Ekspres kolbowy to ekspres ciśnieniowy, który przepuszcza wodę pod wysokim ciśnieniem przez drobno zmielone ziarna. Uzyskiwana w ten sposób kawa jest esencjonalna i bardzo smaczna. Przygotowanie naparu wymaga jednak wcześniejszego zmielenia ziaren, które potem wsypywane są do specjalnego sitka – kolby, ubijane i montowane na sitko w ekspresie. Długość parzenia także ustawiana jest samodzielnie. Po ekspresy kolbowe często sięgają na co dzień profesjonalni bariści.

Ranking: Najlepszy ekspres kolbowy

 1. Ekspres kolbowy De’Longhi EC 850.M

  Ekspres kolbowy De’Longhi EC 850.M
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy ekspres ciśnieniowy o mocy 1450W wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 1litra. To urządzenie sterowane elektroniczne z podwójnym dozownikiem, dyszą do spieniania mleka i systemem ESE. Dzięki temu wykorzystuje nie tylko kawę mieloną, ale i tą spakowaną w gotowe saszetki. To pozwala na błyskawiczne i bezproblemowe przygotowanie espresso.

 2. Ekspres Sencor SES 4040BK

  Ekspres Sencor SES 4040BK
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny ekspres do kawy z systemem parzenia wstępnego. Posiada transparentny pojemnik na mleko, który można łatwo utrzymać w czystości. Wykonany ze stali nierdzewnej filtr pozwala na przygotowanie jednej lub dwóch filiżanek kawy. Atutem tego modelu jest podstawka do podgrzewania filiżanek czy funkcja pamięci wielkości filiżanki kawy. Urządzenie samodzielnie się oczyszcza.

 3. De’Longhi Dedica Style EC 685.BK

  De’Longhi Dedica Style EC 685.BK
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosty w obsłudze ekspres kolbowy o szerokości zaledwie 15 cm. Mimo niewielkich rozmiarów nic nie traci ze swojej funkcjonalności. Funkcja double drip pozwala na zaparzenie kawy w szklance o wysokości do 12 cm. Nowoczesny system grzewczy Thermoblok umożliwia przygotowanie idealnego, włoskiego espresso. Dzięki niemu urządzenie jest bardzo ciche i wydajne.

 4. Ekspres kolbowy Krups XP320830 Opio

  Ekspres kolbowy Krups XP320830 Opio
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo wydajny ekspres kolbowy o mocy 1050W i ciśnieniem 15 bar. Posiada wyjmowany zbiornik na wodę o pojemności 1,5l oraz dwa sitka do zaparzenia kawy. Atutem tego modelu jest dysza ręczna służąca do spieniania gorącej wody lub mleka. Urządzenie do zaparzania kawy wykorzystuje wysokie ciśnienie. Wyposażone jest w ręczną kolbę z sitkiem, do której wsypuje się określoną ilość zmielonej kawy.

 5. Ekspres Amica Espris CD1011

  Ekspres Amica Espris CD1011
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektownie wykonany ekspres do kawy z pompką produkcji włoskiej. Wykonany jest z najlepszych materiałów na rynku. Atutem tego modelu jest specjalnie powlekany uchwyt, który nie wyślizguje się z dłoni. Ruchomą dyszę bez problemu dopasować można do posiadanego kubka czy szklanki. Ekspres stworzony został z myślą o osobach, którym zależy na funkcjonalności.

Jaki ekspres kolbowy kupić?

Im urządzenie ma większą moc, tym lepiej. To gwarantuje bowiem szybszą pracę ekspresu. Dobrej klasy urządzenia mają moc na poziomie co najmniej 900W. Wykorzystują również odpowiednio wysokie ciśnienie – od 9 do 15 barów. Warto też sprawdzić rodzaj zastosowanej pompy. Do wyboru są tutaj pompy wibracyjne i rotacyjne. Pompy rotacyjne są znacznie cichsze, ale droższe. Natomiast pompy wibracyjne są odporna na brak wody.

Coraz częściej spotkać się można na rynku z ekspresami, które pozwalają na wybór temperatury parzenia w zakresie od 88 do 92 stopni Celsjusza. Niektóre modele mają nawet PID, a więc elektroniczny regulator temperatury wody. Pozwala on na dopasowanie jej odpowiednio do rodzaju przygotowywanej kawy.

W przypadku ekspresów koblowych bardzo istotnym elementem jest moduł grzewczy. Termoblok nagrzewa się szybciej niż bojler, ale to bojler jednorazowo nagrzewa większa ilość kawy. O wiele lepiej trzyma również temperaturę wody.

Ceny ekspresów kolbowych

Oczywiście cena jest bardzo istotnym czynnikiem przy zakupie ekspresu kolbowego. Najdroższe na rynku urządzenia kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jednak wykorzystywane są przede wszystkim w kawiarniach czy restauracjach. Zakup takiego ekspresu do domu nie ma większego sensu. Zazwyczaj sprawdzają się urządzenia kosztujące około 1000 złotych. Pozwalają one na przygotowywanie w warunkach domowych smacznej i aromatycznej kawy. Nie trzeba więc wydawać fortuny, aby móc napić się w swoim domu czy mieszkaniu prawdziwie włoskiego espresso lub cappuccino.