Łuparka do drewna to maszyna służąca do łupania drewna. Z powodzeniem zastępuje siekierę, pozwalając oszczędzić siły i czas. Do wyboru są w tym przypadku urządzenia elektryczne, spalinowe oraz hydrauliczne. Łuparki elektryczne są ciche i bezproblemowe w działaniu. Łuparki spalinowe są nieco głośniejsze, ale za to bardzo wytrzymałe i wydajne. Łuparki hydrauliczne najlepiej radzą sobie z twardym drewnem. Są wolne, ale niezwykle wytrzymałe.

Ranking: Najlepsza łuparka do drewna

 1. Łuparka do drewna Hecht 6810

  Łuparka do drewna Hecht 6810

  Wysokiej klasy hydrauliczna łuparka do drewna pionowa. Posiada elektryczny napęd o mocy 3000W. Doskonale sprawdzi się w ogrodzie, gdzie jest dostęp do zasilania sieciowego. To sprzęt funkcjonalny, który radzi sobie z kłodami o długości do 550 cm. Stół roboczy ma regulację wysokości w trzech pozycjach. Dodatkowo urządzenie posiada wszystkie wymagane funkcje bezpieczeństwa.

 2. Łuparka Cedrus Ls06V

  Łuparka Cedrus Ls06V

  Niezwykle uniwersalna łuparka do drewna, która świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku użytkowników indywidualnych, jak i firm. Wyróżnia się raczej niewielkimi wymiarami. Posiada mocny silnik elektryczny o mocy 3000W. Cechuje się dużą mobilnością oraz wydajnością. Standardowo rozłupuje drewno na dwie części, ale za sprawą specjalnego klina mogą być to także cztery części.

 3. NAC WSE200-7-52-NH

  NAC WSE200-7-52-NH

  Praktyczna łuparka elektryczna o mocy 2000W i sile nacisku 7 ton. Doskonale nadaje się do rozłupywania drewna pociętego na klocki. Wyposażona jest w hydrauliczny system łupania i świetnie radzi sobie z kłodami o długości do 520 mm. W czasie pracy hydrauliczny siłownik przesuwa polano, a potem opierając go o klin rozłupuje go na dwie części. Urządzenie posiada układ sterowania oburęcznego ZHB. Korpus łuparki jest wykonany z wysokiej klasy stali.

 4. Łuparka do drewna Hecht 670

  Łuparka do drewna Hecht 670

  Wydajna łuparka do drewna z napędem elektrycznym. Posiada wytrzymałą obudowę pokrytą farbą proszkową. Całość uzupełniają spore, gumowe koła. Urządzenie jest bezpieczne, niezawodne i wytrzymałe. Wykorzystywane może być z powodzeniem przez profesjonalistów. Solidna obudowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Sprzęt waży około 46 kg.

 5. Łuparka Scheppach HL650

  Łuparka Scheppach HL650

  Wytrzymała łuparka do drewna z mocnym siłownikiem hydraulicznym. Pozwala na łupanie do 100 sztuk drewna o długości 52 cm w ciągu godziny. Wyposażona jest w specjalny uchwyt bezpieczeństwa pozwalający na oburęczną obsługę sprzętu. Urządzenie ma regulację długości łupania w zakresie od 20 do 52 cm. Stelaż znajduje się na kółkach, co znacznie ułatwia przesuwanie i przechowywanie łuparki.

Jaką łuparkę do drewna kupić?

W tym przypadku kluczowa jest przede wszystkim siła nacisku. Od niej zależy efektywność łuparki przy pracy z twardym drewnem np. jesionowym. Drugim istotnym elementem jest napięcie zasilające u łuparek elektrycznych. Dobrej klasy urządzenia są trójfazowe, ale nie można ich niestety podłączyć do każdego gniazda elektrycznego. Poza tym warto zwrócić uwagę na maksymalny wymiar łupanej kłody czy długość kabla (oczywiście przy łuparkach elektrycznych).

Czasem znaczenie ma waga urządzenia. Im mocniejszy jest sprzęt, tym na ogół więcej waży. Dodatkowo łuparki spalinowe są cięższe niż elektryczne. Zazwyczaj urządzenia te posiadają koła transportowe. Istotna jest też głośność pracy łuparki. Praca w tym przypadku trwa niekiedy wiele godzin. Dopuszczalny poziom hałasu to 85 dB. Wiele urządzeń działa niestety w granicach tej normy. Z tego powodu warto poszukać łuparki możliwie cichej. Obowiązkowe jest też korzystanie z ochronników słuchu.

Ceny łuparek do drewna

W supermarketach budowlanych często zakupić można łuparki w cenie od 500 do nawet 1200 złotych. Są to najczęściej urządzenia z napędem elektrycznym, zasilane prądem jednofazowym. Na ogół nadają się one do łupania kłód niezbyt długich i grubych. Zazwyczaj droższe, ale i bardziej wydajne są łuparki hydrauliczne w cenie 2000-2500 złotych. Do ich napędu służy często silnik prądu trójfazowego. Nieco tańsze są łuparki hydrauliczne poziome – koszt 1000-1200 złotych. W przypadku zastosowań domowych są one niezastąpione.