Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje duża wilgoć, zbierają się nieprzyjemne zapachy, a także para wodna. Urządzając pokój łazienkowy warto pamiętać, że na rynku istnieją urządzenia, które pomagają pozbyć się tych problemów w bardzo prosty sposób. Do grupy takich urządzeń należą wentylatory łazienkowe, które wspomagają wymianę wilgotnego powietrza w pomieszczeniu. Jednak rynek jest tak bardzo rozbudowany, że znalezienie tego najlepszego urządzenia może być dla wielu osób trudne. Warto przekonać się, czym są wentylatory a także jakie są ich rodzaje. Dodatkowo przed zakupem warto poszerzyć swoją wiedzę na temat ich działania. Mając takie informacje, kupienie wentylatora, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania, stanie się znacznie łatwiejsze.

Wentylatory do łazienki – czym są?

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych wentylatorów łazienkowych. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale również materiałem i formą działania. Wysokiej jakości urządzenie wyróżnia się trwałością i skutecznością, a dzięki temu ma wiele możliwości. Tradycyjne wentylatory uruchamiają się po naciśnięciu włącznika elektrycznego. To więc oznacza, że to kiedy i ile czasu działają jest uzależnione od domowników. Dostępne są również wentylatory, które wyposażone są w czujniki. Urządzenia w czujnikiem ruchu uruchamiają się automatycznie po wykryciu ruchu. Czujnik poziomu wilgoci pobudza urządzenie do działania, gdy wentylator wykryje za wysoką wilgotność powietrza. Zadaniem tych urządzeń jest wymiana wilgotnego i zanieczyszczonego powietrza na nowe. Dzięki nim w pokoju łazienkowym powietrze będzie miało prawidłowy poziom wilgotności, a to przyczyni się do zmniejszenia ryzyka rozwoju grzybów. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci jest niezbędne do zahamowania rozwoju grzybów i bakterii, które najszybciej rozwijają się w warunkach, jakie panują w łazienkach.

Jak działa wentylator do łazienki?

Wentylator do łazienki potrzebuje przyrostu ciśnienia, by mógł pracować prawidłowo. Ciśnienie statyczne ze strony ssącej powinno być nieco większe, niż pochodzące ze stronu tłoczonej. Wentylatory wyczuwają różnice ciśnień w pomieszczeniach, dzięki czemu dochodzi do ich uruchomienia. W trakcie pracy powietrze w pomieszczeniu zostaje wprowadzone w ruch, dzięki czemu dochodzi do jego wymiany. Jeśli w łazience zamontowany zostanie nowoczesny i skuteczny wentylator, to jego praca będzie w stanie nie tylko utrzymać prawidłowy poziom wilgoci w powietrzu, ale co więcej, przyczyni się do usunięcia nieczystości i zniwelowania nieprzyjemnych zapachów. To urządzenia, które zostały stworzone, by wyciągać i usuwać z pomieszczeń szkodliwe i zbędne substancje.

Na co zwrócić uwagę kupując wentylator do łazienki?

Ze względu na dużą ilość zanieczyszczeń, jakie mogą występować w łazience należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji tego pomieszczenia. Do usunięcia wilgoci, nadmiaru pary wodnej i nieprzyjemnych zapachów użyć można wentylatorów łazienkowych. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

 • Wydajność wentylatora i jego wymiary – wentylatory łazienkowe dostępne na rynku najczęściej oferowane są w trzech wymiarach. Przy wyborze należy kierować się wielkością kanału wentylacyjnego i dopasować do niego rurę od wentylatora. Wielkość rury warunkuje wydajność urządzenia.
 • Sposób montażu – na rynku dostępne są wentylatory montowane na ścianie i na suficie. To jaki model urządzenia najlepiej wybrać zależy od upodobań domowników i budowy kanału wentylacyjnego. Wentylatory z łożyskami kulowymi przeznaczone są do zawieszenia w różnych pozycjach. Jednak modele z łożyskiem ślizgowym powinny być montowane jedynie na ścianie.
 • Głośność – kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest głośność urządzenia. To aspekt, na który zwracają uwagę domownicy przy codziennym użytkowaniu. To dlatego przy zakupie należy sprawdzić, jakie parametry podaje producent, a także z jakiej odległości wykonywany był pomiar głośności.
 • Wygląd – dla wielu osób ważną kwestią jest również wygląd wentylatora. Jest to jednak aspekt, który należy pozostawić do subiektywnej oceny. Na rynku dostępne są wentylatory, które dzięki swoim rozmiarom i ubarwieniu są bardzo dyskretne, dzięki czemu niemal niezauważalne. Jednak dostępne są również modele, które mogą pełnić nie tylko praktyczne funkcje, ale także stać się dekoracją pomieszczenia.

Nie można zapomnieć o dodatkowych funkcjach, które powinny mieć wentylatory łazienkowe. Na rynku dostępne są tradycyjne wentylatory, które montowane są z włącznikiem. Przy montażu włącznik umieszczany jest osobno w ścianie. Największą zaletą tego rodzaju urządzeń jest to, że nie potrzebują one uziemienia. To jednak podstawowa wersja tego rodzaju urządzenia. Dostępne są również nowoczesne wentylatory łazienkowe, które wyposażone są w:

 • Timer – składają się z opóźnionego włącznika.
 • Czujnik wilgoci – urządzenie uruchamia się po przekroczeniu poziomu wilgoci powietrza w pomieszczeniu.
 • Czujnik ruchu – wentylator włącza się od razu po wykryciu ruchu.
 • Czujnik światła – urządzenie zostaje włączone po włączeniu światła.

Najpopularniejsze wentylatory do łazienki

 1. Wentylator do łazienki Kanlux Wentylator Kanałowy Cyklon Eol120B 70916

  Wentylator do łazienki Kanlux Wentylator Kanałowy Cyklon Eol120B 70916

  Wentylator łazienkowy w atrakcyjnej cenie. Urządzenie generujące 2550 obrotów na minutę. Głośność urządzenia wynosi 38 dB. Wysoka wydajność sprawia, że wentylator nie zawiedzie, nawet po wielu latach. Obudowa wyposażona jest w ochronę przez zabrudzeniami i wilgocią.

 2. Wentylator Cata E-Glass E-100 GSTH Silver

  Wentylator Cata E-Glass E-100 GSTH Silver

  Nowoczesny wentylator do łazienki wyposażony w czujnik wilgoci, timer i wyświetlacz. To urządzenie składające się ze szklanego panelu, który ma za zadanie ułatwić sterowanie. Szklany front i szara kolorystyka dba o to, by urządzenie prezentowało się doskonale we wszystkich pomieszczeniach. Na wyświetlaczu znajdują się informacje o poziomie wilgotności oraz temperaturze panującej w pomieszczeniu.

 3. Wentylator do łazienki Soler Palau Silent100 Cz Design – Wentylator W Wersji Standard

  Wentylator do łazienki Soler Palau Silent100 Cz Design - Wentylator W Wersji Standard

  Jeden z najcichszych wentylatorów na rynku. To urządzenie niezwykle funkcjonale, które można montować w ścianie i suficie. Wentylator może być uruchamiany wraz ze światłem lub przy pomocy oddzielnego włącznika.

Zakupienie wentylatora łazienkowego może pomóc utrzymać powietrze w łazience w czystości i zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów. Przy wyborze tego rodzaju urządzenia należy zwrócić uwagę na jego parametry oraz wielkość i dostosować je do pomieszczenia oraz indywidualnych potrzeb i upodobań.