Traktor ogrodowy to urządzenie do pielęgnacji ogrodu wyposażone na ogół w jednocylindrowy czterosuwowy silnik. Fabrycznie wyposażone jest w kosiarkę. Oferować może wyrzut boczny lub do kosza. Niektóre modele skoszoną trawę dodatkowo mielą – o ile nie jest ona zbyt wysoka. Traktory ogrodowe mogą mieć także różnego rodzaju akcesoria dodatkowe np. pług do odgarniania śniegu (wirnikowy lub tradycyjny), szczotka walcowa, piaskarka, przyczepka itd.

Ranking: Najlepszy traktor ogrodowy

 1. Traktor ogrodowy Solo by AL-KO T 15-95.6 HD-A

  Traktor ogrodowy Solo by AL-KO T 15-95.6 HD-A

  Wysokiej klasy traktor ogrodowy o kompaktowych kształtach. Posiada silnik o mocy 15KM i szerokość koszenia 95 cm. Sprawdza się na trawnikach o średniej i dużej powierzchni. Urządzenie wyposażone jest w łatwo dostępny hamulec postojowy. Zbiornik paliwa jest napełniany za pomocą zewnętrznego wlewu paliwa. Dźwignia centralnej regulacji wysokości koszenia zlokalizowana jest po prawej stronie kierownicy.

 2. Traktor Stiga Estate 2084 H

  Traktor Stiga Estate 2084 H

  Funkcjonalny traktor ogrodowy napędzany silnikiem spalinowym. Posiada przekładnię hydrostatyczną obsługiwaną nożnie. Pozwala ona na sterowanie prędkością jazdy do przodu bez jednoczesnej zmiany biegów. Urządzenie wyposażone jest również w elektromagnetyczne, wygodne sprzęgło włączania noży. Całość uzupełnia kosz na trawę o pojemności 240 litrów.

 3. Cub Cadet LT2 NR92

  Cub Cadet LT2 NR92

  Nowoczesny traktor ogrodowy z wygodną w obsłudze przekładnią hydrostatyczną pozwalającą na płynną regulację prędkości jazdy na skutek docisku dźwigni nożnej. Wysoki komfort pracy zapewniają amortyzowane siedzisko i kierownica o ergonomicznym kształcie. Kosiarka ma sporą moc, co jest wynikiem zastosowania silnika górnozaworowego z ciśnieniowym układem smarowania.

 4. Traktor ogrodowy Mtd z koszem kosiarka 92

  Traktor ogrodowy Mtd z koszem kosiarka 92

  Niewielki rozmiarowo traktor ogrodowy z silnikiem MTD ThorX o pojemności 420 cm3 i mocy 13,5 KM. Posiada 6-biegową przekładnię typu Transmatic. Koszenie w tym przypadku odbywa się za pomocą dwóch noży agregatu o łącznej szerokości 92 cm. Cała trawa po skoszeniu trafia do kosza o pojemności 240 litrów. Waga urządzenia to około 195 kg.

 5. Traktor Hecht 5162 6.5Km

  Traktor Hecht 5162 6.5Km

  Niezawodny traktor ogrodowy z wydajnym silnikiem Bandamp o mocy 6,5KM. Wysokość koszenia jest w tym przypadku regulowana w zakresie od 30 do 90 mm. Pojemność kosza na trawę to 130 litrów. Urządzenie oferuje dwa tryby koszenia – wyrzut tylny do kosza i bez kosza. Cały traktorek waży około 125 kilogramów. Posiada metalową obudowę. Zaleca się go wykorzystywać na trawnikach nie większych niż 2500 metrów kwadratowych.

Jaki traktor ogrodowy kupić?

Traktory ogrodowe posiadają na ogół silniki czterosuwowe, jednocylindrowe z konstrukcją osadzoną w ramie z profili stalowych. W przypadku droższych modeli spotkać się można z automatyczną skrzynią biegów. Wyrzut trawy następuje do kosza lub na bok, ale są też urządzenia z funkcją mielenia trawy. Spore znaczenie ma na pewno stanowisko kierowcy. Od tego bowiem zależy wygoda i komfort pracy.

Warto też zwrócić uwagę na sam mechanizm koszący. Wygląda on różnie w zależności od modelu i sprawdza się przy innym ukształtowaniu terenu. Zazwyczaj są to dwa ostrza obracające się rotacyjnie. Szerokość koszenia należy dobrać do powierzchni posiadanego trawnika. Przydatnym akcesorium jest poza tym kosz na ściętą trawę.

Traktory ogrodowe są świetnym rozwiązaniem w większych ogrodach i na dużych trawnikach, gdzie jest raczej niewiele krzewów i drzew. Posiadacze niewielkich działek nie powinni na nie stawiać. Wówczas lepiej sprawdzi się mniejszy rider.

Ceny traktorów ogrodowych

Niestety traktory ogrodowe nie są sprzętem najtańszym. Za najprostszy model trzeba zapłacić od 5000 do 7000 złotych. Jednak w przypadku dużych trawników taki traktor ogrodowy raczej się nie sprawdzi. Do kilkugodzinnych jazd przeznaczone są modele kosztujące około 10 tysięcy złotych. Na rynku przedział cenowy jest całkiem spory. Najnowocześniejsze traktory ogrodowe o szerokiej funkcjonalności potrafią kosztować nawet i 100 tysięcy złotych. Oczywiście są to urządzenia przeznaczone do zadań specjalnych.