielką wagę i silny wyrzut pary urządzenie doskonale nadaje się do prasowania w pionie np. firanek. System Easy De-Calc Plus informuje, gdy zachodzi konieczność odkamienienia żelazka.

 3. Tefal Pro Express Ultimate Care GV9581 AntiCalc

  Tefal Pro Express Ultimate Care GV9581 AntiCalc
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy generator pary z innowacyjną stopą Durilium AirGlide. Zapewnia ona wyjątkowo łatwe prowadzenie po tkaninie i przy okazji jest bardzo wytrzymała. Ciekawym rozwiązaniem jest szufladka antywapienna Calc Collector, która błyskawicznie wyłapuje cząstki kamienia. Urządzenie posiada aż pięć automatycznych programów – Eco, Normal, Delicate, Max i Boost.

 4. Stacja parowa Beko SGA7126P

  Stacja parowa Beko SGA7126P
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosty w obsłudze generator pary z ceramiczną stopą i technologią SteamXtra. Innowacyjna technologia ProSmart samodzielnie ustawia natężenie pary i temperaturę odpowiednio do rodzaju prasowanej tkaniny. Po 30 sekundach bezczynności urządzenie automatycznie się wyłącza. Generator wyposażony jest w poręczny pojemnik na wodę o pojemności 1 litra.

 5. Stacja Philips PerfectCare Compact GC7833/80

  Stacja Philips PerfectCare Compact GC7833/80
  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajne żelazko z generatorem pary. Wykorzystuje technologię OptimalTEMP, która umożliwia prasowanie różnych tkanin bez konieczności regulacji temperatury. Urządzenie jest przy tym lekkie i bardzo kompaktowe. Posiada zbiornik na wodę o pojemności 1,5l. System Smart Calc-Clean jest wbudowaną funkcją usuwania kamienia oraz czyszczenia. Dzięki niej urządzenie jest bardzo żywotne.

Jaką stację parową kupić?

Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku głównie parametr ciśnienia pary. Im wartość jest większa, tym skuteczniejsze jest prasowanie. Jednak w praktyce warto też zwrócić uwagę na jakość wykonania żelazka oraz dodatkowe funkcje, które ono oferuje.

Współczynnik wytwarzania pary określa jaką ilość pary można uzyskać w minutę prasowania. Funkcja dodatkowego wyrzutu pary to możliwość uzyskania krótkotrwałego, ale za to bardzo silnego wyrzutu pary. Przydaje się w przypadku największych zagnieceń. Dobrze jest też sprawdzić moc urządzenia. Minimum to 2200W. Pojemność zbiornika na wodę powinna oscylować wokół 1,5l.

Dzisiaj największą popularnością cieszą się stacje parowe ze stopami ceramicznymi czy stalowymi. Często stosuje się dodatkowe powłoki, które poprawiają ogólną wygodę prasowania. Stopy ceramiczne są dość tanie i zapewniają dobry poślizg. Nie mają jednak dodatkowych usprawnień. Stopy stalowe bywają z kolei dość mocno zróżnicowane. Każdy producent stosuje bowiem swoją własną mieszankę metali.

Ceny stacji parowych

Generalnie ceny stacji parowych zaczynają się już od około 150 złotych i sięgać mogą nawet 1000 złotych. Warto postawić w tym przypadku na solidny sprzęt renomowanego producenta, który będzie można wykorzystywać przez lata. Jest to zazwyczaj koszt od 300 do 500 złotych. Dzisiaj wybór generatorów pary na rynku jest spory. Za relatywnie niewielkie pieniądze nabyć można urządzenia wydajne, proste w obsłudze i żywotne. Stacje parowe stały się ciekawą alternatywą dla klasycznych żelazek.