Suche ubrania przygotowane do prasowania i schowania w garderobie pomagają zadbać o porządek. Jeszcze do niedawna ubrania były wywieszane na tradycyjnych suszarkach, dzięki którym ubranie wysychało na świeżym powietrzu lub w pomieszczeniach z ogrzewaniem. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakupienie elektrycznej suszarki, która sprawia, że ubrania są suche po niecałej godzinie od uprania. Mimo tego, że urządzenia tego typu są bardzo praktyczne i funkcjonalne, to warto się zastanowić nad tym, jaki model wybrać, by spełniał wszystkie oczekiwania domowników? Jaką suszarkę elektryczną wybrać? Czy lepsza jest suszarka z pompą ciepła, czy z wywiewem? Lepiej wybrać suszarkę bębenową, a może pralko-suszarkę? Jak działają tego rodzaju urządzenia oraz na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Warto zadać sobie te pytania i znaleźć na nie odpowiedź przed zakupem suszarki elektrycznej do domu.

Czym jest elektryczna suszarka do ubrań?

Suszarki elektryczne do ubrań to nowoczesne urządzenia, które sprawiają, że raz na zawsze można zapomnieć o rozwieszaniu mokrego i wilgotnego ubrania. Wywieszanie ubrań na tradycyjnych suszarkach jest problematyczne, a szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Niestety wiele osób nie ma na tyle metrażowego mieszkania lub domu, by rozkładana suszarka nie stawała się problemem. Po jej rozłożeniu w pomieszczeniu robi się mało miejsca, co zmniejsza komfort domowników. Dodatkowo tradycyjne rozkładane suszarki nie są w stanie pomieścić większej ilości ubrań i tekstyliów domowych. Przez to niemożliwe jest zrobienie większej ilości prania za jednym razem. Zanim kolejna partia prania zostanie wstawiona, ta pierwsza musi wyschnąć, a trwać to może nawet kilka godzin. Dobrym rozwiązaniem jest więc suszarka elektryczna, która pomieści w sobie naprawdę duże ilość ubrań i tekstyliów, a ich suszenie nie zajmuje dużo czasu. Tego rodzaju urządzenia są bardzo funkcjonalne i ułatwiają utrzymanie materiałów w doskonałym stanie przez długi czas. Dodatkowo usprawniają proces suszenia tkanin różnego rodzaju, co ułatwia wykonywanie codziennych, domowych obowiązków.

Jak działa elektryczna suszarka do ubrań?

Suszarki elektryczne do ubrań mają bardzo prostą zasadę działania. Budową przypominają zwykłe pralki. Do bębna wystarczy włożyć ubrania, a następnie ustawić odpowiedni program. Trzeba jednak pamiętać, że w suszarkach elektrycznych zmieści się określona ilość ubrań, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie. W tym przypadku liczy się pojemność suszarki. Dodatkowo należy dopasować program do rodzaju tkaniny. Po ustawieniu programu ubrania suszone są dzięki silnym obrotom i wysokiej temperaturze.  W nowoczesnych suszarkach do ubrań istnieje wiele dodatkowych funkcji:

 • Funkcja suszenia parą – dzięki tej funkcji tkaniny bardzo delikatne mogą być oczyszczane, bez konieczności prania. Dodatkowo para wygładza zagniecenia.
 • Redukcja zagnieceń – w wielu suszarkach elektrycznych jest funkcja, dzięki której na tkaninach zmniejsza się ilość zagnieceń. Jest to możliwe dzięki wdmuchiwanemu zimnemu powietrzu, które pomaga wygładzać nawet najtrudniejsze zagniecenia.
 • Dobieranie programu do ilości ubrań -niektóre urządzenia tego typu są w stanie określić wagę ubrań i na podstawie tej informacji dobierają odpowiedni program i czas suszenia.
 • Różnorodne programy suszenia – przy zakupie należy zwrócić uwagę na to jakie programy oferuje dana suszarka. Im więcej programów, tym lepiej, ponieważ z łatwością można dobrać program do rodzaju tkaniny, co zmniejsza ryzyko zniszczenia materiałów podczas suszenia.

Rodzaje suszarek elektrycznych do domu

Na rynku wyróżnia się dwa rodzaje suszarek elektrycznych do ubrań. Różnią się one sposobem obiegu powietrza, a także wylotem wilgoci. Istnieją suszarki wywiewowe, które do suszenia pobierają powietrze z zewnątrz. W przypadku tego rodzaju urządzeń wilgotne powietrze wyprowadzane jest na zewnątrz do pomieszczenia, w którym się znajdują. Powietrze wilgotne wyprowadzane jest specjalnym przewodem. Kolejnym przykładem suszarek domowych są suszarki kondensacyjne. W nich powietrze jest zamknięte w środku . W trakcie suszenia z prania odbierana jest wilgoć, która schładzana jest powietrzem pobieranym z zewnątrz. Woda, która się skrapla zazwyczaj zatrzymuje się w specjalnym pojemniku. Istnieją również modele podpinane do kanalizacji. W tym przypadku woda odprowadzana jest prosto do kanalizacji specjalnym przewodem.

Ile kosztuje suszarka elektryczna?

Suszarki elektryczne do ubrań dostępne są w różnorodnych cenach. Urządzenia z podstawowymi funkcjami i programami kosztują niewiele ponad 1000 złotych. Jednak na rynku dostępne są suszarki bardzo zaawansowane, które mają liczne dodatkowe funkcje i programy, a dodatkowo zachwycają designerskim wyglądem. Takie modele mogą kosztować ponad 2000 złotych. Im nowsze i bardziej funkcjonalne urządzenie, tym jego cena jest wyższa. Warto jednak wybierać nowoczesne urządzenia tego typu, by mieć pewność, że program suszenia będzie dostosowany do rodzaju tkanin. Dodatkowo droższe urządzenia są energooszczędne, dzięki czemu są lepszym wyborem na przyszłość.

Najpopularniejsze suszarki elektryczne

 1. Suszarka do ubrań Electrolux EW9HEU478R

  Suszarka do ubrań Electrolux EW9HEU478R

  Nowoczesna suszarka elektryczna generująca równomierne powietrze, dzięki czemu pozwala na wysuszenie nawet najbardziej delikatnych tkanin. System CycloneCare pozwala na kompleksową pielęgnację ubrań. Tkaniny suszone są ciepłym powietrzem z każdej strony. System DelicateCare dopasowuje temperaturę, a także program suszenia do typu tkaniny, dzięki czemu dba o jakość i wygląd ubrań.

 2. Bosch z Pompą Ciepła WTR87TW0PL

  Bosch z Pompą Ciepła WTR87TW0PL

  To energooszczędna suszarka elektryczna do ubrań. Pojemność do 8 kilogramów sprawia, że za jednym razem można wysuszyć naprawdę imponujące ilości prania. Praca urządzenia jest bardzo cicha, ponieważ urządzenie nie generuje wibracji i drgań, dzięki czemu doskonale nadaje się do domów z małymi dziećmi. Systemy dopasowane do różnego rodzaju tkanin zapewniają najlepszą ochronę przed zniszczeniem. Dopasowują temperaturę i program do rodzaju tkanin zapewniając im najlepszą ochronę i warunki do suszenia.

 

Suszarki elektryczne to urządzenia, które przydają się szczególnie do domów, gdzie bardzo często robi się pranie w dużych ilościach, przez co tradycyjne, rozkładane suszarki nie są wystarczająco pojemne. Jeśli jednak robisz pranie raz na tydzień i to w małych ilościach, to rozkładane suszarki na ubrania z pewnością będą praktyczniejsze i tańsze.