Wkład filtrujący do dzbanka to produkt, którego zadaniem jest oczyszczanie wody kranowej, a także  poprawa jej smaku, zapachu oraz jakości. Wkład składa się ze złóż filtrujących ograniczających stężenie szkodliwych substancji w wodzie. Na ogół jest to węgiel aktywna i żywica jonowymienna. Węgiel aktywny działa na zasadzie absorpcji – wchłania pot oraz redukuje ilość śladowych zanieczyszczeń. Woda staje się smaczna. Wymiennik jonowy z kolei redukuje twardość wody.

Ranking: Najlepszy wkład filtrujący do dzbanka

  1. Wkład filtrujący Brita Hard Water Expert
    Wkład filtrujący Brita Hard Water Expert
    Wysokiej klasy wkład filtrujący do dzbanka z atestem PZH – Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Posiada skuteczne perełki wymiennika jonowego oraz mikroperełki węgla aktywnego produkowane z łupin orzechów kokosowych. Wydajność wkładu określana jest na 4 tygodnie lub 150 litrów wody. Produkt skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia wodociągowe.
  2. Filtr Philips Micro Xclean AWP210/10
    Filtr Philips Micro Xclean AWP210/10

    Skuteczny wkład filtrujący, który zmniejsza w wodzie zawartość substancji pogarszających jej smak. Usuwa z wody kamień, chlor, metale ciężkie oraz takie zanieczyszczenia jak mikroplastik czy PFOA. Tym samym przedłuża żywotność urządzeń kuchennych np. czajników elektrycznych. Zapobiega bowiem zjawisku osadzania się w nich kamienia.
  3. Wkład filtrujący do dzbanka Dafi Standard Unimax
    Wkład filtrujący do dzbanka Dafi Standard Unimax

    Wkład filtrujący zawierający mieszankę filtrującą, która składa się z aktywnego węgla oraz jonowymiennej żywicy. Filtr skutecznie redukuje twardość wody, a także zawartość związków chloru, metali ciężkich czy innych niepożądanych substancji. Górna pokrywa wkładu skutecznie wychwytuje dodatkowo zanieczyszczenia mechaniczne. Zapewnia również odpowiednią cyrkulację wody, która jest filtrowana.
  4. Wkład Brita Pure Performance
    Wkład Brita Pure Performance

    Posiadający atest PZH wysokiej jakości wkład filtrujący do wody. Jego wydajność oceniana jest na około 4 tygodnie lub 100 litrów przefiltrowanej wody. Produkt posiada filtr w formie drobnej siateczki zatrzymującej zanieczyszczenia wodociągowe różnego rodzaju. Oprócz tego składa się z mikroperełek aktywnego węgla wytwarzanych z łupin orzechów kokosowych oraz z perełek wymiennika jonowego.
  5. Wkład filtrujący Aquaphor B100-25
    Wkład filtrujący Aquaphor B100-25

    Uniwersalny wkład filtrujący przeznaczony do oczyszczania zwykłej wody wodociągowej. Z dużą skutecznością usuwa z niej zanieczyszczenia, a także poprawia kolor, smak czy zapach. Nadaje się do oczyszczania wody średnio twardej – do 200 mg/l. Wydajność wkładu oceniana jest na 200 litrów, co pozwala nawet na 2 miesiące użytkowania przez liczącą 3-4 osoby rodzinę.

Jaki wkład filtrujący do dzbanka kupić?

Podstawowe znaczenie ma w tym przypadku oczywiście przeznaczenie. Do wyboru jest wiele różnych filtrów, które mogą np. zmiękczać wodę  lub ją mineralizować. Należy wybrać produkt odpowiedni do swoich potrzeb. Innym istotnym parametrem jest wydajność filtra. Filtry dostępne na rynku cechują się różną wydajnością – od około 200 do nawet 350 litrów. Jednak sporo zależy także od stanu wody wodociągowej. Generalnie wkład o wydajności 200 litrów starcza 3-4 osobowej rodzinie na około miesiąc. Dotyczy to jednak wody o średnim stopniu twardości.

Aby wiedzieć dokładnie, po jakim czasie filtr trzeba wymienić na nowy, warto postawić na dzbanek ze wskaźnikiem użycia. Coraz częściej są to wskaźniki elektroniczne. Poza tym przed zakupem wkładu filtrującego trzeba sprawdzić, czy pasuje on do danego dzbanka. W praktyce uniwersalne są filtry Maxtra i Classic, gdyż każdy z producentów na rynku dopasował do tych standardów swoje filtry.

Ceny wkładów filtrujący do dzbanka

Generalnie kluczowe znaczenie ma wydajność wkładu filtrującego. Standardowy produkt wystarcza na około miesiąc, ale uzależnione jest to od jakości wody. Przeciętnie w miesiącu dzbanek filtruje około 150-200 litrów wody. Za jeden wkład filtrujący trzeba zapłacić średnio od kilku do kilkunastu złotych. Opłaca się kupować wkłady jako elementy większych zestawów – cena jednostkowa jest wówczas na ogół niższa. Mimo ponoszenia regularnych kosztów zakup dzbanka filtrującego zdecydowanie się opłaca i to zarówno w przypadku singli, jak i kilkuosobowych rodzin.